November 5-én az amerikaiak megválasztják a következő elnöküket. A két vezető jelölt szinte biztosan ugyanaz lesz, mint az előző választáson. Joe Biden, a jelenlegi elnök nem néz szembe ütőképes vetélytárssal a demokrata jelöltségért. Biden elődje, Donald Trump pedig az összes republikánus előválasztáson könnyű győzelmet aratott.
Két népszerűtlen jelölt
A Biden-Trump visszavágó a legtöbb amerikai szemében rendkívül népszerűtlen. A Reuters januári felmérése szerint a megkérdezettek 70 százaléka - köztük a demokraták mintegy fele - egyetértett azzal, hogy Bidennek nem kellene újraindulnia az újraválasztáson. Ugyanebben a felmérésben 60 százalék mondta azt, hogy Trumpnak szintén nem kellene indulnia, köztük a republikánusok mintegy harmada. A részvételi arány hagyományosan alacsony az amerikai politikában, és a két jelölt iránti lelkesedés hiányát tekintve ezúttal sem lesz kivétel. A 2024-es választás kevésbé lesz népszerűségi verseny, mint inkább népszavazás arról, hogy az amerikaiak melyik jelöltet tartják a kevésbé rossz választásnak.
De miért is olyan népszerűtlen mindkét jelölt? A rövid válasz Biden idős kora és Trump jogi problémáktól hemzsegő előélete. Az amerikaiak többsége (75 százalék) és a demokraták fele aggódik Biden elnök kora, valamint szellemi és fizikai alkalmassága miatt. Ehhez képest az összes szavazó 61 százaléka mondja: komoly aggályai vannak amiatt, hogy Trumpnak több büntető- és polgári perrel kell szembenéznie a vádak miatt, beleértve a 2020-as választások megdöntésének megkísérlésével kapcsolatos vádakat is.
Általában ilyen körülmények között bármely más nyugati demokráciában egy harmadik jelölt is felbukkanna. Az amerikai kétpártrendszer jellege és a nagy pénzeknek a politikában betöltött szerepe azonban az Egyesült Államokban ellene dolgozik ennek a kiútnak.
Trump szilárdan kézben tartja a republikánus bázist. Biden pedig, annak ellenére, hogy 81 évével a legidősebb hivatalban lévő elnök, még mindig az első ciklusát tölti. Rendkívül valószínűtlen, hogy egy első ciklusban hivatalban lévő elnök ne induljon a második ciklusért. Biden a 2022-es félidős választások után dönthetett így, amikor a demokraták a vártnál sokkal jobban szerepeltek.
Trump jelöltsége a hírek szerint arra ösztönözte Bident, hogy ismét induljon ellene. Az elnök úgy véli, hogy minden más demokrata jelöltnél jobb helyzetben van ahhoz, hogy győzzön Trump ellen. Végül, ha Biden egészségügyi problémákkal szembesül, és úgy dönt, hogy nem indul, alelnöke messze nem nyújt életképes alternatívát. Kamala Harris meglehetősen népszerűtlennek bizonyult. Az NBC News 2024 februárjában végzett országos felmérésének eredményei szerint a regisztrált szavazók 53 százaléka negatívan tekint rá.
Trump jogi problémái
Az USA történelmének első 234 évében egyetlen amerikai elnök - vagy volt elnök - ellen sem emeltek vádat. Ez Trump volt elnökkel megváltozott, akit most négy büntetőügyben is megvádoltak. Trump négy bűncselekmény miatt néz szembe a 2020-as választások megdöntésére tett erőfeszítései miatt. Georgiában 13 bűntett vádjával néz szembe az ottani választásokba való beavatkozása miatt.
New Yorkban, ahol nemrég egy bíró 450 millió dollár megfizetésére kötelezte - mert csalárd módon túlbecsülte nettó vagyonát, hogy megtévessze a hitelezőket - Trump 34 bűncselekmény vádjával néz szembe, a pénzügyi csalástól a pornósztárnak fizetett hallgatási pénzig terjedő vádakkal összefüggésben. Floridában 40 bűntett vádjával néz szembe, amiért hivatalából való távozása után titkos dokumentumokat halmozott fel, és akadályozta a kormányzatnak a dokumentumok visszaszerzésére irányuló erőfeszítéseit.
