1p
Simor András szerint addig nehezen lehet a jegybank és a gazdasági kormányzat közti együttműködésről beszélni, amíg bármilyen szinten is téma az MNB függetlensége. Az MNB első embere szerint az országgal kapcsolatos kockázatok erősödését csak egy IMF/EU-megállapodás csillapíthatná le. A gazdaság jövőre stagnál, 5% lehet az infláció - a kamatemelés háttere.

A jegybanki kamatdöntő ülést követően - az irányadó rátát 50 bázisponttal emelték - Simor András tartott sajtótájékoztatót. A tanács ülésének indoklása után a jegybank elnöke az ország kockázati megítéléséről és az MNB-törvény változtatásáról is beszélt.

Szükség van az IMF/EU-megállapodásra

Simor András szerint az elmúlt egy hónapban az ország CDS-felára enyhe korrekciót mutatott, a forint is némileg erősödött, de az ország megítélésének alapjait ez érdemben nem javította. A bankrendszer, akárcsak az ország továbbra is sérülékeny. Simor szerint az IMF-fel és az EU-val kötendő megállapodás nagyban javítaná az ország kockázati megítélését, ugyanis továbbra is a magas államadósság, illetve azon belül a magas devizakitettség jelenti a fő problémát.

Jegybanktörvény: nem értik mi a jegybanki függetlenség?

Simor András kérdésre válaszolva elmondta, a nemzetgazdasági minisztérium "hamarjában kiadott" közleménye "több szempontból is igen szerencsétlen", mert az "aki fogalmazta, nem érti mi a jegybanki függetlenség, legalábbis elvi szinten". Az NGM a 14.00 órakor kiadott rövid jegybanki közlemény után egy perccel máris megküldte szerkesztőségünknek az 50 bázispontos emeléssel kapcsolatos kritikáit.

A jegybank első embere szerint a kormányzati politikusokról elfogadhatatlan, hogy miközben a jegybanki függetlenség tiszteletben tartásáról beszélnek, máshogy cselekednek - a jegybanktörvény módosítása is erről szól. És ezt nemcsak én mondom, ezt mondja az EU és az IMF is".

Mi lesz a jegybanki tartalékokkal?

A jegybanktörvény kapcsán felvetődött, hogy mit szól az MNB azokhoz a kormányzati elképzelésekhez, melyek szerint a jegybank is kivehetné a részét a gazdasági növekedés beindításában. Simor szerint Magyarországon nincsen arra mód, hogy az angolszász jegybankok mintájára a központi bank beavatkozzon, hiszen az értékpapírpiac "gyűszűnyi része a magyar gazdaságnak". A 80 milliárdos vállalati kötvénypiacon így hiába vásárolna be a jegybank, annak hatása elenyésző lenne. Jelzáloglevél-vásárlási programját ugyanakkor hajlandó lenne az MNB újraindítani, csakhogy az egyszer már felfüggesztett program iránt eddig a kereskedelmi bankok nem igazán érdeklődtek. Ez utóbbi megoldásokat korábban Matolcsy György ajánlotta az MNB figyelmébe.

Simor szerint már megtette a magáét a jegybank

A jegybanki tartalékok felhasználásáról egyre több pletyka kering, Simor András leszögezte, hogy eddig a kormányzattal folytatott tárgyalások egyikén sem került szóba a tartalékok felhasználása, és reméli ez így is marad.

Simor András emlékeztetett rá, hogy az MNB több programja is arra irányult, hogy javítsa a hazai bankrendszer likviditását, ezáltal beindítsa a hitelezést, ami a növekedéshez elengedhetetlen. Ezek a próbálkozások azonban végül fennakadtak a hazai gazdasági kormányzat döntésein - a bankadó és a végtörlesztési program okozta veszteségek ugyanis a kockázati hajlandóságot csökkentve arra intették a hazai pénzintézeteket, hogy fagyasszák be a vállalati hitelezést. A gond tehát nem a likviditással van, a "bankok elvesztették azt a pluszt, amiből most hitelezhetnének" - magyarázta Simor, aki szerint ennél többet a független jegybank nem tehet.

A gazdasági kormányzattal való együttműködésről azt mondta, "amíg az MNB függetlensége bármilyen szinten kérdés, nem tudom, milyen együttműködésről lehetne beszélni".



A Monatáris Tanács döntésének háttere

Az MNB prognózisa
2012 2013
GDP 0,1% 1,6%
Infláció 5% 2,6%

A Monetáris Tanács megítélése szerint a következő évben lényegében stagnál a gazdaság és csak 2013-ban indulhat meg a növekedés. A kibocsátás az előrejelzés horizontján mindvégig elmarad potenciális szintjétől. Az indirektadó-emelések és az árfolyamgyengülés hatásának kifutása után az alacsony belső kereslet dezinflációs hatása válhat dominánssá a fogyasztóiár-index alakulásában - áll a jegybanki kamatdöntő ülést követően kiadott közleményében.

