A mai brüsszeli ülésen az Európai Bizottság adóelkerülést célzó javaslatcsomagja általános céljával - mint például az adókikerülés, az agresszív adótervezési technikák elleni küzdelem - Magyarország is egyetértett, a részletek tekintetében azonban hazánk óvatosságra int - tudatta a tanácskozást követően Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
A tárcavezető tájékoztatása szerint a magyar kormány álláspontja az, hogy fontos az egészséges európai szintű adóverseny fenntartása, ugyanakkor tekintettel kell lenni a tagállamok kétoldalú adóegyezményeire és kötelezettségeire is. Mindezeket figyelembe véve Magyarország további hatásvizsgálatokat szorgalmaz.
Andorrával új megállapodás
Új adómegállapodást írt alá az unió Andorrával az uniós polgárok andorrai pénzintézetekben elhelyezett vagyonának átláthatósága érdekében. A megállapodás az uniós tagállamok és Andorra között automatikus banki adatcserét garantál 2018-tól, az aláírók reménye szerint így könnyebben kiszűrhetők lesznek az adócsalók, a külföldre mentett jövedelmek.
A terrorizmus elleni védekezésről is szó volt
Az Ecofin-tanácskozáson a résztvevők megvitatták az Európai Bizottság terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel kapcsolatos akciótervét is. Az elfogadott tanácsi következtetések több cselekvési irányt is kijelölnek. Ilyen például a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni irányelv gyors átültetése, a tagállami pénzügyi információcsere fejlesztése, az ENSZ vagyonbefagyasztásról szóló határozatainak hatékonyabb uniós végrehajtása, a nemzeti kockázatértékelések elkészítése, a készpénzfizetés-korlátozás lehetőségeinek feltérképezése, valamint a kulturális javak illegális kereskedelme elleni fellépés erősítése.
A terrorizmus finanszírozásának kérdésében a tanácskozás egyik központi témája volt az 500 eurós bankjegy visszavonásának lehetősége. Az ülésen részt vevő politikusok döntése szerint erről kérdést intéznek az Európai Központi Bank (EKB) illetékeseihez, ugyanis bizonyos vélemények szerint a legnagyobb címletű bankjegy megkönnyíti a jelentősebb pénzösszegek ellenőrizhetetlen mozgását.
Megszűnik az 500 eurós?
Az Európai Központi Bank kimutatása szerint a világon talán legértékesebb, 500 eurós bankjegyet ritkán használják a napi kereskedelemben, legtöbbször el sem fogadják azt. A brit FBI-nak is nevezett, súlyos, szervezett bűncselekmények felderítésére szakosodott nyomozó hatóság (SOCA) kimutatása szerint pedig az 500 eurós bankjegyeket az esetek 90 százalékában a bűnözői csoportok használják Nagy-Britanniában.
Az euró bevezetése óta vita folyik arról, hogy szükség van-e gigantikus címletű bankjegyre. A logika ellene szól, hisz normál körülmények között senki nem használ 150 ezer forint értékű bankjegyet, legfeljebb a szürke-, és feketegazdaságban, azt pedig épp mindenki fel akarja számolni.