Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó térségi közgazdászai befektetőknek összeállított új negyedéves áttekintésükben közölték, hogy változatlanul az euróövezet felbomlására számítanak, és azt valószínűsítik, hogy az első távozó ország - a legnagyobb valószínűséggel Görögország - már az idén elhagyja a valutauniót. A ház szerint az EKB által elindított hosszú távú refinanszírozási művelet - amelynek keretében az euróövezeti bankok alacsony kamatra vehetnek fel likviditáspótló hiteleket az EKB-tól - csökkentette annak a kockázatát, hogy a valutauniós pénzintézetek hirtelen leépítik térségi kitettségeiket, de a fokozatos leépítés kockázata változatlanul fennáll.
Mi lesz, ha kivonják a pénzt a nyugati bankok?
A cég szerint a közép-kelet-európai országok zömének bankrendszerében a kinnlevőség/betétállomány ráta jóval 100 százalék felett jár, ami azt jelenti, hogy a nyugat-európai bankok helyi érdekeltségei a tulajdonos bankok kölcsöneiből finanszírozzák hitelkihelyezéseik jelentős hányadát. Ha a tulajdonos bankok három év alatt például egyharmadával csökkentik térségi érdekeltségeik finanszírozását, az Magyarországon, Bulgáriában, Romániában és Horvátországban a hitelkiáramlás bővülési ütemét évente két százalékponttal vagy ennél is nagyobb mértékben fogná vissza, és ez hozzávetőleg fél százalékponttal lassíthatná az éves GDP-növekedési ütemet.
Mivel azonban a cég azzal számol, hogy az euróövezeti válság végül a valutaunió széttöredezéséhez vezet, ebben a helyzetben szerintük nem lenne bölcs dolog kizárni annak lehetőségét sem, hogy Nyugat-Európa teljes körű pénzügyi válságba kerül, és ez a banki finanszírozások hirtelenebb megvonását okozza. A Capital Economics londoni közgazdászai szerint ez a forgatókönyv pusztító hatást gyakorolna a legsebezhetőbb közép-kelet-európai országok bankrendszereire. Magyarország, Bulgária, Románia, Horvátország és talán Ukrajna is arra kényszerülhetne, hogy újabb segítséget kérjen az IMF-től, és ezeknek az országoknak a GDP-növekedési üteme 4-5 százalékponttal is zuhanhatna. A térséget fenyegető euróövezeti bankfinanszírozási kockázatra más nagy citybeli házak is felhívták már a figyelmet.
Már tavaly ősz óta tart a leépítésünk
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap ismertetett legújabb helyzetértékelése szerint a tavalyi harmadik negyedévben - 2009 óta először - az átalakuló országcsoport egésze nettó tőkekiáramlást szenvedett el, és úgy tűnik, hogy a nyugat-európai bankok már tavaly ősz óta folyamatosan építik le kitettségeiket a térségben. Ez arra vall, hogy az euróövezeti válság térségi átszűrődése a banki érdekeltségeken keresztül már 2011 őszén megkezdődhetett.
Ugyanerről a kérdésről nemrég a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings is összeállított egy külön elemzést, amelyben megállapította, hogy a közép-kelet-európai bankrendszerekre az euróválságból átháruló legnagyobb hatású kockázatok egyike a finanszírozási hozzáférésben érvényesülhet 2012-ben. A Fitch elemzése szerint az anyabankok maguk is tőke- és finanszírozási szűkösségekkel szembesülnek, és ennek kezelési módjai közé tartozik a külföldi érdekeltségekkel szembeni kitettségek leépítése, különösen a kevésbé stratégiai jelentőségű piacokon.