Az elemzés szerint a 18-39 éves korosztályban leginkább a magasabb végzettségűek, illetve a fővárosban élő, az átlagnál jobb anyagi helyzetűek terveznek nagyösszegű vásárlást a következő negyedévben. Az elmúlt években a hitel-ellenesek aránya folyamatosan nő, de még így is a lakosság több, mint fele hitel kedvelő, vagy elfogadó.
Karácsonykor másra, ilyenkor magunkra költünk
Az első negyedéves felmérés egyéb eredményeiről itt olvashat. |
A felmérés szerint a lakosság egyharmada tervez nagyobb összegű beruházást a következő három hónapban. A legtöbben (16%) lakásfelújításra, és a nyár közeledtével utazásra (11%) szánnak nagyobb összeget. A 18-39 éves korosztály magasabb iskolai végzettségű, a fővárosban élő, és az átlagnál jobb anyagi körülményekkel rendelkező tagjai magasabb arányban terveznek nagyösszegű beruházást a következő negyedévben, mint az átlag.
A kisebb összegű beruházást tervezők aránya 2012 utolsó negyedévéhez képest visszaesett 14 százalékponttal, jelenleg a 18-69 éves lakosság kétharmada tervez ilyen jellegű vásárlást a következő három hónapban. A visszaesés oka az, hogy míg karácsonykor mindenki másra költ, az ünnepek után a saját részre vásárolni szándékozók száma jelentősen megnő, jelen esetben ez 11 százalékpontos emelkedést eredményezett, és ezzel párhuzamosan a mások részére tervezett vásárlás erőteljesen csökken. A csekélyebb értékű beruházások célja elsősorban ruha (47%), könyv (35%), szépségápolási termék (33%), élelmiszer (33%), és játék (24%) vásárlás.
Lakásfelújításra, autóra, utazásra vesznek fel a legtöbben kölcsönt
Összességében elmondható, hogy csökkent azok száma, akik hitelből valósítanák meg beruházásaikat. A lakosság 9 százaléka, különösen az átlag feletti jövedelemmel rendelkezők mondták azt, hogy vennének fel hitelt nagyobb összegű vásárlásaik finanszírozására.
Elsősorban lakásfelújítás, autó, mosógép- és LCD TV vásárlás esetén igényelnének kölcsönt. Az utazást tervezők közül pedig 8 százaléka mondta azt, hogy venne fel hitelt erre a célra. Ugyanakkor az előző időszakhoz képest a tervezett hitelösszeg emelkedett, átlagosan 630 ezer forint a nagy beruházások esetén. A kisebb értékű vásárláshoz a megkérdezettek 4 százaléka szeretne kölcsönt felvenni, átlagosan 244 ezer forint értékben.
Sokan vannak a hitel-ellenzők
A Cofidis Hitel Monitor felmérés hitellel kapcsolatos attitűd szempontjából a társadalmat három részre osztja: a „hitel kedvelőkre” (5%) „hitelt elfogadókra”(49%) és „hitel-ellenzőkre” (46%).
A „hitel kedvelők” száma az elmúlt évhez képest csökkent. A csoport tagjai a hitelekben a pénzügyi lehetőséget látják, és úgy gondolják, hogy ha az ember kellően megfontolt és körültekintő a kölcsönökkel kapcsolatban, akkor nem kell aggódnia a törlesztő részletek miatt. A kategória tagjainak 91 százaléka vett már fel valaha hitelt, tízből négy „hitel kedvelő” (43%) pedig igényelt valamilyen hitelt az elmúlt egy évben. A lakosság ezen része pénzügyi szempontból az átlagnál tájékozottabb.
A hazai lakosság közel fele (49%) tartozik a „hitel elfogadók” csoportjához. Elismerik, hogy bizonyos esetekben a hitelfelvétel racionális döntés lehet, de a negatív oldalát is látják. A „hitel elfogadók” aránya magasabb az átlag feletti jövedelemmel rendelkezők körében, a csoport 79 százaléka vett már fel valamilyen kölcsönt. A legtöbben lakáshitelt, személyi kölcsönt, gépjármű- és folyószámlahitelt igényeltek, az elmúlt egy évben a csoport összesen 24 százaléka. A hitelekkel kapcsolatban a csoport tagjainak tájékozottsága átlagos.
A „hitel-ellenesek” számára a kölcsön szükséges rossz, amivel csak a pénzintézetek járnak jól. A csoportban az átlaghoz képest alacsonyabb azok aránya, akik vettek már fel valaha hitelt, az elmúlt egy évben mindössze 8 százalék. A másik két csoporthoz hasonlítva kevésbé tájékozottak a témában.