Toronymagasan a Quaestor után kell a legtöbbet fizetni. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Biztonságosabb és átláthatóbb lesz a hazai pénzügyi rendszer – ezen belül kiemelten a befektetési szolgáltatási piac – az MNB szerint a pénzügyi közvetítőrendszer fejlesztésére hivatott jogszabály-módosítások életbe lépésével.
Az MNB egyebek közt az alábbi intézkedéseket emeli ki:
- a szolgáltatók kötelesek lesznek havonta értékpapírszámla-kivonatot küldeni, ezt az ügyfelek összehasonlíthatják az MNB honlapján keresztül a felügyeleti nyilvántartással. A jegybank ellenőrzi, hogy a nyilvántartásban szereplő adatok egyeznek-e a központi értéktár, a KELER adataival - így például a fiktív kötvények is kiszűrhetőek és a Buda-Cash által is alkalmazott kettős nyilvántartás sem működhet a jövőben.
- a pénzügyi szektor minden cége köteles közzétenni a vele szemben hozott jegybanki határozatok rendelkező részének szövegét
- szigorodtak a telefonos panaszkezelési szabályok
- 100 ezer euróra nő a Befektető-védelmi Alap (BEVA) kártalanítási kötelezettsége.
- a pénzügyi szektorban a jövőben csak az eddigieknél szigorúbb előírásokat teljesítő, megfelelő ágazati minősítéssel rendelkező könyvvizsgálók tevékenykedhetnek, akiket a könyvvizsgálói közfelügyeleti hatóság felügyel. A könyvvizsgálót időről időre le kell cserélni
- szigorodtak a befektetési vállalkozások, alapkezelők és hitelintézetek vezető állású személyeire vonatkozó engedélyezési szabályok - Orgován Béla például biztosan nem vezethet újra brókercéget.
- a befektetési szolgáltatóknak a korábbiakhoz képest védettebb, zárt, auditált, a felügyelő hatóság számára azonnali ellenőrizhetőséget biztosító informatikai rendszereket kell üzemeltetniük.
- a befektetési vállalkozás alkalmazottja, foglalkoztatottja (hatósági eseteket kivéve) nem rendelkezhet az ügyfelek értékpapírszámlái felett az ügyfelek megbízottjaként. A brókercégeknek belső ellenőrt kell kinevezniük.
- erősödtek az MNB ellenőrzési és intézkedési jogosítványai, a jegybank szükség esetén 60 napra helyszíni vizsgálókat rendelhet ki a piaci szereplőkhöz
- az eddigi öt helyett háromévente tart helyszíni vizsgálatot a felügyelet
- a jegybank rendkívüli célvizsgálatot is indíthat, ha jogsértés gyanúja merül fel
- az MNB a felügyelt intézményeknél haladéktalan helyszíni ellenőrzést is alkalmazhat, lezárt helyiségeket is felnyithat, az ellenőrzést az ott tartózkodók akarata ellenére is megtartva. Ehhez ügyészségi felhatalmazás kell, vagy (késedelem veszélye esetén) legkésőbb öt napon belül meg kell küldenie az ügyészségnek a vizsgálati jegyzőkönyvet.