További kamatemelésekre lehet szükség

Az inflációs és növekedési kilátások, valamint a kockázati megítélés elmúlt időszakban bekövetkezett romlása miatt szükségessé vált az irányadó kamat emelése. A szigorú monetáris kondíciók fenntartása mellett 2013 elején érhető el az inflációs cél. Simor András szokásához híven idézett a pár nap múlva nyilvánosságra hozandó inflációs jelentésből a döntést követő sajtótájékoztatón.

2012-re a jegybank 5%-os éves inflációt vár, ami 2013-ra 1,6%-ra olvadhat, vagyis a célszint alá. Ehhez az indirekt adóemelések hatásának kifutására és a szigorú kamatkondíciók fenntartására van szükség. Az inflációs jelentés szerint további kamatemelésekre is szükség lehet - elsősorban az inflációs kilátások romlása miatt.

Végtörlesztés és fogyasztás
A jegybank két nap múlva publikálja inflációs jelentését. A dokumentumról már annyi tudható, hogy számba veszi a végtörlesztés hatásit is. Az MNB szakértői szerint némi levegőhöz jutnak a végtörlesztéssel a fogyasztók és ez meglátszódhat majd a belső fogyasztásban - de annak szintje így is igen alacsony marad.



Inflációs hatások: minimálbér és adóemelések

Az áfát és a jövedéki adót érintő intézkedések 2012-ben érdemben növelhetik a fogyasztóiár-indexet. A bérkompenzáció tompítja a minimálbér-emelés hatását a vállalati bérköltségekre, így az intézkedésnek feltehetően nem lesz számottevő inflációs hatása. A kockázati megítélés romlása miatt korábban végbement árfolyamgyengülés azonban rontja az inflációs kilátásokat. A Monetáris Tanács különös figyelemmel kíséri a fogyasztói árindex mellett az adószűrt maginfláció alakulását is.   A Monetáris Tanács megítélése szerint kedvezőtlenek a gazdaság növekedési kilátásai. A globális növekedés lassulása, az európai országokban az államadósság fenntarthatósága érdekében hozott keresletszűkítő költségvetési intézkedések és a pénzügyi rendszer sérülékenysége kedvezőtlen konjunktúrát vetítenek előre felvevőpiacainkon, ami a hazai export növekedését is visszafogja.

Az eurózóna válságának hatása ránk nézve

Az eurozóna válsága miatt a hazai bankok csak nagyobb költségekkel tudják megújítani külföldi forrásaikat. A bizonytalan gazdasági környezetben a kedvezőtlenebb konjunkturális kilátások és a hitelfeltételek szigorodása visszafogják a beruházási aktivitást. Emiatt a vállalati beruházások csökkenhetnek 2012-ben, amit a feldolgozóiparban végrehajtott nagy egyedi beruházások csak részben ellensúlyoznak. A Monetáris Tanács üdvözli a kormány és a Bankszövetség között létrejött megállapodást, mely mérsékli a devizaadósok terheit, ezáltal erősítheti a bankok hitelezési aktivitását.

Gyenge forintárfolyam

A gyenge árfolyam miatt a háztartások részéről elhúzódó mérlegkiigazításra lehet számítani. A bizonytalan jövedelemkilátások és az indirektadó-emelések miatt tartósan alacsony fogyasztás várható. A jövő évi költségvetési hiány tartását célzó kormányzati intézkedések is jelentősen fékezik a belföldi keresletet, ugyanakkor hozzájárulhatnak Magyarország kockázati megítélésének javulásához.

A monetáris politika a gazdasági környezet kiszámíthatóságának fenntartásával, az árstabilitás biztosításával és a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzésével tud hozzájárulni a gazdaság növekedéséhez. Az elmúlt időszakban tapasztalt gyenge árfolyam rontja az inflációs kilátásokat és pénzügyi rendszer sérülékenységét is növeli.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Pénzügyi szektor Semmi meglepő nem volt a Bank of England mai döntésében
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 14:12
A várakozásoknak megfelelően nem módosította 4,25 százalékos alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Stratégiai áttörés a magyar biztosítási piacon
Natív tartalom | 2025. június 19. 11:40
A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. többségi tulajdont vásárolt a Callfactory holdingcégében, amely Magyarország egyik vezető Call Center szolgáltató vállalatcsoportja, és a jövőben HUNFactory néven szolgája ki meglévő és leendő ügyfeleit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG