A támogatott lakáshitelek pörgethetik fel a piacot
A jegybank friss, 2012 júliusában végzett hitelezési felmérése megállapítja, hogy 2012 második negyedévében mind a lakás-, mind a fogyasztási hitelek feltételei enyhültek, ami az elmúlt negyedévekhez képest némi korrekciót jelent.
A fogyasztási hitelek feltételeit a bankok nettó értelemben vett 7,5 százaléka enyhítette, miközben 2012 második felében 22 százaléka további enyhítést tervez. Az enyhítés elsősorban az árjellegű feltételeket érintette, de a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél a jövedelemarányos törlesztőrészletet és a hitelfedezeti mutatót is.
A fogyasztási hiteleken belül egyetlen kivétel a gépjármű-finanszírozás, ahol további szigorítás volt, ugyanakkor a következő félévben a válaszadó bankok és lízingcégek nem terveznek tovább szigorítani.
A bankok a háztartási hitelek iránti kereslet növekedésére számítanak; az elmozdulást a lakáshitelek esetében az állami kamattámogatás beindulása okozza. A kamattámogatás ugyanis jelentősen csökkenti a jelenlegi 13 százalék körüli kamatszintet: a támogatott lakáscélú hitelek teljes hitelköltsége 9 százalék körül alakul a támogatási időszak elején.
Kihelyezni kívánt hitelmennyiség a lakáshitelek és a fogyasztási hitelek piacán (Forrás: MNB) |
A teljes hitelköltség csökkenése élénkítheti a keresletet, a bankok aktívabbá válnak a piacon, amely ugyan nem jelentős, de érzékelhető növekedést okozhat az új kihelyezésekben.
Keményen bánnak a vállalatokkal - nem szívesen adnak hitelt
A vállalati hitelfeltételek - a korábban megfigyelt tendenciával összhangban - tovább szigorodtak az előző negyedév során. Fontos változás, hogy a második negyedévben lelassult a külföldi források kiáramlása, így már nem hitelezési képesség, hanem a kedvezőtlen makrogazdasági környezettel magyarázható alacsony hitelezési hajlandóság a szigorítás fő oka.
A bankok által észlelt hitelkeresletet tekintve folytatódott a már több negyedév óta megfigyelhető tendencia: a rövid lejáratú hitelek iránti kereslet növekszik, míg a hosszú lejáratú termékek iránti kereslet csökken − a mostani felmérésben az előző negyedévhez képest a bankok nettó értelemben vett 30 százalékánál.
Kihelyezni kívánt hitelmennyiség a vállalati hitelek piacán (Forrás: MNB) |
A bankok nettó értelemben vett 22 százaléka számít a rövid lejáratú hitelkereslet további növekedésére, míg a hosszú lejáratú hitelek terén a válaszadók nem számítanak változásra a következő félévben a második negyedévhez képest.
Az önkormányzatokkal is óvatosak a bankok
Az önkormányzati szektor hitelezési feltételei tovább szigorodtak, a válaszadók nettó értelemben vett 36 százaléka jelezte a feltételek ilyen irányú változását, ami leginkább a minimálisan megkövetelt hitelképességi szint és az adatszolgáltatási követelmények szigorításában jelentkezik. Az óvatosságot a válság kitörése óta folyamatosan növekvő hitelkockázatok indokolhatják - olvasható az MNB hitelezési felméréseben.