Úgy tűnik, a piacok megbarátkoznak lassan az amerikai kamatemelés gondolatával. Annak ellenére ugyanis, hogy Janet Yellen pénteken a közeli kamatemelést valószínűsítő dolgokat mondott múlt heti beszédében, sem péntek este az USA-ban, sem ma Európában nem romlott el a hangulat, folytatódott az emelkedés. Ma az USA-ban és Nagy-Britanniában zárva vannak a tőzsdék, így alacsony forgalom és mérsékelt elmozdulások voltak jellemzőek.
A viszonylag gyenge eurót nevezték meg több helyen, mint ami az európai részvénytőzsdéket húzó egyik tényezőt. A Handelsblatt.com pedig tudni vélte, hogy a német tőzsdéken sok shortos van, akik korábban a tőzsdék további esésére játszottak, és elképzelhető, hogy közülük egyre több bedobja a törölközőt, vásárlással zárja pozícióját.
Mol és OTP az élen
Az európai tőzsdeindexek a nap során általában kevéssel nulla felett jártak, a vége felé kicsit még javítottak. A DAX és az EuroStoxx 50 index 0,5, a CAC 0,3 százalékkal ment fel.
A BUX index is hasonlóan viselkedett, 0,3 százalékkal drágult, ami a 0,8-0,8 százalékkal dráguló Molnak és OTP-nek köszönhető (16 465, illetve 6945 forint). A múlt hét végén szép kitörést produkáló Richter 0,8 százalékkal 5795 forintra esett, a Magyar Telekom egy forinttal süllyedt (0,2 százalékkal 458-ra). Az euró/forint egész nap alig-alig távolodott el a 314-es szinttől, alatta is járt sokáig, este pedig 314,10 volt.
Szenvednek a nemesfémek
Az olaj a nap nagy részében szerény mínuszban járt, estére azonban magához tért, 0,3 százalék körüli emelkedést produkált, a Brent ismét elérte az 50 dollárt. Az arany reggel több hónapja nem látott szintre, 1200 alá is becsúszott, később 1206 dollár körül stabilizálódni látszott. Százalékosan sokkal nagyobbat, 1,3 százalékot esett az ezüst, amely a 16 dolláros szinttel küzd.
Az európai emelkedést az autóipar vezette, a Fiat 2,8, a Daimler 1,5, a Volkswagen 1,7 százalékkal lett drágább. A Mol utoljára ma forgott osztalékszelvénnyel, így holnap alighanem esni fog, de ez csak akkor számít majd valóban esésnek, ha az 567 forintos osztalékot meghaladja.
Japánban volt jó tőzsdézni
A héten lesz az EKB következő kamatdöntő ülése, valamint az OPEC is csúcstalálkozót tart, amelytől nem várnak nagyobb csodatételt. Európai inflációs adat és amerikai munkanélküliség is kijön majd, a hét második fele így izgalmas lehet.
Reggel Japánban 1,3 százalékkal ment fel a tőzsdeindex, aminek a viszonylag gyenge jenen kívül az is lehet az oka, hogy szóba került a forgalmi adó emelésének elhalasztása.