A hazai forgalomban lévő készpénz március végén 2652 milliárd forintot tett ki, ez a megelőző negyedévhez képest 57,2 milliárd forintos, 2,2 százalékos növekedést mutat a szezonális hatások kiszűrésével – írja az MNB havi jelentése. A „piaci bizonytalanságok hatására az év elején átmenetileg megemelkedett a készpénzkereslet, a kiáramlott többletkészpénz egy része azonban március végére visszaáramlott az MNB-be” – írják.
Már tavaly május-júniusban kezdődött
Ezzel nagy valószínűséggel a tavaly év végi-idén év eleji nagy forintgyengülésre, az államcsőd lehetőségével kapcsolatos találgatásokra gondoltak, amikor a sajtóban és a közbeszédben az volt napirenden, hogy Bécsben nyissunk-e bankszámlát, vagy esetleg Szlovákiában. A bankjegyek értéke érmék nélkül 2599 milliárd forint volt márciusban, ami sokkal jelentősebb, 16,5 százalékos növekedést mutat 2011 azonos időszakának végéhez képest. A bővülés a mennyiséget tekintve (darabra) mintegy 12 százalékos, az emelkedés elsősorban a két legnagyobb címletű bankónál jelentkezett.
Amint az MNB grafikonjai is mutatják, a masszív készpénzállomány-növekedés valamikor tavaly május-júniusban kezdődött és a tavalyi harmadik-negyedik negyedévben volt erős (6-6 százalékos). Ezeket a folyamatokat harmadik és negyedik negyedévi jelentés egyrészt azzal magyarázta, hogy a nyugdíjpénztári reálhozamok készpénzben teljesített kifizetéseinek (körülbelül 80-90 milliárd forintnak) egy részét a lakosság egyelőre készpénzben tartalékolta.
Csúcsról csúcsra ér a készpénz a gazdaságban
Másrészt „feltételezhetően a lakosság szokásosnál erősebb eurókészpénz forintkészpénzre történő váltásai is hozzájárulhattak ehhez a növekedéshez” - írták. „A GDP-arányosan közel kilenc százalékra emelkedett készpénzintenzitás mind nemzetközi összehasonlításban, mind a megelőző évekhez képest igen magasnak tekinthető” – írták már a harmadik negyedév után.
A negyedik után pedig azt is megjegyezték, hogy a GDP-arányos készpénzállomány „nemzetközi összehasonlításban eddig is igen magasnak nevezhető értéke historikus csúcsra ért”. Az első negyedéves adat után szűkszavúbban bántak a kommentárokkal, de a helyzet a számok fényében aligha javult, sőt.
Szabad szemmel is ki lehet szúrni sok hamis bankót
Az első negyedévben folytatódott a hamis forintbankjegyek számának tavaly az év második felében kezdődött enyhe emelkedése, az év első három hónapjában 913 darab hamis forintbankjegyet vontak ki a forgalomból – írja az MNB. A hamisítás nagysága a kismértékű növekedés ellenére a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában átlagosnak tekinthető. A hamis valuták előfordulása továbbra sem jelentős, 372 darab ilyen bankjegyet vizsgáltak, ebből 290 volt euró.
A forintbankjegy-hamisítás továbbra is túlnyomórészt a magasabb címletű, tíz- és húszezer forintos bankjegyekre irányul. Felhívják a figyelmet arra, hogy a hamisítványok gyakran első látásra kiszúrhatók, egyszerű érzékszervi vizsgálatokkal, tapintással, fény felé tartva vagy mozgatással, esetleg a kombinált UV-lámpás ellenőrzéssel.