5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Immár két hete tudjuk, mi lett az ára a kormány választási célú kiköltekezésének, a pünkösdi hétvégén pedig a részletekre is fény derült. Az Orbán-kabinet által kreált, Magyarországon újnak tekinthető fogalom, az extraprofit megtermelése miatt megsarcolt számos szektor között e cikkünkben a biztosítókra koncentrálunk. Toplistáinkból kiderül, rájuk miért eshetett a választás.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) március elején közzétett adataiból már tudható, hogy a hazai biztosítási piac tavaly 2020-hoz képest tíz százalékot meghaladó mértékű, 1330 milliárd forintos bruttó díjbevételre tett szert. Alapvetően a nem-életbiztosításoknak köszönhetően, amelyek 727 milliárdot hoztak. Ezzel szemben az életbiztosítások „csak” 603 milliárdot, ám utóbbiak 13,7 százalékos növekedési dinamikája meghaladta a nem-életbiztosítók 7,9 százalékos ezen rátáját.

A díjbevételek tavalyi bővülésének üteme több mint a duplája lett a 2020-asnak (4,7 százalék), ami aligha meglepő annak ismeretében, hogy az év tavaszán robbant be a koronavírus-járvány, eleinte a gazdaság átmeneti leállását, majd később akadozását okozva.

Ám az MNB adatsora arra is rávilágított, hogy a hazai biztosítók eredménye nem növekedett a díjbevételükkel sem párhuzamosan, sem arányosan. Merthogy csökkent: 2021-ben csaknem 3 százalékkal kevesebb profitot értek el, 80,2 milliárdot, mint egy évvel korábban. Amelyért az életbiztosítások a ludasok, azok ugyanis a tavalyelőtti 5,5 milliárddal alacsonyabb, 22,5 milliárdos úgynevezett biztosítástechnikai összeredménnyel zártak. Ezt ugyan kompenzálta a nem-életbiztosítások előző évinél 6,5 milliárddal magasabb, 56,3 milliárdos összprofitja, az egyéb tételek azonban éves összevetésben csökkenést idéztek elő.

Dicséretesen megugrott az öngondoskodási hajlandóság. Fotó: Depositphotos
Dicséretesen megugrott az öngondoskodási hajlandóság. Fotó: Depositphotos

Ennek ellenére a biztosítók is bekerült az extraprofit-adóval megsarcoltak köré. Amit Nagy Márton azzal indokolt a két héttel ezelőtti Kormányinfón, hogy „a biztosítóknál azért van extraprofit, mert emelkedik az öngondoskodás igénye, és nő az infláció”. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a biztosítói díjak a magas infláció miatt mintegy húsz százalékkal emelkedhetnek. Erre tekint a kormány extraprofitként – aminek megadóztatásából 50 milliárdot remél.

Az kétségtelen, hogy az egyik fő öngondoskodási termék, az adókedvezménnyel megköthető nyugdíjbiztosítások darabszáma megugrott, a 2020-as 380 ezerrel szemben 2021-ben már 418 ezer ilyen létezett. Miközben az életbiztosítások is hasítottak, utoljára 2007-ben létesítettek ennyit, mint tavaly, ami megint csak érthető, ha azt vesszük, hogy a Covid miatt az emberek óvatosabbakká váltak, nőtt az egészségük miatti aggodalmuk.

Azt csak feltételezni lehet, hogy vélhetően az szúrhatott szemet a kormány képviselőinek, hogy a nyugdíjpénztári és az életbiztosítási díjtartalékok tavaly együttesen több mint 200 milliárd forinttal gyarapodtak (mondhatni, testvéries megoszlásban: 104, illetve 105 milliárddal), s következtethettek arra, hogy ez a tendencia az idén sem törik meg.

A pünkösdkor megjelent Magyar Közlöny szerint a biztosítóknak a 2022. július 1. és 2023. december 31. közötti időszak után kell biztosítási pótadót leszurkolniuk. A tavalyi év annyiban azonban mégis bekúszik a képbe. A kormányrendelet szerint ugyanis egy-egy biztosítónak a 2021. július 1-jétől 2022. június 30-ig elszámolt biztosítási díj alapján kell a pótadóval egyező összegű pótadóelőleget fizetnie. Ennek mértéke a meghatározott két adóalapra vetítve 2-18 százalék között lehet, a díjbevétel függvényében – akinél ez például 1 milliárdnál kevesebb, az 4, míg akinél 18 milliárdnál többet, az 18 százalékkal adózik 2022-ben.

Mindezek ismeretében érdemes tehát nézni a lapunk által hagyományosan elkészített éves biztosítói toplisták 2021-es verzióját. Am rögtön szembetűnik: a 22 fős mezőnyből ketten is, a Wáberer Hungária és a Grawe Életbiztosító az egy évvel korábbinál alacsonyabb díjbevétellel hagyta maga mögött a tavalyi esztendőt.

A legnagyobb díjemelkedést az egyik évről a másikra messze a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító érte el. Ami aligha meglepő, annak ismeretében, hogy ez a társaság Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe került. Igaz, a közel háromszoros növekedési rátától a másik CIG-es cég, az életbiztosító jócskán elmaradt, ám a 15 százalékot meghaladó ráta szektorszinten így is kiemelkedőnek számít, veri a 10 százalékos átlagot.

A második legnagyobb díjbevétel-növekedést az Európai Utazási Biztosító (EUB) érte el. A több mint 60 százalékos dinamika annak tudható be, hogy a külföldi turizmus a pandémia miatt jelentősen, csaknem a nullára visszaesett, így annak 2021-es visszatérte az alacsonya bázison nagyot tudott domborítani.

Az adózott eredmények visszatükrözik a már említett, szektorszintű csökkenési trendet. Bár csak két biztosító lett veszteséges, a mezőny fele alacsonyabb profittal zárt tavaly, mint egy évvel korábban.

A két veszteséges cég közül az egyik a másik lista pont ellenkező végén – vagyis, mint már említettük, a tetején – elhelyezkedő CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító, miután a bevételei gyarapítása csak arra volt elegendő, hogy a 2020-asnál alacsonyabb legyen a mínusza. A másik veszteséges társaság a BNP Paribas Cardif Életbiztosító azonban tavalyelőtt még nyereséges volt.

Mindazonáltal a legnagyobb mértékben – kevesebb mint az egytizedére – a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító eredménye szűkült 2020-ról 2021-re, de valószínűleg a Groupamánál és az Uniqánál sem vidámak a 60 százalékot meghaladó mértékű zuhanástól.

Nem úgy az EUB-nál, amely 2021-ben több mint ötször nagyobb nyereséget realizált az előző évinél, valamint a Magyar Posta Biztosítónál, amelynek sikerült duplaannyi profitra szert tennie. Ráadásul a másik Posta-cég, az életbiztosító is szépen hozott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG