Hétfőn délután inkább bizonytalanság jellemezte a piacokat és az erős pozitív nyitás után lefele tartottak az irányadó indexek. Hasonló mozgást láthattunk a tengerentúlon is, Dow Jones index 0,6, az S&P 500 pedig 0,4 százalékkal csökkent a zárásra, míg a NASDAQ Composite 0,5 százalékkal emelkedett, miután megerősödtek a félelmek, hogy ismét lezárásokat jelenthetnek be a koronavírus miatt. Az ázsiai tőzsdéken is kisebb veszteségeket láthattunk kedden reggel.
Az európai piacok követve a nemzetközi trendeket kisebb veszteséggel kezdték a napot, ám gyorsan összeszedték magukat a legfontosabb indexek, és 10 óra után már pluszban álltak. Ennek hátterében az áll, hogy a kiszivárgó hírek szerint a folytatódó Brexit tárgyalásokon esetleg mégis megállapodás születhet a felek között. Ez pedig úgy tűnik elnyomja a koronavírussal kapcsolatos félelmeket, a járvány miatt ugyanis számos ország szigorúbb intézkedéseket vezetett be az ünnepek előtt.
Friss árfolyamokat itt talál >>
Vigyázó szemetek az MNB-re vessétek
Magyar szempontból a nap legfontosabb eseménye a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülése lesz. Az alapkamat ugyan a szakértők szerint nem változik, ám a jegybank kommunikációjában elképzelhető a fordulat. (A jegybank várható előrejelzéseiről itt írtunk.)
Az Equilor elemzői szerint a headline infláció csökkenése és a forint árfolyamának erősödése miatt visszaemelhetik a közleménybe a lefelé mutató inflációs kockázatokat, annak ellenére, hogy az év egészében a célszint felett alakulhat az infláció, és a maginfláció továbbra is magas. Ezzel jelzést küldhetnek a piaci szereplők felé, hogy szükség esetén a lazítás irányába is finomhangolhatják a meglévő eszközöket, elsőként az egyhetes betéti tender kamatszintjén keresztül, melyet adott esetben visszacsökkenthetnek 0,6 százalékra. A kommunikáció változására gyengüléssel reagálhat a forint.
A Fed is fontos ülés előtt áll
A héten nem csak az MNB Monetáris Tanácsa, de az amerikai jegybank, a Fed döntéshozói is tanácskoznak. A várakozások szerint nem lesz változás a kamatoknál és nem indul új QE program, ugyanakkor a jegybanki kommentár ismét enyhén galamb-hangvételű lehet, mivel a koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatások továbbra is fennállnak, így Jerome Powell ismét sürgetheti az újabb fiskális beavatkozást.
A jegybankelnök nem zárta ki a további monetáris lazítás lehetéségét sem, azonban várakozásunk szerint ez legkorábban 2021. első negyedévében következhet, írta hírlevelében az Equilor.
Elképesztő erőt mutat a kínai ipar
Kedden hajnalban publikálták a kínai ipar november alakulásáról szóló adatsort, amelyet látva felmerülhet a kérdés, hogy hol van már a tavaszi válság. ipari termelés novemberben az elemzői előrejelzéseket beváltva 7 százalékkal növekedett. Ez a legjobb eredménynek számít 2019 márciusa óta, amikor 8,5 százalékos bővülést regisztráltak. Októberben még 6,9 százalékos erősödésről számoltak be. Havi összevetésben októberről novemberre 1,03 százalékos, míg az év első tizenegy hónapját tekintve a múlt év azonos időszakához képest 2,3 százalékos bővülést mértek.
A termelés növekedése változatlanul a feldolgozóiparban volt a legmarkánsabb: az előző hónaphoz képest ráadásul 0,2 százalékos erősödést jelzett a novemberi, 7,7 százalékos bővülést tükröző adat. Kiemelkedően magas - 99 százalékos - bővülést mértek éves bázison az új energiával működő autók gyártásával foglalkozó szektorban, és jól teljesítettek a csúcstechnológiát előállító, valamint a gyógyszeripari ágazatok is - előbbinél 10,8 százalékos, utóbbinál pedig 13,6 százalékos növekedést regisztráltak éves összevetésben.
Hogy minden ne legyen tökéletes, arról a kiskereskedelmi forgalom gondoskodott. Hiába javult ugyanis az adat, az elmaradt a várakozásoktól. A kiskereskedelem 5 százalékkal bővült novemberben éves összehasonlításban, ezzel az idei év leglendületesebb növekedését produkálta. Elemzők 5,2 százalékos bővülést jósoltak az októberi, 4,3 százalékos növekedés után.
Mérsékelten optimista az OPEC
Az elmúlt napokban több előrejelzés is napvilágot látott az olajkeresletről, a piac ugyanakkor leginkább a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének prognózisát tartja szem előtt. Az OPEC most publikált elemzésében azt közölte, hogy közel napi hatmillió hordós keresletbővülést vár 2021 egészére, a jó hírt árnyalja, hogy a novemberi várakozáshoz képest mérsékeltebb ütemű növekedést jósolnak most. Vélhetőleg ez is közrejátszik abban, hogy a tőzsdéken uralkodó pozitív hangulat az árupiacon nem tükröződik, és a hétfői esés után kedden stagnált a WTI és a Brent árfolyama is.
A fast fashion nem áll le
A fogyasztói hangulat változását számos jelből próbálják a szakértők megfejteni, hiszen ez a jövő évi gazdasági kilábalás szempontjából kulcsfontosságú lehet. Az egyik ilyen kapaszkodó a ruházati költések, amihez némi támpontot adhat a világ egyik legnagyobb ilyen típusú lánca, a H&M most publikált eredménye.
Az elemzők által vártnál kevésbé esett vissza a Hennes & Mauritz (H&M) svéd divatáru-kiskereskedelmi lánc negyedéves forgalma, amelyre hatással voltak a koronavírus-járvány második hulláma miatt a világ számos országában újból életbe léptetett korlátozó intézkedések. A Zara után a világ második legnagyobb ágazati vállalata kedden azt közölte, hogy a november végével zárult negyedik pénzügyi negyedévében a forgalma éves összevetésben 15 százalékkal, 52,54 milliárd svéd koronára (6,25 milliárd dollárra) csökkent. Szakértők némileg kisebb, 52,14 milliárd korona negyedéves forgalomra számítottak.