5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Merkelnek és az EU-nak is óriási blamázs lenne, ha ki kellene segíteni a Deutsche Bankot. A globális bankrendszer egyik legnagyobb játékosa rogyott térdre - miért nem retteg akkor mindenki?
A Deutsche Bank részvények árfolyama az elmúlt közel 20 évben. Forrás: db.com

Londoni pénzügyi elemzők szerint több okból is valószínűtlen, hogy a Deutsche Bank - a legnagyobb német pénzintézet - lenne "a következő Lehman Brothers", annak ellenére sem, hogy az utóbbi napokban megjelent értesülések miatt alaposan megingott a bank iránti befektetői bizalom.

Ekkora békát nem tudnak lenyelni

A Capital Economics közgazdászai tanulmányukban felidézték, hogy a Deutsche Bank részvénye 30 évi mélypont közelébe zuhant az elmúlt hetekben, miután a bank zsugorodó eredménye és a származtatott termékek piacain meglévő kitettségei keltette korábbi befektetői aggályokat még az a 14 milliárd dolláros büntetés is elmélyítette, amelyet az amerikai igazságügyi minisztérium rótt ki a német pénzintézetre rossz fedezetű jelzálogbefektetési termékek amerikai forgalmazása címén. A bírság a Deutsche Bank jelenlegi piaci tőkeértékének hozzávetőleg a 80 százalékával ér fel, és több mint a kétszerese a bank által a jogi eljárás költségeire képzett tartaléknak.

A ház szerint a büntetés összegét valószínűleg le lehet majd alkudni, de vannak olyan becslések a piacon, hogy 6 milliárd dollár feletti bírság esetén a Deutsche Bank mindenképpen tőkeemelésre vagy külső pénzügyi segítségre szorulna.

Aggódhatnak a német kisrészvényesek

Az ügynek lehetnek potenciálisan aggasztó kihatásai a német reálgazdaságra is. A Deutsche Bank részvényeinek 56 százaléka német kézben van, és a német háztartásokat különösképpen érintheti e részvények értékének zuhanása. Megvan a kockázata a más bankokra háruló átgyűrűző hatásoknak is, ami a hitelpiaci kondíciók feszesebbé válását és a hitelkiáramlás visszaesését okozhatja, ez pedig elsősorban a hitelekre szoruló német kis- és középvállalati szektort érintené súlyosan - áll a Capital Economics csütörtöki elemzésében.

Beleremegne az egész világ

A ház szerint ráadásul a Deutsche Bank a globális bankrendszer szintjén is az egyik legfontosabb pénzintézet, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is megállapította még júniusban összeállított pénzügyi stabilitási jelentésében, hogy a globális rendszerszintű kockázathoz a Deutsche Bank nettó hozzájárulása volt a legnagyobb mértékű.

Nem meglepő ezek után, hogy a jelenlegi helyzetet többen a Lehman Brothers amerikai óriásbank összeomlása utáni, vagy annál is súlyosabb válság előjeleként értékelték.

Miért nem kell akkor mégsem rettegnünk?

A Capital Economics londoni elemzői szerint azonban vannak biztató tényezők is. Ezek közé tartozik, hogy a globális pénzügyi rendszer tőkeellátottsága ma sokkal jobb, mint 2008-ban, a Lehman összeomlása után elhatalmasodott pénzügyi válság idején volt.

A ház szerint mindemellett egyébként sem tűnik valószínűnek, hogy a Deutsche Bank összeomlana, mivel a Lehmanhoz mérve jelentős mennyiségű likvid eszköze van, és ezek az eszközök jobb eloszlásúak is szektorszinten és földrajzilag egyaránt.

Ha pedig megvalósul a legrosszabb forgatókönyv, abban az esetben is valószínűnek tűnik, hogy a német kormány pénzügyi segítséget nyújtana a Deutsche Banknak - azzal az érvvel megkerülve az EU-tilalmat, hogy "kivételes körülmények" álltak elő -, és a német költségvetés könnyedén elviselné ezt a tőkeinjekciót. A német kormány emellett ösztönözheti a Deutsche Bank és a részben állami kézben lévő Commerzbank egyesülését is - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

Vérciki lenne, ha az államnak kéne kisegíteni

Persze az is igaz: ha a német kormány pénzügyi segítséget nyújt a Deutsche Banknak, azzal gúnyt űzne az Európai Unió azon korábbi fogadkozásaiból, hogy az adófizetőkre többé nem lehet áthárítani a bankok hibáinak következményeit, és ezzel az euróövezet banki és költségvetési uniójának megteremtése a még távolabbi jövőbe veszne - vélekedtek csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.

Ha nem a német állam menti meg, akkor ki?

Talán a legabszurdabb ötlet eddig a törökök részéről merült fel, Yigit Bulut, Erdogan török elnök egyik tanácsadója szerint Törökországnak egy országalapot vagy állami bankkonzorciumot kéne létrehoznia, és megvásárolni a német pénzintézetet >>

Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport Londonban működő európai kutatási részlegének szakértői ugyancsak csütörtökön összeállított tanulmányukban épp ezért rendkívül valószínűtlennek nevezték, hogy a német kormány tőkejuttatásban részesítené a Deutsche Bankot. A ház szerint ugyanis egy ilyen lépés a jövő évi kritikus jelentőségű németországi választások előtt "politikailag kinyírná" Angela Merkel német kancellárt - különös tekintettel az általa vezetett CDU legutóbbi tartományi választási vereségeire -, és még több szavazót terelne át a CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németország (AfD) nevű párthoz.

Ráadásul ha az EU-val sikerülne is engedélyeztetni a Deutsche Bank állami kisegítését, egy ilyen kivételezés az Európai Bizottság számára is rendkívüli politikai kockázatokat hordozna, mivel olyan vádaknak tenné ki a bizottságot, hogy szelektíven alkalmazza az EU-jogszabályokat az unió legerősebb gazdasága javára - áll az Eurasia csütörtöki londoni elemzésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG