1p
Több "bankos téma" is lesz ma az Országgyűlés programjában, az új házszabályt kihasználva bankokat államosítana Matolcsy György, aki így átveheti a exporthitelek feletti irányítást az MFB-től. Az MFB közben közel került hozzá, hogy kivásárolja a német tulajdonost a Takarékbankból. És szó lesz ma az MNB-ről is.

Az MFB helyét Matolcsy veszi át

Több "bankos téma" is lesz ma az Országgyűlés programjában. A kormány először él azzal a házszabály-módosítással, melynek keretében kivételesem sürgős eljárásban akár 2 nap alatt is el lehet fogadtatni egy törvényt. A premier pedig Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevéhez fűződik majd, akár szimbolikus jelentőséggel is bírhat, hogy épp pénzintézetek "államosításával" teszteli az új parlamenti eljárást a kormánytöbbség.

Matolcs úr, Ön kinél bankol?



A Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (Mehib) feletti tulajdonosi jogok gyakorlásával összefüggő egyes törvények módosítását fogja kezdeményezni ugyanis Matolcsy György, a pénzintézetek felett kizárólag az állam rendelkezhet majd ezután, a tulajdonosi jogok gyakorlása a pedig a nemzetgazdasági miniszter feladata lesz.

Az Eximbank eddig is állami tulajdonban volt tulajdonképp, de más "szerkezetben". A bank 75%-ban az MFB, 25%-ban az állam tulajdonában állt eddig, de az állam részéről a tulajdonosi jogokat szintén az MFB gyakorolta, mely a fejlesztési tárca élére tavaly decemberben kinevezett Németh Lászlóné munkahelye volt. A bank eddig az MFB-csoport tagjaként működött.

Az Eximbankot a Mehibbel együtt azért hozták létre 1994-ben, hogy "segítse elő a magyar áruk és szolgáltatások külpiacokon történő értékesítését". A két pénzintézet tehát együttesen látja el az exporthitel ügynökségi funkciókat. Most a külgazdaságért is felelős tárcavezetőhöz kerül mindkét cég.

A Parlament ma a sürgősségi eljárásról dönt, holnap viszont már el is fogadhatják a javaslatot.

Bankot akar az állam

Közben nem tétlenkedik az MFB-csoport sem, a Népszabadság arról ír, célegyenesbe értek a tárgyalások a Takarékbank német többségi tulajdonosával, a DZ Bank hajlandó megválni 38,5%-os részesedésétől.

A devizahitelesek megmentése kapcsán - főleg ami az önkormányzatok és a vállaltok tehermentesítését illeti - Matolcsy György már tavaly ősszel felvetette egy vele készült interjúban, hogy egy alternatív pénzügyi rendszert kellene kidolgozni, melynek keretén belül az állam bankalapításba is foghat. A gazdasági kormányzat amúgy nehezményezte, hogy a hazai bankszektor tulajdonosi körében kevés a magyar szereplő. Később arról szivárogtak ki hírek, hogy az állam Demján Sándor bankjával, a Gránit Bankkal "szemezik", a Privátbankárnak több forrás is megerősítette, hogy volt egy nagy befektető, aki érdeklődött a bank iránt. Nehéz elképzelni, hogy az államon kívül most bármilyen más piaci, akár külföldi szereplő is szóba jöhetne.

Az állami szerepvállalás megerősítése a hitelezés megindítása miatt lehet fontos a kormánynak, mely a gazdasági növekedés beindításán fáradozik, bár a Széll Kálmán Terv 2.0 bejelentésével tulajdonképpen beismerte, a korábbi prognózisok nagyon is optimistának bizonyultak. Sőt, az állampapír-értékesítésben is fontos szerep hárulhat a Takarékbankra.

Nem maradunk MNB-sztori nélkül sem

A költségvetési bizottság 9-kor kezdődő ülésén napirendre tűzik az MNB-törvény módosításait, az ahhoz kapcsolódó alkotmány-módosítással együtt (a bizottság elfogadta a módosításokat, azok így általános vitára bocsáthatók). A módosítás az IMF-tárgyalások miatt fontos, de ebben az esetben a kormány nem élt azzal a lehetőséggel, hogy sürgősen járjon el a T. Ház, mint az Eximbank ügyében.

Ezek a változtatások még nem tartalmazzák az EKB ajánlásit, melyek minden bizonnyal szükségesek lesznek ahhoz, hogy Magyarország sikeresen lezárhassa a készenléti hitelkeretről folyó tárgyalásokat az IMF-fel. Mivel a hitelkerethez - az eddigi EU-tagoknak nyújtott IMF-hitelprogramokhoz hasonlóan - az EU is hozzáteszi majd a maga részét, így a végső megállapodást nemcsak a Valutaalappal kell elfogadtatni, hanem az Európai Bizottsággal és az EKB-val is. A most benyújtott módosítások lényege, hogy a monetáris tanács ülésein a kormány képviselője ezután nem vesz részt, valamint megszüntetik annak lehetőségét, hogy a jegybank összevonható legyen a pénzügyi felügyelettel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG