5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB nem adja fel könnyen: saját sikereként (is) könyveli el, hogy a bankok jelezték, érdekeltek a (vállalati) hitelezés felfuttatásában. A gondot az jelenti, hogy a hitelkeresletet a nagyon olcsó hitel sem mozgatta meg számottevően, ráadásul ebben a versenyben a bankok nem sokat nyernek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) üdvözli a bankok vállalásait, amit a Bankszövetség összesített és átadott a jegybank részére – áll a jegybank honlapján elhelyezett közleményben. Mindez annak fényében érdekes, mert korábban épp ezen vállalások okán - pontosabban ilyen vállalásoknak a bankok számára a bankadó csökkentésének feltételeként történő előírása miatt – különbözött össze az MNB és az NGM. (Bár a vita – miként arról korábban írtunk – nem új keletű.)

Számok nélküli ígéretek?

A vállalások mibenlétéről meglehetősen keveset árul el a jegybanki közlemény. Mindössze arra emlékeztet, hogy az Erste Bank 2015 februárjában vállalta az aktívabb hitelezést konkrét célszámokkal, az EBRD és a Kormány között korábban kötött megállapodás keretében. Az MNB üdvözli, hogy a többi bank is követte az Erste Bank példáját és részben a jegybank szorgalmazására - igaz, főként konkrét célszámok nélkül - vállalta a hitelezési aktivitása növelését. A bankok egyöntetűen kifejezték elköteleződésüket a hitelezés bővítése és a gazdaság támogatása iránt. A főként kvalitatív vállalások alapján elmondható, hogy a bankok elsősorban a vállalati és azon belül is a kkv szektorban szeretnék növelni hitelezésüket 2015 és 2017 között. A lakossági szegmensben a bankok többsége nem tervezi a hitelállomány számottevő bővítését a következő három évben.

Keresni nem fognak...

Ezzel kapcsolatban ugyanakkor nem árt emlékeztetni arra, hogy a bankok ebbe az irányba szorítva is vannak, hiszen a lakossági hitelezés bővülését maga a jegybank kötötte meg a januártól életbelépő szabályozással. A másik oldalon ugyanakkor jól látható, hogy komoly gondot okoz (majd) a szektornak ez az egyirányú verseny: Zolnai György, a Budapest Bank vezérigazgatója a Portfolio.hu konferenciáján arra figyelmeztetett, hogy ha versenyezni versenyezni is fognak a bankok, de keresni nem tudnak majd, tekintve, hogy ilyen alacsony kamatkörnyezetben egyszerűen nem lehet majd megfelelő profitabilitást elérni.

Az MNB által is szorgalmazott vállalások alapján a bankok a banki különadó mérséklődésével párhuzamosan élénkítik a hitelezési aktivitásukat, és ezáltal hozzájárulnak egy tartósan 3 százalék feletti gazdasági növekedés megteremtéséhez – áll a jegybanki közleményben. Az MNB elkötelezett abban, hogy a hitelezési fordulat fennmaradjon, és a bankok - a jegybanki programokra egyre kisebb mértékben ráutalva - egyre nagyobb finanszírozást biztosítsanak a gazdaságnak.

A kormány és az EBRD közötti megállapodás alapján a banki különadó csökkentése jelentősen segíthet abban, hogy a bankrendszer eredménye és ezen keresztül a belső tőkeképződési képessége erősödjön. A hitelezési képesség növekedése megteremti annak a lehetőségét, hogy a bankrendszer egyre önállóbban, a korábbiaknál nagyobb mértékében támogassa a hitelezési aktivitásán keresztül a gazdaság fenntartható növekedését.

Már megint a tyúk vagy a tojás?

A jegybank ismételten megjegyzi: a hitelezési hajlandóság erősödése eddig hiányzott. A pénzintézetek ugyanakkor arra hivatkoznak, hogy a mélybe zuhanó hitelkamatok mellett sincs számottevő beruházási kedv, amit egyrészt továbbra is a cégek szerint bizonytalan gazdaságpolitika, szabályozói környezet okoz, a másik oldalon pedig az, hogy alaposan megcsúsztunk a 2014-20-as időszak uniós pályázataival. Kereslet nélkül pedig a jelenleg a legkiválóbbnak tartott Növekedési Hitelprogramon is folyamatosan finomítani kell, új és új szegmenseket, ügyfélköröket kell beengedni a programba, hogy érdemi kibocsátás történjen. A hitelkínálat megteremtése nem jár automatikusan a hitelkereslet bővülésével – hangoztatják a bankok.

Az MNB becslései alapján a vállalati hitelállomány 1 százalékos növekedése 0,2 százalékkal emeli a GDP szintjét. Ha pedig a hitelállomány növekedése főként a kkv szektorban valósul meg - ahol a munkahelyek többsége található - az érdemben hozzájárul a foglalkoztatottság növekedéséhez is. Az MNB szerint hosszabb távon Magyarországon – a jegybanki programokra egyre kisebb mértékben ráutalva - évi 6-7 százalékos vállalati, évi 10 százalék körüli kkv és visszafogott lakossági hitelállomány-bővülésre van szüksége ahhoz, hogy a 3 százalék feletti gazdasági növekedés fennmaradjon. Ez egyúttal az MNB bankokkal szembeni hitelezési aktivitásra vonatkozó elvárásának is tekinthető – szól a közlemény, bővebben nem részletezve, hogy a jegybank ezen elvárásnak akár formai jelleget is akarna-e adni – de mint már fent említettük, a korábbi vita ekörül zajlott.

A közlemény megjegyzi: az MNB számos eszközzel, köztük a Növekedési Hitelprogramon keresztül támogatja a kkv szektor finanszírozását, és csökkenti az ügyfelek indokolatlanul magas kamatterheit. Az NHP indulásával az első szakaszban lebontásra kerültek a hitelpiaci korlátok és növekedett a verseny, később a második szakaszban az új hitelezés előtérbe kerülésével pedig már jelentősen emelkedett a beruházási aktivitás és ezen keresztül a gazdasági növekedés és foglalkoztatottság. Az NHP-n kívüli hitelezés azonban nagymértékben szűkül, emiatt a jegybank még mindig nem tudja csökkenteni a kkv hitelpiac támogatásának intenzitását. A jegybank fontosnak tartja, hogy a kívánt 6-7 százalékos vállalati hitelállomány-bővülést a bankok egyre nagyobb mértékben piaci alapon legyenek képesek megvalósítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG