Mi az a közösségi bank?
A MagNet Bank honosította meg az értékalapú banki modellt Magyarországon. A modell lényege – szemben a klasszikus bankolással – az, hogy az üzletpolitika középpontjában a fenntarthatóság áll, a piaci szereplők (betétesek, tulajdonos, hitelesek) egymással kapcsolatban vannak, s közösségi érdekek mentén hoznak döntéseket.
Nálunk a pénzszerzés nem cél, hanem eszköz. Eszköz ahhoz, hogy megfelelő választ adhassunk a társadalmi és környezeti problémákra, felelős és közös döntéseken keresztül - mondta Fáy Zsolt, a MagNet Bank igazgatóságának elnöke. A felelős banki modell a mindennapokban olyan területeken valósul meg, mint az átlátható működés, a közösségi betétek és hitelek, a becsületkasszás számlavezetési díj, a felelős banki hitelezés és a társadalmi ügyek támogatása.
Többet szeretnél tudni a közösségi bankokról? Itt összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót >> |
A felelős banki működés egyik kiemelten sikeres területe az idén hat éves Közösségi Adományozási Program (KAP), amelynek keretében a MagNet Bank mindent évben civil szervezeteknek ajánlja fel a nyeresége 10 százalékát, a pénz elosztásáról pedig az ügyfelek döntenek. 2010 óta összesen 150,5 millió forint szétosztásáról rendelkezhettek a Közösségi Bank ügyfelei, mintegy 158 civil szervezet céljait segítve ezzel.
Milyen volt az első húsz év?
Fáy Zsolt |
A MagNet Bank jogelődje a HBW Express Takarékszövetkezet 1995-ben alakult, s öt évvel később Magyarországon az elsők között vezette be a netbankos szolgáltatást. 2008-ban a takarékszövetkezet a spanyol Caja Navarra takarékpénztár segítségével bankká vált, majd 2010-ben MagNet Bank néven megkezdte közösségi banki működését.
A magyar menedzsment a korábbi 70 százalékos tulajdonrészét 2013-ban 100 százalékra növelte kivásárolva a Caja Navarra jogutódját és megvásárolta az olasz Banco Popolare bankcsoport hazai érdekeltségét. A bank saját tőkéje 2004 és 2014 között 822 millió forintról 7087 millió forintra, az adózott eredménye 95 millió forintról 256 millió forintra nőtt.
A MagNet Magyar Közösségi Bank piaci pozícióját tekintve – a 100 milliárd forintos mérlegfőösszeg küszöb átlépésével – belépett a közepes méretű bankok táborába. Bankunk pénzügyi stabilitásának, függetlenségének és felelős működésének köszönhetően ügyfélszámát évről-évre átlagosan közel 30 százalékkal növelte az elmúlt években, likviditása más pénzintézetekhez képest is évek óta tartósan kimagasló – mondta el Fáy Zsolt, a MagNet Bank elnöke.