Érdekes kormányrendelet jelent meg a szerdai Magyar Közlönyben: a kormány közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősíti azt, hogy a Magyar Bankholding megszerezze a közvetlen és egyedüli irányítást a Budapest Bank, az MKB és a Takarékbank fölött. A rendelet meglehetősen szúkszavú, az érdemi rész egyetlen bekezdés, ebbe indoklásként csak ennyi fért bele:
a magyar pénzügyi szektor versenyképességének növelése érdekében.
A nemzetstratégiailag jelentős összefonódás azt jelenti, hogy az ilyen ügylet gyakorlatilag kikerül a Gazdasági Versenyhivatal látómezejéből - a hivatal nem vizsgálódhat a fúzió körül és nem is akadályozhatja meg azt.
Ahogy arról korábban írtunk: A Budapest Bank Csoport, az MKB Bank Nyrt. és Takarék Csoport meghatározó tulajdonosai október 30-án korábbi szándéknyilatkozatukat megerősítve befektetési és szindikátusi szerződést írtak alá, valamint döntöttek arról, hogy apportálják banki részesedésüket a közös holdingtársaságba, és így létrehozzák Magyarország második legnagyobb bankcsoportját. Ezzel egyidőben a Magyar Bankholding felsővezetése is megkezdte az operatív működését. A társaság Igazgatósági elnökének feladatait dr. Barna Zsolt, vezérigazgatói feladatait pedig Vida József látja el, az igazgatóság tagja még Balog Ádám, Lélfai Koppány és Tajthy Attila.
Az óriásbankban a Takarékbank tulajdonosai rendelkeznek majd a legnagyobb, 37,69 százalékos részesedéssel, az MKB gazdái 31,96 százalékot kapnak, míg a Budapest Banké (BB) 30,35 százalékot. Arról, hogy a szakmai berkekben csak ellen-OTP néven emlegetett bank mekkora fejfájást okozhat majd az OTP-nek, itt írtunk.