Júliusban bombaként robbant a hír, megemeli a kormány a tranzakciós illeték mértékét. Augusztus elsejétől két tétel is megnőtt:
- Az átutalások, postai befizetések, értékpapír tranzakciók után fizetendő tranzakciós illeték 0,3 százalékról 0,45 százalékra nőtt. Ráadásul az adó maximuma is megnő 10 ezer forintról 20 ezer forintra.
- Emellett a készpénzfelvételekhez kapcsolódó tranzakciós illetéket is megemelik 0,6 százalkról 0,9 százalékra.
Ráadásul a jogszabály alapján később, október elsejétől még kiegészítő tranzakciós illetéket is bevezetnek, ami a devizaváltással járó műveletekre lesz érvényes.
A kiegészítő adó mértéke 0,45 százalék, legfeljebb 20 ezer forint lesz. (Egy devizaváltással járó átutalás esetén az alap tranzakciós illeték mellett októbertől a kiegészítő adót is felszámolják.)
A lakossági ügyfeleknek augusztus elsejétől egy könnyítés is életbe lépett. Ezen dátum előtt a 20 ezer forint alatti utalások, postai befizetések, értékpapír műveletek voltak adómentesek. Ezt a limitet 50 ezer forintra emelték, vagyis a tranzakciós illetéket innentől a banknak csak az 50 ezer forint feletti rész után kell megfizetnie a lakossági megbízások esetében - áll a Bankmonitor közleményében.
Az összes bank átterheli a vállalati ügyfeleire a tranzakciós illetéket
A tranzakciós illeték a bankokat terheli, de a pénzintézetek a szóban forgó plusz költségeket jellemzően megpróbálják átterhelni ügyfeleikre. Ezt a lépést a kormány a lakossági bankszámlák esetében megtiltotta, gyakorlatilag idén év végéig díjemelési tilalmat rendelt el a lakossági csomagok esetében.
Viszont a vállalkozói bankszámlákat nem védi ilyen intézkedés, a Bankmonitor által vizsgált összes bank meg is hirdette a díjemelést, a tranzakciós illeték átterhelését.
A CIB Bank is lépett
Utoljára a mai napon, augusztus 21-én a CIB Bank jelentette be, hogy megemeli a vállalkozói számlák költségét az emelkedő tranzakciós illeték miatt. A pénzintézet október 22-től változtat a díjain, a hirdetményében a pénzforgalmi díj mértéke módosul a tranzakciós illeték változásának megfelelően.
A bankok az alábbi dátummal módosítják a vállalkozói számlákra érvényes díjakat, terhelik át a tranzakciós illetéket:
- CIB Bank október 22-től,
- ERSTE Bank szeptember 20-tól,
- Gránit Bank szeptember 16-tól,
- MagNet Bank október 1-től,
- MBH Bank október 3-tól,
- OTP Bank új ügyfeleknek augusztus 1-től (2023. február 4. előtt szerződött ügyfeleknek október 1-től),
- Raiffeisen Bank október 9-től,
- UniCredit Bank augusztus 1-től.
Az adót gyakorlatilag az összes pénzintézet átterheli a vállalti ügyfeleire, azonban a bevezetés időpontja nem azonos. A Bankmonitor szakértői szerint éppen ezért jelenleg minden számlanyitás előtt álló vállalkozásnak körültekintően érdemes csomagot választania.
Érdemes a jövőben hatályba lépő hirdetményekre is figyelni: elképzelhető, hogy a jelenlegi a hirdetményekből kiolvasható költségelőny csak átmeneti, mert a kiválasztott csomagnál csak később terhelik át a megemelt tranzakciós illetéket.
Az a tény, hogy minden bank átterheli a megemelkedő illetéket nem jelenti azt, hogy a pénzintézeteknél azonosak a banki költségek. Az alapdíj, megbízások ára jelentősen eltérhet az egyes számlacsomagok esetében. Vagyis továbbra is nagyon lényeges – a megemelkedő költségek miatt talán még lényegesebb -, hogy melyik bankszámlát választják a cégek.