Azonban ezek közül a jogi problémák közül valószínűleg egyik sem fog egzisztenciális kihívást jelenteni Trump elnöki ambíciói számára. Más szóval, nem fog börtönbe kerülni a közeljövőben. Február 28-án a Legfelsőbb Bíróság beleegyezett annak eldöntésébe, hogy a volt elnök mentesül-e a büntetőeljárás alól a 2020-as választások megdöntésére irányuló szervezkedés vádja miatt, tovább késleltetve ezzel a büntetőeljárását, amíg az ügyet mérlegeli.
A bírák az április 22-i hétre tűzték ki a vitákat, és közölték, hogy a peres eljárásban az eljárást befagyasztják, ezzel átmeneti győzelmet aratva Trumpnak. Trump stratégiája minden ellene folyó büntetőeljárásban abból áll, hogy 2024 novemberéig próbálja lassítani az ügyet.
Trump azonban még mindig küzd az amerikai társadalom kritikus választói csoportjaival. Biden például komoly előnyben van a függetlenek és a női szavazók körében Trumphoz képest. Trump az evangéliumi keresztény jobboldalt az abortusz kérdésében elfoglalt álláspontjának köszönhetően erősen tartja, ami elidegeníti őt a női szavazóktól. Hasonlóképpen, Trump jogi problémája hatással van a független szavazókra, akik már nem látják őt kedvezően.
Egy valószínűtlen augusztusi lehetőség
Tekintettel a Biden mentális alkalmasságával és memóriájával kapcsolatos növekvő aggodalmakra, Washingtonban olyan spekulációk kaptak szárnyra, hogy az augusztusi demokrata párti konvenciót meglepetés érheti. Az egyetlen hihető forgatókönyv, hogy a demokraták új jelöltet kapjanak, az lenne, ha Biden úgy döntene, hogy visszalép. Biden ezt megtehetné úgy, hogy közben a Fehér Házban tölti le a hátralévő mandátumát, ahogyan azt Lyndon Johnson tette 1968-ban. E valószínűtlen forgatókönyv szerint Biden mostantól augusztusig tovább gyűjtené a demokraták előválasztásain a delegált küldötteket.
A demokrata táborban sokak számára Biden gyenge nyilvános szereplése aláássa a Demokrata Párt üzenetének lényegét. A demokraták úgy adják el magukat, mint a stabilitás pártját, amely hozzáértő, rátermett embereket juttat hatalmi pozíciókba. Biden azonban nem azt a hozzáértést és képességet sugározza a választók felé, amit pártja ígér nekik.
Biden másik problémája a külpolitika. Ez nemrégiben a michigani előválasztásokon nagyon is láthatóvá vált, ahol Biden elnök lázadással szembesült az arab amerikaiak, a progresszívek és a fiatal szavazók körében, akik "nem elkötelezett" szavazatokat adtak le, hogy tiltakozzanak Izrael támogatása ellen a gázai háborúban. A több mint 100 000 "nem elkötelezett" szavazat az összes leadott szavazat több mint 13 százalékát tette ki. Ha ezek a szavazók nem támogatják Bident novemberben, Biden elveszíti ezt a kritikusan fontos szövetségi államot.
Mi várható?
Úgy tűnik, az idő összességében Biden oldalán áll, mivel az amerikai gazdaság az erősödés jeleit mutatja, és a fogyasztói bizalom javul. Ha azonban Amerikában holnap választásokat tartanának, Trump valószínűleg szűk eredménnyel nyerne.
A választást várhatóan eldöntő hat ingadozó szövetségi államban - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin - átlagosan 3,8 ponttal vezet Trump. A választásokig azonban még kilenc hónap van hátra, és a választási év nyara előtt végzett közvélemény-kutatások történelmileg rossz előrejelzői az eredményeknek.
Nagyobb bizonyossággal tudjuk, hogy sem Biden, sem Trump nem túl népszerű jelölt a legtöbb amerikai szemében. Ez az első alkalom, hogy a hivatalban lévő elnök 81 éves és bizony törékenynek tűnik.
Trump minden bizonnyal képes lehet arra, hogy megnyerje az idei elnökválasztást, ha Biden mentálisan, vagy - ami még rosszabb - fizikailag megbicsaklik a nézők milliói előtt a viták és a kampányelőadások során. Végső soron a 2024-es elnökválasztás inkább arról fog szólni, hogy ki a legkevésbé népszerűtlen jelölt, mintsem arról, hogy egy erős vezetőt koronázzanak meg.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)