Izrael már csaknem egy évtizede folytat titkos „háborút” a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellen, állítja a brit The Guardian, valamint az izraeli székhelyű +972 magazin és a Local Call közös tényfeltáró cikke.
Eszerint a zsidó állam hírszerzéseit is bevetette az ICC vezető tisztségviselőinek megfigyelésére, a velük szembeni nyomásgyakorlásra, lejáratásukra, valamint állítólagos megfenyegetésükre.
Ennek célja az volt, hogy megakadályozza vagy vakvágányra futtassa az Izrael ellen feltételezett háborús bűnök miatt indított vagy indítani tervezett nyomozásokat.
Az izraeli hírszerzés által lehallgatott vezetők között található Karim Khan, az ICC jelenlegi és Fatou Bensouda, az ICC korábbi főügyésze. A hírszerzés kiterjedt a telefonbeszélgetésekre, üzenetekre, emailekre és dokumentumokra is.
A megfigyelés – írja a The Guardian – az elmúlt hónapokban is zajlott abból a célból, hogy Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő előzetes információkat kapjon Khan szándékairól.
Egy lehallgatott felvétel például már utalt arra, hogy az ICC főügyésze elfogatási parancs kiadását kéri majd izraeli vezetők ellen (ez végül meg is történt), de a lap forrásai szerint „óriási nyomás nehezedett rá az Egyesült Államok részéről” annak érdekében, hogy ezt ne tegye meg.
Bernsouda ellen, aki még 2021-ben indított vizsgálatot feltételezett háborús bűnök miatt, szintén kémtevékenységet folytattak, és állítólag meg is fenyegették. A titkos műveletet Netanjahu egyik közeli szövetségese, a Moszad izraeli titkosszolgálat akkori vezetője, Yossi Cohen irányította.
A lap tényfeltáró anyagából kiderül, hogy általában burkolt, utalásszerű fenyegetésekről volt szó. Egy esetben például ismeretlen férfiak keresték fel Bernsouda lakhelyét, és egy olyan borítékot akartak átadni neki, amelyben pár száz dollár és egy izraeli telefonszám volt. Az előző hónapban az ICC főügyésze előzetes vizsgálatot indított a palesztinai helyzet kivizsgálására.
A lap forrásai szerint az izraeli szolgálatok ezzel azt akarták jelezni a főügyésznek, hogy tudják, hol lakik. Az incidenst követően a hatóságok megerősítették a biztonsági intézkedéseket a lakás környékén.
A The Guardian és társai több mint kéttucatnyi jelenlegi és korábbi hírszerzővel, vezető ICC-tisztségviselőkkel, kormányzati szereplőkkel, az ügyet ismerő diplomatákkal és jogászokkal beszéltek. Az izraeli hadsereg egyik szóvivője szerint a hadsereg nem vett részt ilyen műveletekben, az izraeli kormányfő hivatala pedig hamisnak nevezte a vádakat, tételesen ugyanakkor nem cáfolta azokat.
Mint arról beszámoltunk, Karim Khan hétfőn kérte elfogatóparancs kiadását a bíróság illetékes kamarájától Benjámin Netanjahu, Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és a Hamász palesztin szélsőséges iszlamista szervezet több vezetőjével szemben háborús és emberiesség elleni bűnök feltételezett elkövetése miatt, a gázai háborúval kapcsolatban. Izrael élesen tiltakozott a döntés ellen.
Az országgal szemben eljárást folytat a Nemzetközi Bíróság is, népirtás gyanúja miatt.