Kis lépés lesz ez a jegybanknak, de nagy lépés az emberiségnek, kezdte beszámolóját Virág Barnabás, az MNB alelnöke. A gazdasági növekedés és a környezeti fenntarthatóság hosszútávon összhangban kell, hogy legyen, hangsúlyozta az alelnök. Felmerül, hogy a zöld stratégia mennyiben van összhangban a mostani jegybanki stratégiával.
A monetáris politikát nem érinti, mondta Virág Barnabás. A mostani kamatemelési ciklusra a zöld eszköztár nem fog hatni, azt a piaci folyamatok függvényében fogja a jegybank folytatni. Mint elhangzott, a havi emelésekben a júliusi inflációs mutató meghatározó lesz.
Az eszköztár stratégiában fontos, hogy a likviditás minél zöldebb legyen. Már csak azért is, mert a karbonkibocsátás és a fenntarthatóság csökkentése érdekében mind globálisan, mind hazánkban óriási beruházásokra lesz szükség. Ennek megfelelően alakították a ki az új zöld eszköztárat.
Magyarországon például az előrejelzések szerint 2030-ig 9-10 ezer milliárd, 2050-ig pedig 25 ezer milliárd forintnyi beruházást kell a karbonsemlegesség eléréséhez megvalósítani. Hogy jönnek képbe a jegybankok? Környezeti fenntarthatóság nélkül nincs árstabilitás, elég csak az élelmiszer árakra gondolni, mondta el Virág Barnabás. Fenntarthatóság nélkül pénzügyi stabilitás sincs, így a jegybankok szerepe megnövekedett az elmúlt években.
Két pilot projektet kiemelt az MNB alelnöke, amelyeket most fognak elindítani. Az első a zöld jelzáloglevél vásárlás, amely a korábbi jelzáloglevél-vásárlási programot váltja fel. Fontos ennek során, hogy auditált zöld minősítésű projektek legyenek. A program 200 milliárd forintos forrással rendelkezik majd, ezt az elsődleges és másodlagos piacon is elkölthetik, a jelzáloglevelek maximum 50 százalékát vásárolnák meg.
A másik fontos terület a lakáspiac lesz, ahol jelenleg nem érvényesülnek a zöld szempontok: nagyon alacsony a kedvező energetikai besorolású lakások aránya. A bankok a hitelek során sem veszik figyelembe a zöld szempontokat, ezen szeretne a jegybank változtatni. Ennek érdekében indítják el a Zöld otthon programot, amit új lakás építés és -vásárlás esetén lehet a majd igénybe venni, a lakosság számára fogják meghirdetni, a kamata maximum 2,5 százalékos lesz. Ennek a programnak a keretösszege szintén 200 milliárd forint lesz.