5p

Immár két hete tudjuk, mi lett az ára a kormány választási célú kiköltekezésének, a pünkösdi hétvégén pedig a részletekre is fény derült. Az Orbán-kabinet által kreált, Magyarországon újnak tekinthető fogalom, az extraprofit megtermelése miatt megsarcolt számos szektor között e cikkünkben a biztosítókra koncentrálunk. Toplistáinkból kiderül, rájuk miért eshetett a választás.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) március elején közzétett adataiból már tudható, hogy a hazai biztosítási piac tavaly 2020-hoz képest tíz százalékot meghaladó mértékű, 1330 milliárd forintos bruttó díjbevételre tett szert. Alapvetően a nem-életbiztosításoknak köszönhetően, amelyek 727 milliárdot hoztak. Ezzel szemben az életbiztosítások „csak” 603 milliárdot, ám utóbbiak 13,7 százalékos növekedési dinamikája meghaladta a nem-életbiztosítók 7,9 százalékos ezen rátáját.

A díjbevételek tavalyi bővülésének üteme több mint a duplája lett a 2020-asnak (4,7 százalék), ami aligha meglepő annak ismeretében, hogy az év tavaszán robbant be a koronavírus-járvány, eleinte a gazdaság átmeneti leállását, majd később akadozását okozva.

Ám az MNB adatsora arra is rávilágított, hogy a hazai biztosítók eredménye nem növekedett a díjbevételükkel sem párhuzamosan, sem arányosan. Merthogy csökkent: 2021-ben csaknem 3 százalékkal kevesebb profitot értek el, 80,2 milliárdot, mint egy évvel korábban. Amelyért az életbiztosítások a ludasok, azok ugyanis a tavalyelőtti 5,5 milliárddal alacsonyabb, 22,5 milliárdos úgynevezett biztosítástechnikai összeredménnyel zártak. Ezt ugyan kompenzálta a nem-életbiztosítások előző évinél 6,5 milliárddal magasabb, 56,3 milliárdos összprofitja, az egyéb tételek azonban éves összevetésben csökkenést idéztek elő.

Dicséretesen megugrott az öngondoskodási hajlandóság. Fotó: Depositphotos
Dicséretesen megugrott az öngondoskodási hajlandóság. Fotó: Depositphotos

Ennek ellenére a biztosítók is bekerült az extraprofit-adóval megsarcoltak köré. Amit Nagy Márton azzal indokolt a két héttel ezelőtti Kormányinfón, hogy „a biztosítóknál azért van extraprofit, mert emelkedik az öngondoskodás igénye, és nő az infláció”. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a biztosítói díjak a magas infláció miatt mintegy húsz százalékkal emelkedhetnek. Erre tekint a kormány extraprofitként – aminek megadóztatásából 50 milliárdot remél.

Az kétségtelen, hogy az egyik fő öngondoskodási termék, az adókedvezménnyel megköthető nyugdíjbiztosítások darabszáma megugrott, a 2020-as 380 ezerrel szemben 2021-ben már 418 ezer ilyen létezett. Miközben az életbiztosítások is hasítottak, utoljára 2007-ben létesítettek ennyit, mint tavaly, ami megint csak érthető, ha azt vesszük, hogy a Covid miatt az emberek óvatosabbakká váltak, nőtt az egészségük miatti aggodalmuk.

Azt csak feltételezni lehet, hogy vélhetően az szúrhatott szemet a kormány képviselőinek, hogy a nyugdíjpénztári és az életbiztosítási díjtartalékok tavaly együttesen több mint 200 milliárd forinttal gyarapodtak (mondhatni, testvéries megoszlásban: 104, illetve 105 milliárddal), s következtethettek arra, hogy ez a tendencia az idén sem törik meg.

A pünkösdkor megjelent Magyar Közlöny szerint a biztosítóknak a 2022. július 1. és 2023. december 31. közötti időszak után kell biztosítási pótadót leszurkolniuk. A tavalyi év annyiban azonban mégis bekúszik a képbe. A kormányrendelet szerint ugyanis egy-egy biztosítónak a 2021. július 1-jétől 2022. június 30-ig elszámolt biztosítási díj alapján kell a pótadóval egyező összegű pótadóelőleget fizetnie. Ennek mértéke a meghatározott két adóalapra vetítve 2-18 százalék között lehet, a díjbevétel függvényében – akinél ez például 1 milliárdnál kevesebb, az 4, míg akinél 18 milliárdnál többet, az 18 százalékkal adózik 2022-ben.

Mindezek ismeretében érdemes tehát nézni a lapunk által hagyományosan elkészített éves biztosítói toplisták 2021-es verzióját. Am rögtön szembetűnik: a 22 fős mezőnyből ketten is, a Wáberer Hungária és a Grawe Életbiztosító az egy évvel korábbinál alacsonyabb díjbevétellel hagyta maga mögött a tavalyi esztendőt.

A legnagyobb díjemelkedést az egyik évről a másikra messze a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító érte el. Ami aligha meglepő, annak ismeretében, hogy ez a társaság Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe került. Igaz, a közel háromszoros növekedési rátától a másik CIG-es cég, az életbiztosító jócskán elmaradt, ám a 15 százalékot meghaladó ráta szektorszinten így is kiemelkedőnek számít, veri a 10 százalékos átlagot.

A második legnagyobb díjbevétel-növekedést az Európai Utazási Biztosító (EUB) érte el. A több mint 60 százalékos dinamika annak tudható be, hogy a külföldi turizmus a pandémia miatt jelentősen, csaknem a nullára visszaesett, így annak 2021-es visszatérte az alacsonya bázison nagyot tudott domborítani.

Az adózott eredmények visszatükrözik a már említett, szektorszintű csökkenési trendet. Bár csak két biztosító lett veszteséges, a mezőny fele alacsonyabb profittal zárt tavaly, mint egy évvel korábban.

A két veszteséges cég közül az egyik a másik lista pont ellenkező végén – vagyis, mint már említettük, a tetején – elhelyezkedő CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító, miután a bevételei gyarapítása csak arra volt elegendő, hogy a 2020-asnál alacsonyabb legyen a mínusza. A másik veszteséges társaság a BNP Paribas Cardif Életbiztosító azonban tavalyelőtt még nyereséges volt.

Mindazonáltal a legnagyobb mértékben – kevesebb mint az egytizedére – a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító eredménye szűkült 2020-ról 2021-re, de valószínűleg a Groupamánál és az Uniqánál sem vidámak a 60 százalékot meghaladó mértékű zuhanástól.

Nem úgy az EUB-nál, amely 2021-ben több mint ötször nagyobb nyereséget realizált az előző évinél, valamint a Magyar Posta Biztosítónál, amelynek sikerült duplaannyi profitra szert tennie. Ráadásul a másik Posta-cég, az életbiztosító is szépen hozott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG