3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OTP Bank hétfőn pert veszített egy devizahitelessel szemben. Az ítéletet azonban sokan félreértették, nem arról van ugyanis szó, hogy az ügyfélnek akkora törlesztőrészletet kellene fizetni, mint amennyit a szerződés megkötésének időpontjában fizettek, hanem annak körülbelül 160 százalékát, de ezzel is sokat nyerhet az ügyfél.

A Privátbankár beszámolt róla, hogy hétfőn az OTP Bank pert veszített egy devizahitelessel szemben. A bank ügyfelének ügyvédje, Léhmann György tegnap úgy nyilatkozott, hogy a jogerős döntés értelmében az ügyfélnek csak akkora törlesztőrészletet kell fizetni, mint amennyit a szerződés megkötésének időpontjában fizettek.

A hiteldíj nem egyenlő a törlesztőrészlettel

Az ügyvéd ezen kijelentés félreérthető: az ítéletben valójában arról van szó, hogy a szerződéskor számolt kamatok nem változhatnak, de ez nem jelenti azt, hogy a törlesztőrészletek megegyeznének a szerződéskötéskori részlettel - mondta Istvanovics Éva, ügyvéd a Privátbankár kérdésére.

A törlesztőrészlet változása több tényezőtől függ a devizaalapú hitelek esetében: változnak a kamatok, a díjak és az árfolyam. A magyar bank ezek közül az árfolyamot nem határozza meg, de a kamaton és a díjakon változtathat. A díjak esetében az egyoldalú változás esetében mindig van egy ellenszolgáltatás, ami miatt változik a díjszámítás, a kamatok változtatása szintén a magyar bank hatásköre, és az ítélet éppen ezt kifogásolta - mondta az ügyvéd.

A bíróság szerint a probléma az volt, hogy a szerződés semmilyen mértékben nem rendelkezik arról, hogy a módosításra okot adó tételek változását a hitelezőknek milyen mértékben és arányban kell, illetve lehetséges figyelembe venniük. Ebben a tekintetben az adósokat teljes bizonytalanságban, egyúttal kiszolgáltatottságban tartja, és mint ilyen, a szerződés tisztességtelen.

Az ítélőtábla ez alapján döntött úgy, hogy érvénytelen a kölcsönszerződésnek az a feltétele, miszerint „a hiteldíj (kamat és kezelési költség) változó mértékű, melyet a hitelezők jogosultak egyoldalúan megváltoztatni".

Itt vannak a számok

A törlesztőrészletek megugrásának fő oka ugyan az árfolyamváltozásból jön, de az is igaz, hogy a kamatváltozásból eredő törlesztőrészlet emelkedés is jelentős, a konkrét esetben a Pénzcentrum számítása szerint közel 16 százalékkal csökkenhet most a törlesztőrészlete a pernyertesnek.

A lap úgy számol, hogy amikor az ügyfél felvette a 8 millió forintos összeget, akkor még 5,78 százalékos THM mellett fizethette a tartozását, ráadásul 150-es árfolyamon. A kamat és árfolyamváltozás miatt mára 186 százalékára nőtt a havi törlesztőrészlet. Ha a kamat nem változott volna ez idő alatt, akkor ma csak 160 százalékát kellene fizetni az eredeti törlesztőnek.

Hogyan tovább?

A hétfőn megjelent cikkben az áll, hogy Léhmann György hétszáz hasonló ügyben jár el, fontos azonban kiemelni, hogy rájuk nincs közvetlenül hatással ez az ítélet, és a többi devizahiteles ügyfélre sem - mondta Istvanovics Éva. A hétfői ítélettől függetlenül minden devizaadósnak teljesíteni kell a szerződése által előírtakat.

Az ítélet alapján tehát a szerződés módosításai semmisek és az eredeti az érvényes. Az ítélettel az a gond, hogy ez egy megállapítási kereset volt, tehát az ítélet az elszámolásról nem szól és így egy függő helyzetet hoz létre - mondta Istvanovics Éva.

A Privátbankár kérdésére hétfőn az OTP Bank azt nyilatkozta, hogy nem ért egyet a ítélettel, várhatóan felülvizsgálati kérelemmel fordul a Kúriához.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG