1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A MNB jelentése szerint a pénzügyi stabilitás szempontjából a romló hitelezési képesség jelenti a legfőbb kockázatot, amely a drasztikus hitelszűke, más néven a hitelösszeomlás kialakulásának esélyét növeli. A kockázatokat tovább növeli a gyorsuló külföldi forráskivonás, a vállalati hitelportfólió romlása és a bankrendszer devizaswappiaci ráutaltsága.

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási jelentése szerint a fő kockázatot a romló hitelezési képesség jelenti, amely megnöveli a drasztikus hitelszűke kialakulásának esélyét, elsősorban a vállalati szektorban. További kockázatokat jelent, ha tovább folytatódik, vagy gyorsul a külföldi forráskivonás, amely a hitelszűke kialakulásához vezet. Jelentős sérülékenységet okoz a bankrendszer nagymértékű devizaswappiaci ráutaltsága, valamint a vállalati hitelportfólió  romló minősége is rontja a likviditását.

Drasztikus hitelszűke kialakulása fenyeget

Nagy Márton

Nagy Márton, a Pénzügyi stabilitási szakterület vezetője elmondta, hogy a bankrendszer tőkehelyzete erős, azonban a gazdasági növekedést támogató képességével jelentős problémák merültek fel. A hitelszűke a jegybank szerint egyre jobban növekszik, a drasztikus hitelszűke jelenleg még nem áll fenn a bankrendszerben, azonban jelentős kockázatot jelent.

Az elemző szerint a bankrendszert elsősorban likviditás eredetű kockázatok jellemzik. Meglepőnek tartja a vállalati hitelportfólió további romlását, hozzátette, hogy a portfólió egy negyedét is elérheti a nem teljesítő hitelek nagysága, amely likviditási oldalról jelenthet problémát. Az elemző kiemelte, hogy a jelenleg is érvényes enyhe hitelszűke a vállalati beruházások elmaradását jelenti, drasztikus hitelszűke, hitelösszeomlás esetében azonban már az életképes vállalatok sem jutnak hitelhez, amely csődhullámhoz vezethet, és a potenciális GDP romlását okozhatja.

Jelentős tőkeemelést hajtottak végre az anyabankok

A vállalati hitelek esetében Magyarországon regionális összehasonlításban nagy mértékű volt a visszaesés, amely trendszerűnek mondható a fordulat várhatóan 2013 végén jöhet létre.  Nagy Márton felhívta rá a figyelmet, hogy a bankrendszer tőkeellátottsága igen erős, így erről az oldalról nem várható hitelszűke kialakulásának a veszélye. Hozzátette, hogy az anyabankok 1,2 milliárdnyi euró tőkeemelést hajtottak végre a hazai bankrendszer esetében, melyre a végtörlesztési és portfólió romlásából eredő veszteségek miatt volt szükség.

A jegybank elvégezte a stressztesztet is az eurózóna válságának elmélyülését feltételezve. Az új árfolyamgáttal kapcsolatban a jegybank feltételezései szerint az adósok 90 százaléka fog élni. A stresszteszt javuló eredményt, erős ellenállási képességet mutat, köszönhetően az anyabanki tőkeemelésnek, az eszközoldali alkalmazkodásnak és az árfolyamgátnak.

Másfél év alatt 12 milliárd euró áramlott ki

Nagy Márton a hitelszűke okaként említette a nagy mértékű forráskiáramlást, az adatok szerint a külföldi források egyharmada eltűnt közel másfél év alatt, amely 12 milliárd eurót jelent. A szakértő elmondta, hogy erőltetett forráskivonásra utal a kiáramlás túlzott gyorsasága. A jegybank elemzése szerint az erőltetett forráskivonás oka egyrészt globális, az eurózónában is egy mérlegzsugorodási folyamat zajlik, és a finanszírozási kondíciók is elég rosszak. Másrészt a forráskivonásban hazai okok is szerepet játszottak, elsősorban a hazai bankrendszer gyenge jövedelmezősége, amely a külföldi forrásokért folytatott versenyben érezhető hátrányokat okozhat.

Nagy Márton szerint a külföldi források kivonását lassítani lehetne, hogy ha az államadósság csökkentése hitelesen megy majd végbe, valamint az IMF/EU hitelszerződés mielőbbi aláírása és az anyabanki elkötelezettség megerősítése a hazai leányok finanszírozásának fenntartásában is a forráskivonások mérséklődésének irányába hatnának.

A drasztikus hitelszűke kialakulásának másik okaként említett a szakértő a hazai swapállomány nagyságát. A jelentés szerint a hazai bankrendszer erős mérleg-összehúzódáson ment keresztül 2009—2011 között, 2011 második felében ezzel párhuzamosan a külföldi források kiáramlása is felgyorsult. A devizaeszközök leépülésénél lényegesen gyorsabb külföldiforrás-kiáramlás, a magánszektor devizabetéteinek forintra váltása, illetve az árfolyam számottevő gyengülése következtében jelentősen megnőtt a bankoknak a devizaswappiacra és az MNB swapeszközeire való ráutaltsága. Ezzel a hazai bankrendszer likviditási helyzetének árfolyam-érzékenysége lényegesen emelkedett.

Jegybanki beavatkozás lehetősége sem kizárt

A jegybank álláspontja szerint megfontolandó egy olyan szabályozás bevezetése, amely a swappiaci kockázatok további gyors és jelentős felépülését képes meggátolni. Nagy Márton hozzátette, hogy likviditási témakörben megvizsgálják egy lehetséges jegybanki beavatkozás szükségességét. Az elemző elmondta, hogy a jövőben várhatóan a hitel/betét mutató csökkenése tovább fog folytatódhat, a külföldi források kiáramlását pedig attól tette függővé, hogy a jövőben milyen mértékben fog folytatódni a hazai bankrendszer swapállományának növekedése.

A hitelezési portfólióval kapcsolatban a szakértő elmondta, hogy 14 százalék körül szintre emelkedtek a nem teljesítő háztartási hitelek, az árfolyamgát azonban sokat segít a további romlás megállításában. A vállalati portfólió esetében kiemelte, hogy erősen növekszik a nem teljesítő hitelek aránya, amely vélhetően 22 százalékra emelkedhet 2013 végére. Nagy Márton elmondta, hogy a vállalati hitelportfólió romlása likviditási oldalról okozhat problémát, olyan portfóliót kell finanszírozna a bankoknak, amely nem termel kamatot, így az új hiteleket vonja el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG