4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Augusztus elsejétől megemelkedett a bankok által fizetendő tranzakciós illeték. A növekvő adó miatt sorba jelentek meg az új bankszámla hirdetmények: a pénzintézetek ugyanis átterhelik megnövekedett költségeiket a vállalati ügyfeleikre. Utolsóként a CIB Bank is beadta a derekát, nála is emelkednek a vállalkozói számlaköltségek.

Júliusban bombaként robbant a hír, megemeli a kormány a tranzakciós illeték mértékét. Augusztus elsejétől két tétel is megnőtt:

  • Az átutalások, postai befizetések, értékpapír tranzakciók után fizetendő tranzakciós illeték 0,3 százalékról 0,45 százalékra nőtt. Ráadásul az adó maximuma is megnő 10 ezer forintról 20 ezer forintra.
  • Emellett a készpénzfelvételekhez kapcsolódó tranzakciós illetéket is megemelik 0,6 százalkról 0,9 százalékra.

Ráadásul a jogszabály alapján később, október elsejétől még kiegészítő tranzakciós illetéket is bevezetnek, ami a devizaváltással járó műveletekre lesz érvényes.

A CIB Bank is lépett
A CIB Bank is lépett
Fotó: Depositphotos

A kiegészítő adó mértéke 0,45 százalék, legfeljebb 20 ezer forint lesz. (Egy devizaváltással járó átutalás esetén az alap tranzakciós illeték mellett októbertől a kiegészítő adót is felszámolják.)

A lakossági ügyfeleknek augusztus elsejétől egy könnyítés is életbe lépett. Ezen dátum előtt a 20 ezer forint alatti utalások, postai befizetések, értékpapír műveletek voltak adómentesek. Ezt a limitet 50 ezer forintra emelték, vagyis a tranzakciós illetéket innentől a banknak csak az 50 ezer forint feletti rész után kell megfizetnie a lakossági megbízások esetében - áll a Bankmonitor közleményében.

Az összes bank átterheli a vállalati ügyfeleire a tranzakciós illetéket

A tranzakciós illeték a bankokat terheli, de a pénzintézetek a szóban forgó plusz költségeket jellemzően megpróbálják átterhelni ügyfeleikre. Ezt a lépést a kormány a lakossági bankszámlák esetében megtiltotta, gyakorlatilag idén év végéig díjemelési tilalmat rendelt el a lakossági csomagok esetében.

Viszont a vállalkozói bankszámlákat nem védi ilyen intézkedés, a Bankmonitor által vizsgált összes bank meg is hirdette a díjemelést, a tranzakciós illeték átterhelését.

A CIB Bank is lépett

Utoljára a mai napon, augusztus 21-én a CIB Bank jelentette be, hogy megemeli a vállalkozói számlák költségét az emelkedő tranzakciós illeték miatt. A pénzintézet október 22-től változtat a díjain, a hirdetményében a pénzforgalmi díj mértéke módosul a tranzakciós illeték változásának megfelelően.

A bankok az alábbi dátummal módosítják a vállalkozói számlákra érvényes díjakat, terhelik át a tranzakciós illetéket:

  • CIB Bank október 22-től,
  • ERSTE Bank szeptember 20-tól,
  • Gránit Bank szeptember 16-tól,
  • MagNet Bank október 1-től,
  • MBH Bank október 3-tól,
  • OTP Bank új ügyfeleknek augusztus 1-től (2023. február 4. előtt szerződött ügyfeleknek október 1-től),
  • Raiffeisen Bank október 9-től,
  • UniCredit Bank augusztus 1-től.

Az adót gyakorlatilag az összes pénzintézet átterheli a vállalti ügyfeleire, azonban a bevezetés időpontja nem azonos. A Bankmonitor szakértői szerint éppen ezért jelenleg minden számlanyitás előtt álló vállalkozásnak körültekintően érdemes csomagot választania.

Érdemes a jövőben hatályba lépő hirdetményekre is figyelni: elképzelhető, hogy a jelenlegi a hirdetményekből kiolvasható költségelőny csak átmeneti, mert a kiválasztott csomagnál csak később terhelik át a megemelt tranzakciós illetéket.

Az a tény, hogy minden bank átterheli a megemelkedő illetéket nem jelenti azt, hogy a pénzintézeteknél azonosak a banki költségek. Az alapdíj, megbízások ára jelentősen eltérhet az egyes számlacsomagok esetében. Vagyis továbbra is nagyon lényeges – a megemelkedő költségek miatt talán még lényegesebb -, hogy melyik bankszámlát választják a cégek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor A Cofidis Csoport megvásárolta a Magyar Cetelem Bankot
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 10:31
A Cofidis Csoport örömmel jelenti be, hogy sikeresen lezárult a Magyar Cetelem Bank Zrt., a BNP Paribas Personal Finance Csoport magyarországi leányvállalatának felvásárlása, ezzel pedig új fejezet nyílt a Cofidis közép-európai növekedésében.
Pénzügyi szektor Többet kérdeznek majd a bankok a céges hitelkérelmezőktől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 12:06
Az MNB új ajánlása szerint ESG-szempontok alapján is fel kell mérni a kockázatokat a céges hitelek kihelyezése előtt.
Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
Pénzügyi szektor Leminősítette Izraelt a Moody's a háború miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 28. 09:48
Megvonta Izraeltől az elsőrendű „A” államadós-osztályzatot a Moody's Ratings, írja az MTI.
Pénzügyi szektor A magas banki profit nyomában
Oszlay András | 2024. szeptember 27. 15:16
Miért tudott a magyar bankszektor egy recessziós évben kimagasló profitot elérni? Különlegesen jó üzleti döntések vagy inkább egyedi külső körülmények állnak az elmúlt másfél év kimagasló eredményessége mögött?       
Pénzügyi szektor Magyar-kínai banki együttműködés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 17:03
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe.
Pénzügyi szektor Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 24. 17:39
Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank. A hitelintézet kedden tartott zöld jelzáloglevél aukcióján az eredetileg meghirdetett 6 milliárd forintot több mint kétszeresen meghaladó érdeklődés mutatkozott, amelyből az MBH Csoport tagja végül csaknem 8,6 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A bevételből kizárólag energiahatékony lakóingatlanok építését, zöldnek minősített használt lakások vásárlását, valamint használt ingatlanok energiahatékony felújítását finanszírozza a bank.
Pénzügyi szektor Varga Mihály sem tudja majd csettintésre csökkenteni a kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 15:01
A jegybank elvileg nem úgy működik, hogy a kormány kiadja a megrendelést, a Magyar Nemzeti Bank pedig szó nélkül teljesíti. Erről a témáról is beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Pénzügyi szektor Nem tartották be, amit az MNB kért, röpült a bírság az MBH Banknak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:54
Elmulasztották a korábbi határozatokban előírt intézkedési kötelezettségeket.
Pénzügyi szektor Az MNB visszavonta egy faktorcég és egy ingatlanlízing-társaság engedélyét is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:26
A vállalkozás kevés szabálynak felelt meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG