Szörnyen érezhetik magukat azok, akik rossz pénzügyi döntést hozva veszélyeztetik a családi költségvetés egyensúlyát. Vannak olyan jó vagy rossz befektetések, amelyek nagy hatással lehetnek az ember további életére. A személyes pénzügyekkel foglalkozó szakértők szerint azonban a jó hír az, hogy általában nem minden vagy semmi helyzetébe kerülünk. Mindig van lehetőség megelőzni a bajt vagy orvosolni a hibát – derül ki a CNBC cikkéből.
A két leggyakoribb hiba, hogy hiányzik a pénzügyi döntések mögül a tervezés, illetve nem világosak a megtakarítások, befektetések konkrét céljai.
"A kutatások azt mutatják, hogy akik jól elhatárolják, milyen célokra akarják fordítani megtakarításaikat és befektetéseiket, azok nagyobb eséllyel tartanak ki ezek mellett, mint akik ad hoc döntéseket hoznak" – mondta a hírportálnak James McManus, a Nutmeg online menedzsmentszolgáltató cég befektetési vezetője.
Akinek világos a fejében, hogy például új lakásra, vagy egy álomutazásra, vagy egy „egyszer az életben” típusú kalandra gyűjt, az jobb eséllyel tesz félre rendszeresen az ezeket szolgáló bank- vagy befektetési számláira. Jobb eséllyel kerüli el a rövid távú piaci hullámzások okozta veszteségeket.
"Ez a magatartás segít abban is, hogy hosszú távon gondolkodjunk" – teszi hozzá ehhez Emma-Lou Montgomery, a Fidelity International személyes befektetésekkel foglalkozó vezető munkatársa.
Így elkerülhetők a tipikus hibák. A gyors nyereségre törekvés, vagy a „time the market” taktika, amelyben befektetési eszközök áremelkedésére játszva mozgatják a pénzüket az emberek, miközben a profit tudják, hogy az árváltozásokat nem lehet rövid távon előre jelezni. A hosszú távú gondolkodás megóv attól is, hogy az árcsökkenésekre válaszul pánikszerűen szabaduljunk értékpapírjainktól.
További tipikus hiba, hogy „mindent vagy semmit” alapon döntünk. Valójában a kis befektetések is jól gyarapíthatják vagyonunkat. És ezekről komoly pénzügyi szakmai tudás nélkül is dönthetünk.
Az óvatosság mindenekfelett ajánlott
A szakértők azt tanácsolják, hogy a személyes vagy családi adósság törlesztése és a rezsiszámlák kifizetése élvezzen mindenekfelett elsőbbséget. Ha nem követjük ezt az utat, annak borítékolhatóan komoly következményei lesznek – mondja Myron Jobson személyes pénzügyekkel foglalkozó elemző.
Hozzáteszi még ehhez, hogy hibát követ el, aki nem készül fel az „esős napokra”. Ez a személyes pénzügyek esetén azt jelenti, hogy kellő készpénztartalékkal kell rendelkezni arra az esetre, ha valami váratlan kellemetlen dolog történne. Kezdve a villanybojler elromlásától egészen addig, hogy elveszi valaki az állását.
A hosszú távú gondolkodás és a készpénztartalék-felhalmozás közös része a nyugdíjmegtakarítás, amiről fiatalon hajlamos megfeledkezni az ember.
A rossz pénzügyi döntés normális
A szakértők egyetértenek abban, hogy időnként mindenki hoz rossz pénzügyi döntéseket. Ezt megélheti nyugodtabban vagy kétségbe eshet. A személyes pénzügyekkel foglalkozó tanácsadók azt ajánlják: ne szívjuk nagyon mellre az ilyen helyzeteket, de tanuljunk belőlük! Ne kövessük el kétszer ugyanazt a hibát.
Montgomery szerint a jó hozzáállás azzal kezdődik, hogy felelősséget vállalunk pénzügyi helyzetünk iránt. Ennek egyik eleme, ha nyomon követjük kiadásainkat. Jó az is, ha kockás papíron írjuk, mire, mennyit költöttünk, de használhatunk elektronikus segédeszközöket is.
Ha a gond komolyabb, hosszabb távú, például nehezíti valaki adósságtörlesztési képességét, akkor érdemes a bankkal egyeztetve vagy pénzügyi tanácsadó segítségét kérve kiutat keresni a gödörből. Nem kell ezt szégyellni!
A tudás hatalom a pénzügyekben is – mondja a szakértő. – Ha valaki tisztában van pénzügyeinek minden oldalával, akkor fel tudja állítani a helyes fontossági sorrendet. Lehetőségei és a várható következmények ismeretében hozhat döntéseket, amelyek jól szolgálhatják céljai elérését.