Tavaly 2 százalékkal, 351 milliárd forintra bővült a lízingkihelyezések száma 2011-hez képest. A megkötött szerződések száma ugyanakkor 10 százalékkal csökkent éves szinten. A lízingcégek által kezelt teljes portfólió mértéke közel 20 százalékkal csökkent, így 2012 év végén 1570 milliárd forint volt.
A lízingszövetség adatai szerint az új eszközök aránya már meghaladja a válság kitörése előtti szintet, finanszírozott értékben közel 80 százalék, miközben a 2012-ben kötött szerződések között (finanszírozott összeg alapján) 60 százalék feletti a pénzügyi lízing, és 20 százalék alatti a hitel aránya. A teljes portfólión belül még több mint 40 százalék hitelszerződés.
Az ügyfelek fele kis- és közepes vállalkozás, de 2012-ben nőtt a nagyvállalati és a lakossági ügyfelek aránya is. Az egyes lízingpiaci szegmensek nagyon eltérő pályát futottak be a válság kitörése óta, a tavalyi év egyértelmű nyertese a flottafinanszírozás, és emellett a gép-berendezés finanszírozás tudott bővülni. Az autós területen nőtt, a többi szegmensben a válság előtti szinten van az önrészek mértéke.
A flottafinanszírozás volt a húzóerő
A flottán kívüli gépjármű-finanszírozás 17 százalékkal csökkent, főleg a használt autók finanszírozása, így 2012-ben a lízingcégek mintegy 80 milliárd forintot helyeztek ki ebben a szegmensben. A lakossági szerződések száma több mint ötödével esett vissza, míg a kezelt portfólió mérete 24 százalékkal.
A 2012-es évben kötött szerződéseknél tovább csökkent a hitelszerződések, és markánsan nőtt a nyílt végű pénzügyi lízing aránya, ami már a teljes új volumen 17 százalékát teszi ki. Ezek döntően új gépjárművek, ezért is jelentősen magasabb itt az egy szerződésre eső kihelyezés összege.
A flottafinanszírozás 31 százalékkal bővült 2012-ben, mind az ebben az évben kötött szerződések számát, mind a finanszírozott összeget tekintve, és ezzel megközelítette a 2008-as évi rekord szintet. Ez azt is jelenti, hogy minden 5. hazai új autó és ezen belül minden 4. céges autót flottafinanszírozással adtak el.
Az újonnan kötött szerződéseken belül az operatív lízing aránya megközelíti, a teljes portfólión belül pedig meghaladja a 90 százalékot. Az átlagos önerő mértéke – bár az elmúlt időszakban emelkedett – még mindig ennél a finanszírozási formánál a legalacsonyabb, miközben a nyílt végű pénzügyi lízingnél a legmagasabb.
Kevesebb haszongépjárművet finanszíroztak
A haszonjármű finanszírozás 20 százalékkal csökkent. Az új eszközök területén 7 százalék, a használtak esetében viszont több mint 50 százalékos a visszaesés. A kihelyezés összege így 74 milliárd forint volt, ami mintegy 5200 szerződésen keresztül valósult meg. A buszok és teherautók döntő többségét, 95 százalékát pénzügyi lízinggel finanszírozták. Tavaly minden 10 hazai új haszonjárműből 9 finanszírozással kelt el. Az önrészek mértéke minden alszegmensben nőtt, miközben az operatív lízing szerződések esetében kis mértékben csökkent.
Több gépet finanszíroztak
A gépek és berendezések területén a finanszírozás érték 9 százalékkal, a szerződésszám 15 százalékkal bővült 2012-ben, így éves szinten 106 milliárd forint lett az új kihelyezés. A portfólió ennek ellenére csaknem harmadával csökkent, aminek az elmúlt két év alacsony finanszírozási volumene és a szegmensre jellemző rövidebb, 3-4 éves átlagos futamidő az oka. A mezőgazdasági gépek terén 42 százalékkal, 34,6 milliárd forintra nőtt az új szerződések értéke. Ezeknek a szerződéseknek a meghatározó része pénzügyi lízing volt.
Az építőgépek finanszírozási volumene 4 százalékkal, a szerződések száma 17 százalékkal csökkent. Folyamatosan nő az operatív lízingbe adott építőgépek aránya, és az ügyfelek közel 80 százalékban új berendezéseket vásárolnak finanszírozással. Az IT-irodai eszközök finanszírozása 2012-ben 40 százalékkal, a szerződések száma 34 százalékkal bővült, ezzel elérte a válság előtti szintet. Ezeknek a berendezéseknek már több mint 2/3-a operatív lízing formájában kerül az ügyfelekhez, ami közelíti a nyugat-európai átlagot.
Egyedi ügyletek miatt ugrott az ingatlanfinanszírozás
Az ingatlan szegmensben 2012-ben néhány egyedi ügyletnek köszönhetően jelentős, 150 százalékos volt a növekedés. A vállalati ingatlanok területén ennél is drasztikusabb, 260 százalékos volt a bővülés, miközben a lakásfinanszírozás 56 százalékkal esett vissza.
A hitel formájában való finanszírozás gyakorlatilag megszűnt, 2012-ben a lízingcégek szinte kizárólag pénzügyi lízing szerződéseket kötöttek. Ezeknél megfigyelhető a válság kitörését követő jelentős önrész-emelkedés visszarendeződése.