Összességében 114,7 milliárd forintos veszteséget ért el tavaly a Raiffeisen Bank. 2013-ban csak 31,2 milliárd forint volt a bank mínusza. A pénzintézet teljesítményére a rendkívüli tételek (bankadó és elszámolás) természetesen komoly hatással bírt, ugyanakkor a működési bevételek is 14 százalékkal, 74,2 milliárd forintra csökkentek.
Miért romlott az eredmény?
Az idei évben a Raiffeisen legalább 2,5 százalékos növekedést vár a magyar GDP-től, az éves inflációs rátát 0,2 százalékra várja 315 forintos euró érfolyam mellett. A bank szerint a hitelminősítők ősszel a befektetésre ajánlott kategóriába sorolják a Raiffeisent. |
Ezen belül a nettó kamatbevétel 18 százalékos csökkenését elsősorban a csökkenő kamatkörnyezetnek tudta be Heinz Wiedner vezérigazgató, aki ugyanakkor megemlítette, hogy a fair bankolásra való felkészülés is csökkentette a kamateredményt. A nettó díj- és jutalékbevételek ugyanakkor csak 1 százalékkal csökkentek.
A bank a 2013-as 41,8 milliárd forinttal szemben tavaly 39,3 milliárdos céltartalékot képzett, amit még mindig magasnak jellemzett a bank vezérigazgatója. A bank tartalékolási rátája 64 százalékról 72 százalékra emelkedett, ráadásul a nem teljesítő hitelek aránya 29 százalékról 27 százalékra csökkent.
Csökkenhet a bankadó, marad Raiffeisen
A bank hitel/betét aránya 73 százalékos, ami jelzi, hogy a bank kellően likvid – mondta Heinz Wiedner. A Raiffeisen tőkemegfelelési mutatója tavaly év végén 19,32 százalékos volt, ami Wiedner szerint mindennél jobban jelzi elkötelezettségüket a piac iránt. Stratégiai célunk, hogy a magyar piacon maradjunk – jelentette ki a vezérigazgató. Tavaly ugyan voltak tárgyalások a magyarországi érdekeltségek eladásáról, ám utána stratégiai döntés született arról, hogy a bank itt marad Magyarországon. Ez a döntés még messze a bankadó csökkentésének bejelentése előtt volt, a jelen piaci helyzet eképp még inkább az ittmaradás mellett szól – mondta Heinz Wiedner.
A bank a vállalati hitelek terén 11,2 százalékról 11,7 százalékra növelte a hitel és 10,1 százalékról 12,3 százalékra a betétoldalon a részarányát a vállalati oldalon. A bank 10 ezer új kkv-ügyfelet tudott akvirálni, ráadásul az év során 42 százalékról 12 százalékra csökkent az üzletágon belül a nem teljesítő hitelek részaránya. A lakossági oldalon ugyanakkor a hitelek terén 0,1 százalékkal, 6,3 százalékra csökkent a Raiffeisen részaránya, míg a betétek terén 4,8 százalékról 5 százalékra nőtt a piaci részesedés.
Mi van a devizahitelekkel?
A banknál az elszámolás 168 ezer devizahitel-szerződést, a forintosítás közel 30 ezer hitelszerződést érint. Tavaly az elszámolásra 251 millió eurónyi céltartalékot képzett. A forintosítás márciusban megtörtént, eddig 4 ezer ügyféllel már elszámoltak. Az elszámoltatás után az ügyfelek a korábbinál alacsonyabb, sokszor az aktuális piaci szintnél is alacsonyabb kamatról kapnak ajánlatot a Raiffeisentől, így nem lesz akadálya annak, hogy továbbra is a banknál maradjanak. A Raiffeseisen ugyanakkor nem akar beszállni abba a gazdaságilag fenntarthatatlan ajánlati harcba, amely egy-két versenytársat jellemez az új ügyfelek szerzése kapcsán a hitelkiváltás idején.
Heinz Wiedner szerint a bank továbbra is valamennyi ügyfélszegmensben bővülni akar, a fő irány ugyanakkor a vállalati, a private és a premium ügyfelek kiszolgálása felé mutat. Az idei cél a hatékonyság növelése, a tavaly 68,3 százalékról 77 százalékra változó költség/bevétel mutató javítása lesz. Tovább akarják javítani a nem teljesítő hitelek arányát. Ezen lépések előkészíthetik azon 2016-os tervek teljesítését, amely ismételten nyereséges üzleti tevékenységgel számol Magyarországon.