Az Egyesült Államok újabb gazdasági szankciókat jelentett be az iráni olajkereskedelem és a Hezbollah pénzügyi hálózatai ellen, amelynek célja Teherán bevételi forrásainak elvágása.
A csütörtökön bejelentett intézkedések középpontjában egy olyan nemzetközi hálózat áll, amely évek óta iraki olajként álcázott iráni nyersolajat értékesít, ezzel kijátszva a nyugati szankciókat – közölte az amerikai Pénzügyminisztérium. A műveletet a brit–iraki állampolgárságú Salim Ahmed Said irányította, aki több céget és hajót is felhasznált az olaj származásának elrejtésére, gyakran az Egyesült Arab Emírségeken keresztül – jelentette a Reuters.
A közlemény szerint Said a dubaji székhelyű VS Tankers vállalatot vezeti, amely korábban AISSOT néven működött, és kapcsolatban áll az iráni kormánnyal, valamint a Forradalmi Gárdával – utóbbit Washington terrorszervezetként tartja nyilván.
A vállalat tagadta az amerikai vádakat, és jelezte, hogy jogi úton kíván fellépni.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter nyíltan kimondta Fotó: LinkdedIn
Iráni árnyékflotta
A szankciók részeként több, iráni olajat szállító hajót is blokkoltak, amelyek az úgynevezett „árnyékflotta” részét képezik – ez a kifejezés azokra a kereskedelmi hajókra utal, amelyek homályos tulajdonosi struktúrával és hamis dokumentumokkal kerülik meg az embargókat.
A pénzügyminiszter, Scott Bessent, hangsúlyozta: „Továbbra is célba vesszük Teherán pénzügyi csatornáit, hogy ellehetetlenítsük a rezsim destabilizáló tevékenységeit.”
A Hezbollah elleni fellépés jegyében a szankciók érintenek egy Libanonban működő, Al-Qard Al-Hassan nevű pénzügyi szervezetet is, amely Washington szerint a síita milíciát szolgálja. Több vezető tisztségviselő is feketelistára került, miután dollármilliókban mérhető, Hezbollahot támogató tranzakciókhoz köthetők – ezek célja az volt, hogy elfedjék a végső kedvezményezettet.
Az atomprogram tárgyalások előtt
A bejelentés érzékeny időpontban érkezett: alig egy héttel azután, hogy az amerikai hadsereg június 22-én három iráni nukleáris létesítményt támadott meg – köztük a szigorúan védett fordói dúsítóüzemet. A Pentagon szerint a művelet akár két évvel is visszavethette Teherán nukleáris programját.
Mindeközben diplomáciai próbálkozások is zajlanak: az Axios értesülései szerint Washington és Teherán a jövő héten Oslóban egyeztethet egymással az iráni atomprogram jövőjéről.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
„Olekszandr Miscsenko, Ukrajna külügyminiszter-helyettese Heizer Antal ukrajnai magyar nagykövettel folytatott találkozóján hangsúlyozta: az ukrán fél számára nyilvánvaló, hogy a Magyarországon uralkodó politikai erők minden körülmények között belpolitikai harcba próbálják belerángatni Ukrajnát” – fogalmaz az ukrán külügy.
Peking mentesíti a legnagyobb francia konyakgyártókat – köztük a Pernod Ricard-t, az LVMH-t és a Rémy Cointreau-t – az Európai Unióból származó brandyre kivetett akár 35 százalékos dömpingvámok alól, feltéve, hogy termékeiket minimum áron értékesítik a kínai piacon.
Holland és német hírszerzési források szerint Oroszország kiterjedten alkalmaz tiltott vegyi fegyvereket az Ukrajna elleni háborúban – közölték pénteken. A jelentések szerint orosz erők fojtógázt dobnak le drónokról, hogy ezzel kényszerítsék a lövészárkokban rejtőző ukrán katonákat a kimászásra, ahol célba veszik őket.
A BRICS+ csúcstalálkozó küszöbén India és Kína óvatos közeledése újabb incidensekkel néz szembe, a határfeszültségektől kezdve a regionális rivalizálásig. A Kínából érkező beruházásokat szigorúan ellenőrzik: a kulcsfontosságú ágazatokat nagyító alá veszik, és több kínai alkalmazás („app”) továbbra is be van tiltva. Káncz Csaba jegyzete.
Az elemzők által vártnál erőteljesebben csökkentek a német feldolgozóipari megrendelések májusban havi szinten a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
Etiópia csütörtökön bejelentette, hogy elkészült a Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) építésével a Kék-Níluson, amely évek óta viták tárgya Kairóval. A létesítmény kulcsfontosságú Etiópia számára, ugyanakkor Egyiptom – amely a folyóra alapozza vízellátását és mezőgazdaságát – egzisztenciális fenyegetésként tekint a projektre.
A bolíviai kongresszus alsóházában csütörtökön a képviselők vízzel öntötték le, és szeméttel dobálták meg Alejandro Gallardo energiaügyi minisztert, miközben dulakodás tört ki a kínai és orosz cégekkel kötött, mintegy 2 milliárd dollár értékű lítiumszerződések ügyében.
Egy magas rangú indiai kormánytag ritka és határozott nyilatkozatban állt ki amellett, hogy kizárólag a Dalai Láma és az általa létrehozott szervezet jogosult kijelölni a tibeti buddhizmus következő spirituális vezetőjét – ezzel közvetlenül ellentmondva Kína régóta hangoztatott álláspontjának.