4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az MNB kiadta év végi almanachját, melyben összefoglalja az év fontosabb makrogazdasági folyamatait, jegybanki döntéseit. Viszonylag kedvező éven vagyunk túl, a makrogazdaság jól áll, a felügyeleti rendszert tervezik még fejleszteni.

Infláció, kamatszint

Az év egyik érdekessége, hogy az infláció rekord alacsony szintre esett, év közben időnként még a negatív tartományba is átnézett, de szó sincs deflációs jelenségről. Ez nagy dolog, hisz a magyar gazdaság jó 40 éven át küzdött az inflációval, amely a 90-es években időnként jóval 20 százalék fölött is járt. A világ ugyan most a deflációtól retteg, szerintünk indokolatlanul, de nálunk ilyen veszély fel sem merül, hisz ha más nem,az erős bérdinamika kizárja ezt a következő időszakban.

Az inflációs cél egyébként 3 százalék, de az MNB-t jóval kevésbé zavarja, ha alatta marad, mint mondjuk az EKB-t. Az infláció csökkenésével párhuzamosan zajlott le a kamatcsökkentés, ami igen komoly mértékű volt: 5 százalék fölötti szintről 1 százalék közelébe csökkent.

Az alacsony kamat élénkítette a gazdaságot, 2014-15-ben egyaránt jó növekedési adataink voltak. A húzóerő az export volt, de a kedvező munkapiaci trendek és az emelkedő bérek miatt a belföldi fogyasztás is élénkült.

Az alapkamat alakulása.

Foglalkoztatottság, külső-belső egyensúly

A munkaerőpiacon az aktivitási ráta folyamatosan emelkedik, már 60 százalék körül van. Ehhez a versenyszféra és a közmunkaprogram egyaránt hozzájárult, miközben a bérdinamika és szépen beindult, amely az alacsony infláció miatt lényeges reálbér növekedést okozott.

A külső egyenlegünk évek óta jó, az export erős, az olajár csökkenése pedig kifejezetten javítja cserearányainkat (egykor a 70-es években pont ennek ellentéte taszította lejtőre a gazdaságot). Az államháztartás hiánya idén is alacsony volt, a kormány rekord alacsony szinten tartja a költségvetés hiányát, a legutóbbi adatok szerint 2,4 százaléka körül. Ezt nagyban segíti az adó-, és járulékbevételek emelkedése, és az általános kamatszint csökkenés, ami az adósság finanszírozásának költségét nagyban mérsékli.

Megtakarítások, államadósság

A lakossági megtakarításokon belül tovább nőtt az állampapírok aránya, az állam ebből törleszti lejáró külföldi adósságait, így egyre nagyobb mértékű a belföldi finanszírozás. Maga az államadósság a GDP 76 százalékán áll, itt csak mérsékelt csökkenés történt, de ezen belül nagyot csökkent a devizaadósság aránya. Az államadósság mérsékelt csökkenésében szerepet játszott a dollár erősödése (a dollárban fennálló adósság növekedett így), valamit az, hogy az állam vásárlásokat hajtott végre a vállalati és banki szektorban.

Devizapiac

Az év elején a forint és a zloty meredeken emelkedett, de aztán nyár folyamán visszaestek. Az év egészében viszont összességében stabil volt a forint, ebben a cseh korona volt még hasonló hozzá. A devizapiacot megrázta a svájci jegybank januári váratlan döntése, miszerint eltörölte a frank árfolyamküszöbét, de ezt a piac februárra kiheverte. Az év lényeges eseménye volt a devizahitelek átváltása, ami egy sok éve fennálló kockázatot segített kiküszöbölni, ezzel megint csak erősen csökken a külső sérülékenység, jóllehet eközben a devizatartalék is csökken.

Felügyeleti rendszer, fogyasztóvédelem

A jegybank szeretné a bankrendszert erősíteni, a nemteljesítő hitelek kérdést újra szabályozni, hisz a forintosított jelzáloghitelek között is sok a problémás eset. Ugyanakkor a biztosítók tevékenységét és szigorúbban szabályoznák, különösen a unit-linked típusú biztosításokat, hisz ezekkel rengeteg gond volt az elmúlt években, az ügyfelek sokszor becsapva érezték magukat.

A tőkepiacot két dolog rázta meg: a három nagy brókercsőd, amely kezdetben bizalom megingást okozott, de ez már múlóban van, a másik a svájci frank januári esete, ami sok befektetőnek óriási veszteséget okozott, sokszor a számlájukon lévő összegnél sokkal nagyobbat. Az MNB még erősebben fogja kommunikálni az online tőkeáttételes ügyletek rendkívüli kockázatát.

A fegyelmezetlen, a szabályokat rendszeresen megszegő tőzsdei cégekkel szemben is keményebben fellépnek, ennek példája volt a BTel, amelyre igen komoly, összesen 50 milliós bírságot szabtak ki. Ugyancsak erősebben odafigyelnek az engedély nélküli pénzügyi tevékenységet végző cégekre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Még minket is megcsaphat a kaliforniai tűzvész szele
Kormos Olga | 2025. január 26. 14:10
Közgazdászok szerint a kaliforniai biztosítási válság szélesebb körű pénzügyi instabilitást válthat ki. A Fed a közelmúltban „stresszteszteknek” vetette alá az amerikai bankokat.
Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG