(Fotó: EKB) |
A forint gyengülése mögött inkább az euró erősödése állt. Devizánk – amely már kedden is jókorát gyengült – szerdán 311,80 környékéről lőtt ki majdnem 313,4-ig.
Az EKB kamatdöntő ülésén nem változtatott az alapkamaton (amely 0,05 százalék, –0,20 százalékos betéti és 0,3 százalékos hitelkamattal). Az Investing.com beszámolója szerint a jegybank pozitívként értékelte a kötvényvásárlási programot, amely szerinte gyorsítja az Eurózóna gazdaságát.
További árfolyamok>>>>>> |
Ennek nyomán az euró ismét erősödni kezdett, az európai részvénypiacok is jól teljesítettek. Nőttek az európai kötvényhozamok is, vannak, akik ennek tudják be az euró feltámadását is. (Erről tegnap itt írtunk.)
Draghi felbeszélte a piacokat
Mario Draghi jegybankelnök azt is megerősítette, hogy az eszközvásárlásokat 2016 szeptemberéig folytatni kívánják. Ez sem jelentett éppen meglepetést, ám megnyugtató hatású lehetett, így az euró/dollár 1,110 környékéről 1,127 fölé emelkedett estére, több mint egy százalékkal.
Kedvező híreknek számítottak a Görögország sorsával kapcsolatos pozitív várakozások és egy csökkenő európai munkanélküliségi adat is. Az USA-ban az üzleti szektorban foglalkoztatottak száma mutatott a vártnál magasabb bővülést, ennek tulajdonították, hogy az amerikai indexek pluszban nyitottak.
Felhúzták a Molt
Ami a magyar részvényeket illeti, a BUX index lényegében nem változott, mindössze három ponttal ment fel, miközben Európában az EKB értékelése nyomán az optimizmus uralkodott. Fél-egy százalékkal mentek fel a tőzsdeindexek, a német mutatóval az élen.
További árfolyamok>>>>>> |
A Mol is majdnem változatlan maradt, igaz csak a nap legvégén húzták ki a mínuszból. Az OTP, amely nap közben nehezen tudta eldönteni, merre menjen, valamint a Richter kissé estek, a Magyar Telekom viszont 1,7 százalékkal drágult.
Nagyot esett az olaj
Nagyon úgy tűnik, hogy az OPEC-országoknak eszük ágában sincsen a kitermelési kvótákat módosítani, többségükben viszonylag elégedettek azzal, hogy az olaj ára kimászott a gödörből. A hírre nagyot esett az olaj, a Brent benézett 64 dollár alá is, a WTI pedig 60 alá, hogy azután mindegyik stabilizálódjon kicsit feljebb.
Ami jó a gazdaságnak, az nem biztos, hogy jó a nemesfémeknek – az arany és az ezüst a dollárgyengülés ellenére is lefelé tartott, szokás szerint az ezüst produkált nagyobb ármozgást. De azt is mondják, hogy a kamat az arany ellensége, márpedig az állampapír-hozamok éppen emelkednek.