Nincs jó hangulat az európai tőzsdéken, már egy százalék feletti az esés Frankfurtban és Párizsban, 0,6 százalékos Londonban. Nem csoda, hiszen a hírek szerint megindult az orosz offenzíva Kelet-Ukrajnában, ahol erősödnek a harcok. De más területeket is változatlanul bombáznak és rakétáznak a támadó oroszok.
Sokat számítanak most a kamatok is, a német tíz éves állampapírhozam 0,91, az amerikai 2,9 százalék fölé ugrott, ami szintén nem tesz jót a tőzsdéknek. A távol-keleti hangulatot pedig az elhúzódó kínai járványügyi lezárások rontják, Hong Kongban 2,4 százalékos volt az esés reggel.
A BUX szemben az árral
Tegnap, miközben Európa még zárva volt, nulla körül ingadoztak az amerikai részvényindexek, és végül az S&P 500 egy pontnál is kisebb mínuszban végzett. A héten sok gyorsjelentés érkezik, ami piacbefolyásoló lehet. A lengyel WIG 20 kissé alulteljesítő, másfél százalékkal esik.
Itthon a BUX index viszont képes szembemenni az árral, ha csak 0,2 százalékkal is, de emelkedik. A Mol 0,9 százalékos drágulása húzza, az OTP 0,6 százalékkal süllyed, a Richter stagnál.
Szépen izmosodott a forint húsvétkor
Az euró/forint a múlt hetet még 380 közelében kezdte, azóta szépen lassan lefelé csorgott. (Az ünnepek alatt is nyitva volt a nemzetközi devizapiac.) Ma már csak 372,80 az euró, 3-4 forinttal van a péntek délutáni-esti szint alatt.
Az MNB csütörtökön tartja szokásos egyhetes betéti tenderét, ahol már hetek óta nem változtatott a kamaton. Ha megteszi, az megmozgathatja az árfolyamot.
Nyakunkon a gyorsjelentési dömping
Ma a Netflix (NFLX), a Johnson & Johnson (JNJ) és a Lockheed Martin (LMT) jelentésével folytatódik az amerikai gyorsjelentési szezon. Jön még United Airlines (UAL) és American Express (AXP) is, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
A múlt héten a bankok vegyes eredményeket produkáltak, de a többi cég között voltak pozitív meglepetések is. A Yahoo Finance szerint a jó hírek voltak túlsúlyban, bár még csak a cégek hét százaléka jelentett.
Drága az olaj, az arany
Bár ma szerény mínuszban van az olaj ára, az utóbbi időben sokat emelkedett, magas szinten áll. A háború mellett líbiai kitermelési problémák is magasan tartják az árfolyamot.
Az arany határidős ára hétfőn rövid időre ismét érintette a 2000 dolláros határt, amire hetek óra nem volt példa. Jelenleg 1980 dollár.
13 éves csúcson a földgáz ára
Az USA-ban a földgáz árutőzsdei árfolyama hétfőn öt százalékkal, 2008 óta nem látott szintre emelkedett, nyolc dollár fölé egységenként, amit a Yahoo Finance főleg az orosz-ukrán háborúval hoz összefüggésbe. Kiemelik, hogy a májusi szállítású (RBOB) benzin határidős jegyzése szintén több mint egy százalékkal ment fel New Yorkban.
Amint az ábrán látható, az árfolyam egyébként 2005 végén a 16 dollárt is megközelítette, ami az infláció miatt ma jóval többet ér. Így az USA-ban a földgáz határidős ára még nagyon messze van eddigi történelmi csúcsaitól.
Európában a brit földgázárfolyam az Investing.com adatai szerint az utóbbi bő két évtizedben nem volt olyan magas, mint márciusban (800 angol font körül egységenként, ami nem egyezik meg az amerikai tőzsdén használt mértékegységekkel). Innét sokat esett vissza, 171 fontra, de még így is három és félszerese az egy évvel ezelőttinek.
Innét még négyszerezhet a Tesla?
A Tesla 2026-ig négyszerezheti részvényárfolyamát Cathie Wood szerint – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az Ark Investment Management 4600 dolláros célárat adott a részvényre, pedig korábban csak 3000 dollárt jósolt 2025-re. A célárat ráadásul konzervatívnak tekintik.
A legjobb forgatókönyv szerint 5800 magasságába is fölmehet az árfolyam, ha mind a tőkehatékonysági, mind a robotaxival kapcsolatos várakozásaik realizálódnak.
Az utóbbi becsléseik szerint egy 11-12 ezer milliárd dolláros piac lesz, amit szerintük uralhat a Tesla.
Össztűz alatt hajlik a Tornado Cash
A Tornado Cash bejelentette, hogy a Chainalysis “orákulum” adatait használja az Egyesült Államok Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatala (OFAC) által szankcionált kriptodeviza-tárcacímek blokkolására. A lépés azután történt, hogy az ország pénzügyminisztériuma összekapcsolta az észak-koreai Lazarus kiberbűnöző csoportot a közelmúltbeli, több mint 600 millió dolláros Ronin Bridge hackertámadással. (A hackerek állítólag körülbelül 80,3 millió dollár értékű értékű ethert küldtek tovább a Tornado Cash-en keresztül.)
Az említett Chainalysis Sanctions Oracle képes kimutatni, hogy egy kriptopénz-tárcacím szerepel-e az Egyesült Államok, az Európai Unió vagy az Egyesült Nemzetek szankciós jegyzékében.
Emelkedik, esik, emelkedik…
A kriptodeviza-piac a hosszú hétvége elején kissé emelkedett, majd vasárnap este és hétfőn egy darabig csúnya, 5-10 százalékos esés bontakozott ki. Ma viszont megint pluszban van. Így összességében az utóbbi egy hétben szolidak a mozgások, a vezető érmék többsége szerény pluszban áll, páran estek. (Lásd a “hőtérképet”.)
AutoWallis-eladások
A piaci átlag feletti teljesítményt mutatnak az AutoWallis Csoport értékesítési számai a vállalat közleménye szerint.
A magyar tőzsde autós vállalata az előző év hasonló időszakához képest 11 százalékkal több, 7410 darab gépjárművet értékesített az első negyedévben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.