Korrupciós botrány rázta meg a brit kormányt a héten. A bankszektorért felelős Tulip Siddiq lemondott posztjáról, miután nyomás nehezedett a kormányra a nagynénjéhez, Banglades megbuktatott miniszterelnökéhez, Sejk Haszinához fűződő szoros kapcsolata miatt.
A média beszámolói szerint az is kérdéses, hogy Siddiq családja hogyan finanszírozta a miniszter Egyesült Királyságban vásárolt ingatlanjait – számolt be róla az Aljazeera.
Fotó: X/Tulip Siddiq
Siddiq nagynénje, a 77 éves Haszina bukásához tömeges tiltakozás vezetett, miután tavaly augusztusban diákok által kezdeményezett demonstrációkat tartottak a kormány álláskvóta-rendszere ellen. Ellenük a kormányzat erőszakosan lépett fel, amely később országos zavargásokba torkollott. Az egykori vezetőnek menekülnie kellett, és a szomszédos India fogadta be. Az új Banglades elfogatóparancsot adott ki ellene, és vizsgálja a korrupciós ügyeit is.
Az unokahúg
A júliusi brit általános választások után Keir Starmer miniszterelnök a 42 éves Siddiqre bízta a pénzügyi szolgáltatások politikájának irányítását.
Feladatai közé tartozott többek között a pénzmosás elleni intézkedések bevezetése is.
Tulip Siddiq 2015 óta képviseli a munkáspárti színekben Észak-London Hampstead és Highgate választókerületét, a korábbi Hampstead és Kilburn kerületet a parlamentben.
Elterelő művelet
A keddi, Keir Starmer miniszterelnöknek címzett levelében, Siddiq kijelentette, hogy azért mond le pozíciójáról, mert a nagynénjéhez fűződő kapcsolata, és a londoni lakások finanszírozásának kérdései „valószínűleg elterelnék a figyelmet a kormány munkájáról.”
Ő a második munkáspárti miniszter, aki két hónapon belül lemondott Starmer kabinetjéből, az első a közlekedési miniszter, Louise Haigh volt. A miniszterelnök népszerűsége hivatalba lépése óta folyamatosan csökken.
Bangladesi korrupciós vádak
Decemberben Siddiq neve felmerült egy bangladesi korrupciós vizsgálatban, amelyben a családja és Hasina lánya, Saima Wazed – a WHO délkelet-ázsiai vezetője – is érintett volt. A bangladesi Korrupcióellenes Bizottság (ACC) vizsgálta a családot egy állítólagos 5 milliárd dolláros sikkasztás kapcsán, amely a fővárostól Dhakától 160 kilométerre északnyugatra fekvő Rooppur erőmű építésével volt összefüggésben. Emellett a vádak szerint szabálytalanul szereztek telkeket Dhaka közelében egy diplomata negyedben.
Hétfőn a bangladesi Korrupcióellenes Bizottság bejelentette, hogy vádat emelt a család ellen.
Az ACC főigazgatója, Akhter Hossain szerint „elegendő bizonyítékot találtak a vádemelés benyújtásához.” A vádakat követően Siddiq a brit parlament etikai bizottságához fordult azzal a kérdéssel, hogy vizsgálják meg, az általa birtokolt londoni ingatlanokért vajon fizettek-e Hasina elnyomó rezsimjének támogatói.
Fotó: X/Tulip Siddiq
Értékes ajándékok
A dokumentumok szerint a kérdéses ingatlanok közé tartozik egy két hálószobás lakás a londoni King's Cross közelében, amelyet egy, a nagynénje rezsimjéhez kötődő személy, Moin Ghani ügyvéd adott neki 2009-ben.
Továbbá 2018-ig három éven át élt egy olyan hampsteadi lakásban is, amelyet 2009-ben egy másik olyan üzletember adott a nővérének, aki kapcsolatban állt a volt bangladesi kormánnyal.
Siddiq jelenleg egy olyan 2 millió font értékű bérelt ingatlanban él, amely egy olyan üzletember tulajdonában van, aki a nagynénje politikai pártjának brit szárnyához kötődik, annak ellenére, hogy saját lakása van a választókerületében – írja a The Guardian.
Megállapításaiban az ügyet hivatalból vizsgáló Laurie Magnus azt írta: „Siddiq asszony elismeri, hogy hosszú időn keresztül nem volt tisztában Kings Cross-i lakása tulajdonjogának eredetével, annak ellenére, hogy annak idején aláírta az ajándékozásra vonatkozó földhivatali átruházási dokumentumot. Neki úgy tűnt, hogy a szülei adták neki a lakást, miután megvásárolták azt előző tulajdonosától.”
Colm Murphy, a londoni Queen Mary Egyetem politológus professzora szerint a helyzet rávilágít a kormány „furcsa naivitására az ajándékokkal kapcsolatban, még akkor is, ha azok követik a törvény betűjét.”
Különösen furcsa ez akkor, amikor a kormány maga is „nehéz döntésekről” beszél, amikor a politikába vetett bizalom eltűnőben van, és amikor az Egyesült Királyság választói mélyen polarizáltak” – tette hozzá a politikatudós.
Putyinnál „turistáskodott”
A Tulip Siddiq elleni vizsgálat azt is megvizsgálta, hogy miért jelent meg nagynénje és Vlagyimir Putyin moszkvai találkozóján 2013-ban, amikor aláírták a Banglades és Oroszország közötti nukleáris együttműködési megállapodást. A hivatalos vizsgálat elfogadta azt a magyarázatát, miszerint csak a társaság kedvéért és turistaként járt ott.
Fotó: X/@walterbilas
Köszönet, és meg nem értés
Siddiq levelére válaszolva Starmer megköszönte munkáját, és aláhúzta, hogy „nem találtak bizonyítékot arra, hogy pénzügyi szabálytalanságot követett volna el”. „Nagyra értékelem, hogy a Nagy-Britannia megváltoztatását célzó programunkról való figyelem elterelésének megszüntetése érdekében nehéz döntést hozott” – tette hozzá. Starmer Emma Reynoldsot, a korábbi nyugdíjügyi minisztert nevezte ki Siddiq helyére.
A Hasinát váltó bangladesi ideiglenes kormányfő, a 84 éves Nobel-békedíjas közgazdász, Muhammad Junusz sajtóirodája szerdai nyilatkozatában kijelentette, hogy Siddiq „nem értette meg teljesen a Londonban tartott pénzének és ingatlanjainak eredetét”.
„Most azonban, hogy tudja, bocsánatot kell kérnie Banglades népétől” – fűzték hozzá a közleményben.
Egy meg nem nevezett munkáspárti képviselő azt mondta a The Guardiannak, hogy Siddiq ügye „öngól” volt.
„Mindenki tudta, hogy Banglades politikai dinasztiájának tagja, közvetlen kapcsolatokkal a hatalomhoz és pénzhez. Ki a fene gondolta azt jó ötletnek, hogy mindezt a figyelem középpontjába állítja azzal, hogy neki adta ezt a (pénzmosás-ellenes) megbízást?