5p
Az MNB nem adja fel könnyen: saját sikereként (is) könyveli el, hogy a bankok jelezték, érdekeltek a (vállalati) hitelezés felfuttatásában. A gondot az jelenti, hogy a hitelkeresletet a nagyon olcsó hitel sem mozgatta meg számottevően, ráadásul ebben a versenyben a bankok nem sokat nyernek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) üdvözli a bankok vállalásait, amit a Bankszövetség összesített és átadott a jegybank részére – áll a jegybank honlapján elhelyezett közleményben. Mindez annak fényében érdekes, mert korábban épp ezen vállalások okán - pontosabban ilyen vállalásoknak a bankok számára a bankadó csökkentésének feltételeként történő előírása miatt – különbözött össze az MNB és az NGM. (Bár a vita – miként arról korábban írtunk – nem új keletű.)

Számok nélküli ígéretek?

A vállalások mibenlétéről meglehetősen keveset árul el a jegybanki közlemény. Mindössze arra emlékeztet, hogy az Erste Bank 2015 februárjában vállalta az aktívabb hitelezést konkrét célszámokkal, az EBRD és a Kormány között korábban kötött megállapodás keretében. Az MNB üdvözli, hogy a többi bank is követte az Erste Bank példáját és részben a jegybank szorgalmazására - igaz, főként konkrét célszámok nélkül - vállalta a hitelezési aktivitása növelését. A bankok egyöntetűen kifejezték elköteleződésüket a hitelezés bővítése és a gazdaság támogatása iránt. A főként kvalitatív vállalások alapján elmondható, hogy a bankok elsősorban a vállalati és azon belül is a kkv szektorban szeretnék növelni hitelezésüket 2015 és 2017 között. A lakossági szegmensben a bankok többsége nem tervezi a hitelállomány számottevő bővítését a következő három évben.

Keresni nem fognak...

Ezzel kapcsolatban ugyanakkor nem árt emlékeztetni arra, hogy a bankok ebbe az irányba szorítva is vannak, hiszen a lakossági hitelezés bővülését maga a jegybank kötötte meg a januártól életbelépő szabályozással. A másik oldalon ugyanakkor jól látható, hogy komoly gondot okoz (majd) a szektornak ez az egyirányú verseny: Zolnai György, a Budapest Bank vezérigazgatója a Portfolio.hu konferenciáján arra figyelmeztetett, hogy ha versenyezni versenyezni is fognak a bankok, de keresni nem tudnak majd, tekintve, hogy ilyen alacsony kamatkörnyezetben egyszerűen nem lehet majd megfelelő profitabilitást elérni.

Az MNB által is szorgalmazott vállalások alapján a bankok a banki különadó mérséklődésével párhuzamosan élénkítik a hitelezési aktivitásukat, és ezáltal hozzájárulnak egy tartósan 3 százalék feletti gazdasági növekedés megteremtéséhez – áll a jegybanki közleményben. Az MNB elkötelezett abban, hogy a hitelezési fordulat fennmaradjon, és a bankok - a jegybanki programokra egyre kisebb mértékben ráutalva - egyre nagyobb finanszírozást biztosítsanak a gazdaságnak.

A kormány és az EBRD közötti megállapodás alapján a banki különadó csökkentése jelentősen segíthet abban, hogy a bankrendszer eredménye és ezen keresztül a belső tőkeképződési képessége erősödjön. A hitelezési képesség növekedése megteremti annak a lehetőségét, hogy a bankrendszer egyre önállóbban, a korábbiaknál nagyobb mértékében támogassa a hitelezési aktivitásán keresztül a gazdaság fenntartható növekedését.

Már megint a tyúk vagy a tojás?

A jegybank ismételten megjegyzi: a hitelezési hajlandóság erősödése eddig hiányzott. A pénzintézetek ugyanakkor arra hivatkoznak, hogy a mélybe zuhanó hitelkamatok mellett sincs számottevő beruházási kedv, amit egyrészt továbbra is a cégek szerint bizonytalan gazdaságpolitika, szabályozói környezet okoz, a másik oldalon pedig az, hogy alaposan megcsúsztunk a 2014-20-as időszak uniós pályázataival. Kereslet nélkül pedig a jelenleg a legkiválóbbnak tartott Növekedési Hitelprogramon is folyamatosan finomítani kell, új és új szegmenseket, ügyfélköröket kell beengedni a programba, hogy érdemi kibocsátás történjen. A hitelkínálat megteremtése nem jár automatikusan a hitelkereslet bővülésével – hangoztatják a bankok.

Az MNB becslései alapján a vállalati hitelállomány 1 százalékos növekedése 0,2 százalékkal emeli a GDP szintjét. Ha pedig a hitelállomány növekedése főként a kkv szektorban valósul meg - ahol a munkahelyek többsége található - az érdemben hozzájárul a foglalkoztatottság növekedéséhez is. Az MNB szerint hosszabb távon Magyarországon – a jegybanki programokra egyre kisebb mértékben ráutalva - évi 6-7 százalékos vállalati, évi 10 százalék körüli kkv és visszafogott lakossági hitelállomány-bővülésre van szüksége ahhoz, hogy a 3 százalék feletti gazdasági növekedés fennmaradjon. Ez egyúttal az MNB bankokkal szembeni hitelezési aktivitásra vonatkozó elvárásának is tekinthető – szól a közlemény, bővebben nem részletezve, hogy a jegybank ezen elvárásnak akár formai jelleget is akarna-e adni – de mint már fent említettük, a korábbi vita ekörül zajlott.

A közlemény megjegyzi: az MNB számos eszközzel, köztük a Növekedési Hitelprogramon keresztül támogatja a kkv szektor finanszírozását, és csökkenti az ügyfelek indokolatlanul magas kamatterheit. Az NHP indulásával az első szakaszban lebontásra kerültek a hitelpiaci korlátok és növekedett a verseny, később a második szakaszban az új hitelezés előtérbe kerülésével pedig már jelentősen emelkedett a beruházási aktivitás és ezen keresztül a gazdasági növekedés és foglalkoztatottság. Az NHP-n kívüli hitelezés azonban nagymértékben szűkül, emiatt a jegybank még mindig nem tudja csökkenteni a kkv hitelpiac támogatásának intenzitását. A jegybank fontosnak tartja, hogy a kívánt 6-7 százalékos vállalati hitelállomány-bővülést a bankok egyre nagyobb mértékben piaci alapon legyenek képesek megvalósítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG