A csütörtökön még inkább lemaradó európai tőzsdék pénteken szépen emelkednek, a német és brit indexek fél-fél, a francia egy százalékkal megy fel. Az amerikai határidős mutatók minimális pluszban állnak, miután csütörtökön inkább felülteljesítők voltak.
Az USA-ban fontos munkaerő-piaci adatokat tesznek közzé délután (NFP, munkanélküliség).
A BUX index stagnál, bár a délelőttöt inkább szerény pluszban töltötte. Az OTP és a Richter 2-3 ezrelékkel felfelé, a Mol 0,4 százalékkal lefelé mozdult el.
Picit gyengélkedik a forint
Az euró/forint 382,30, mintegy negyven fillérrel magasabb a csütörtök estinél. A forint viszonylagos gyengesége valószínűleg független a pénteken közzétett itthoni adatoktól, elemzők inkább a dollár erősödésével hozzák összefüggésbe.
Az olaj másfél, az európai földgáz mintegy fél százalékkal drágul.
Fontos magyar számok jöttek
A legfrissebb inflációs adatok szerint az éves drágulás a várakozásoknak megfelelően lassult, 7,9 százalékra, de októberhez képest nem történt változás. Az elemzők átlagosan kereken nyolc százalékot vártak. A maginfláció jóval magasabb, 9,1 százalék lett.
Októberben a hazai export euróban számított értéke 1,2 százalékkal nagyobb, míg az importé 13 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. A termék-külkereskedelmi egyenleg így kétmilliárd euróval javult.
Forinterősödés és kötvényár-emelkedés várható
Az infláció továbbra is az Amundi Alapkezelő várakozásainak (8,0 százalék) megfelelő csökkenő pályán mozog, ami támogatja a forintot és a kötvényeket. A gyors ereszkedés után azonban a folytatás már jóval elnyújtottabb lehet. Kiss Péter, a cég befektetési igazgatója szerint jövőre nem lesz ilyen gyors csökkenés.
Az ex-post reálhozamok emelkedése tovább növelheti a hazai deviza és kötvények vonzerejét a külföldi befektetők szemében – tette hozzá.
Jön az öt százalék alatti forintinfláció?
A 7,9 százalékos infláció hajszálnyival alacsonyabb az Erste Bank által várt 7,8 százaléknál. Az adat nem okozott különösebb meglepetést, és decemberre is hasonló tendenciát várnak. “Ha a benzinár nem fordul, akár hat százalék alá is beeshet” a fő inflációs mutató. Január-februárban még kitart a bázishatás támogató szerepe, és tovább lassulhat az éves index.
Így az öt százalék alatti éves infláció akár már januárban megérkezhet, valószínűleg azonban nem lesz tartós.
A támogató bázishatások kifulladásával legkésőbb a második negyedévben visszakanyarodhat az éves index öt százalék fölé, és várhatóan ott is marad a jövő év hátralévő részében.
Megint az AI és a csipek
Erősen teljesített az amerikai félvezetőszektor csütörtökön, itt is kiemelkedett az AMD, amely közel tíz százalékkal ment fel. A vállalat a héten mutatta be az új AI (mesterséges intelligencia) chipjét, amelytől jelentős bevételnövekedést várnak rövid távon is – írta a KBC Equitas.
Az AMD előrejelzése alapján több száz milliárd dolláros piacot jelenthet majd az AI chipek piaca.
Jól fogadták a befektetők a Google új mesterségesintelligencia-modelljét is (Gemini). A vállalat szerint ezzel a lépéssel közelebb kerültek a rivális OpenAI-hoz (ChatGPT). A Broadcom vezetősége pedig bejelentette, hogy az AI-rendszerekhez kapcsolható bevételek aránya jövőre 25 százalékra emelkedhet az idei 15-ről.
Mi jöhet egy ilyen jó év után?
Az amerikai részvénypiac idén egy újabb húsz százalékos emelkedés határán táncol. Még nem világos, hogy a Mikulás-rali az év végén eljön-e. De mi szokott következni a jó évek után? Rossz?
Egy népszerű befektetési blog szerint 1928 óta 34 olyan naptári év volt, amikor az S&P 500 legalább húsz százalékos emelkedéssel zárt, és csak 26 esztendőben volt esés. Vagyis a részvénypiac az évek 36 százalékában legalább húsz százalékkal ment fel. E 34 esetből 22-ben, az esetek 65 százalékában a következő évben is emelkedett, és csak 12 esetben esett vissza.
Az átlagos nyereség +18,8 százalék volt az emelkedő években. A csökkenő években az átlagos veszteség -9,1 százalék.
Ma az ether száguld
Az ether ma 4,7 százalékkal, 2348 dollárra ugrott, míg a bitcoin fél százalékkal esett. Ezzel azonban a második számú kriptovaluta csak behozott valamicskét a lemaradásából, hiszen az idén 96 százalékkal ment fel, míg a BTC 160 százalékkal (vagyis több mint a két és félszeresére).
Öt tényező erősítheti az aranyat
Rekordmagasságokba emelkedhet az arany árfolyama jövőre az Erste Befektetési Zrt. szerint, “2024 egyik sztárja lehet”. Legalább öt olyan tényező van, ami megdrágíthatja.
- A központi bankok aranyvételei 2024-ben is erősek maradhatnak.
- A Fed 2024 első negyedévében kamatot csökkenhet, majd az év során továbbiak következhetnek.
- Az állampapírok reálhozamának szintje ismét negatív lehet, ha megszűnik az infláció elleni küzdelem.
- A geopolitikai feszültség nem csökken a világban.
- A kriptodevizák iránti bizalom még felépülőben van, így nem jelentenek igazi alternatívát a 7000 éves pénzügyi történelemmel bíró arannyal szemben.
Kriptózik a francia nagybank
Franciaország harmadik legnagyobb bankja, a Societe Generale szerdán debütál stablecoinjával (stabilérméjével) a Bitstampon. Ez az első alkalom, hogy egy szabályozott európai bank euróhoz kötött stabilcoint tesz elérhetővé kriptotőzsdén.
Eredetileg áprilisban mutatta be az EUR CoinVertible-t, amelyet a pénzintézet kriptós divíziója, az SG Forge fejlesztett ki. Az EURCV-t az Ethereum blokkláncon hozzák létre, az euróhoz van kötve.
Lehetőséget kínál a kriptó-ökoszisztémának, hogy diverzifikálja pozícióit és hozzáférést kapjon egy robusztus, stabil eszközhöz, amely a Societe Generale szabályozási és strukturálási szakértelmére épül – írták sajtóközleményben.
A SocGen november végén közölte, hogy kibocsátotta első zöld kötvényét az Ethereum blokkláncon. A tranzakció tízmillió eurót tett ki.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.