1p
A készpénzállományunk nemzetközi csúcsokat döntöget. Annak ellenére, hogy a megszellőztetett pénzügyi tranzakciós adóról még szó sem volt, december és március vége között 2,2 százalékkal, egy év alatt pedig 16,5 százalékkal nőtt a gazdaságban levő készpénz mennyisége. „A piaci bizonytalanságok hatására” volt magasabb is a negyedév során, de egy része visszaáramlott az MNB-be.

A hazai forgalomban lévő készpénz március végén 2652 milliárd forintot tett ki, ez a megelőző negyedévhez képest 57,2 milliárd forintos, 2,2 százalékos növekedést mutat a szezonális hatások kiszűrésével – írja az MNB havi jelentése. A „piaci bizonytalanságok hatására az év elején átmenetileg megemelkedett a készpénzkereslet, a kiáramlott többletkészpénz egy része azonban március végére visszaáramlott az MNB-be” – írják.

Már tavaly május-júniusban kezdődött

 

Ezzel nagy valószínűséggel a tavaly év végi-idén év eleji nagy forintgyengülésre, az államcsőd lehetőségével kapcsolatos találgatásokra gondoltak, amikor a sajtóban és a közbeszédben az volt napirenden, hogy Bécsben nyissunk-e bankszámlát, vagy esetleg Szlovákiában. A bankjegyek értéke érmék nélkül 2599 milliárd forint volt márciusban, ami sokkal jelentősebb, 16,5 százalékos növekedést mutat 2011 azonos időszakának végéhez képest. A bővülés a mennyiséget tekintve (darabra) mintegy 12 százalékos, az emelkedés elsősorban a két legnagyobb címletű bankónál jelentkezett.

Amint az MNB grafikonjai is mutatják, a masszív készpénzállomány-növekedés valamikor tavaly május-júniusban kezdődött és a tavalyi harmadik-negyedik negyedévben volt erős (6-6 százalékos). Ezeket a folyamatokat harmadik és negyedik negyedévi jelentés egyrészt azzal magyarázta, hogy a nyugdíjpénztári reálhozamok készpénzben teljesített kifizetéseinek (körülbelül 80-90 milliárd forintnak) egy részét a lakosság egyelőre készpénzben tartalékolta.

Csúcsról csúcsra ér a készpénz a gazdaságban

Másrészt „feltételezhetően a lakosság szokásosnál erősebb eurókészpénz forintkészpénzre történő váltásai is hozzájárulhattak ehhez a növekedéshez” - írták. „A GDP-arányosan közel kilenc százalékra emelkedett készpénzintenzitás mind nemzetközi összehasonlításban, mind a megelőző évekhez képest igen magasnak tekinthető” – írták már a harmadik negyedév után.

A negyedik után pedig azt is megjegyezték, hogy a GDP-arányos készpénzállomány „nemzetközi összehasonlításban eddig is igen magasnak nevezhető értéke historikus csúcsra ért”. Az első negyedéves adat után szűkszavúbban bántak a kommentárokkal, de a helyzet a számok fényében aligha javult, sőt.

 

Szabad szemmel is ki lehet szúrni sok hamis bankót

Az első negyedévben folytatódott a hamis forintbankjegyek számának tavaly az év második felében kezdődött enyhe emelkedése, az év első három hónapjában 913 darab hamis forintbankjegyet vontak ki a forgalomból – írja az MNB. A hamisítás nagysága a kismértékű növekedés ellenére a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában átlagosnak tekinthető. A hamis valuták előfordulása továbbra sem jelentős, 372 darab ilyen bankjegyet vizsgáltak, ebből 290 volt euró.

A forintbankjegy-hamisítás továbbra is túlnyomórészt a magasabb címletű, tíz- és húszezer forintos bankjegyekre irányul. Felhívják a figyelmet arra, hogy a hamisítványok gyakran első látásra kiszúrhatók, egyszerű érzékszervi vizsgálatokkal, tapintással, fény felé tartva vagy mozgatással, esetleg a kombinált UV-lámpás ellenőrzéssel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nem tartották be, amit az MNB kért, röpült a bírság az MBH Banknak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:54
Elmulasztották a korábbi határozatokban előírt intézkedési kötelezettségeket.
Pénzügyi szektor Az MNB visszavonta egy faktorcég és egy ingatlanlízing-társaság engedélyét is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:26
A vállalkozás kevés szabálynak felelt meg.
Pénzügyi szektor Ma is bármi megtörténhet a forinttal, elér egy határt?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 07:18
Közel a 400-as határ.
Pénzügyi szektor Tudni szeretné, hogy mire is jó a biztonsági audit?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 11:22
A Smart Insurance Broker kiváló minőségű auditokat biztosít, amelyek átláthatóságot és olyan betekintést nyújtanak, amelyben egy család tagjai, tulajdonostársok és egyéb kijelölt személyek megbízhatnak. A cég elkötelezett amellett, hogy kivételes szolgáltatást és konstruktív ajánlásokat nyújtson az élet- és vagyonbiztosítási szolgáltatásainak javítása érdekében. 
Pénzügyi szektor Kötelező biztosítás: jó hírt kaptak az autósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 12:51
Éves összehasonlításban 10 százalékkal, 57 ezer forintra emelkedett a normál használatú személygépkocsik kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja. Negyedéves összehasonlításban a díjnövekedés mérséklődött, a kárráfordítás kisebb ütemű emelkedése is várhatóan visszafogja majd a díjemelkedést.
Pénzügyi szektor Júliusban már a személyi kölcsönt felvevők száma is csúcsot döntött
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 12:07
Amilyen óvatossá váltak a fogyasztásban, annyira felbátorodtak a kölcsönigénylésben a magyarok. 
Pénzügyi szektor Figyelmeztetést kaptak az OTP-ügyfelek: ezt a levelet azonnal dobják a kukába!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 3. 12:45
Támadnak a csalók. Törölni kell a "Törölt fizetési megbízás.tar" csatolmánnyal érkező emailt! Nem szabad letölteni és megnyitni! 
Pénzügyi szektor Gondozásból kikerülő fiataloknak segít az SOS Gyermekfalu és a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 15:49
Szeptember hagyományosan a környezeti és társadalmi fenntarthatóság hónapja a K&H-nál. Ebből az alkalomból a K&H 10 millió forinttal támogatja az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa Életkezdési Alapját, amely az állami gondoskodásban nevelkedett fiatalok életkezdési esélyeit javítja.
Pénzügyi szektor A lakosság fele nem érti a kriptovalutákat
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 31. 09:20
A magyarországi lakosok kriptovaluta-ismeretei jobbak, mint a többi közép-európai ország esetében, azonban felük továbbra sem ismeri ki magát a virtuális valuta világában – derül ki az Ipsos által a BITmarkets Academy számára készített nemzetközi felmérésből.
Pénzügyi szektor Elfogadott 20 milliárd forintot az Államadósság Kezelő Központ
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 27. 12:23
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG