A nyugat-európai tőzsdeindexek az Izraelt ért nagyszabású támadás nyomán hétfőn mínuszban kezdtek, és kisebb javulás után most többnyire fél százalék körüli bukóban vannak. Az amerikai határidős mutatók ennél valamivel nagyobb mértékben, 0,6-07 százalékkal esnek. Ez azonban a pénteki emelkedés korrekciója is lehet.
Pénteken ugyanis az USA-ban fontos szeptemberi munkaerőpiaci adatokat tettek közzé, a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a várt 170 ezer helyett 336 ezerrel bővült, ami nagy meglepetést okozott. A túlfűtött munkaerőpiac növeli a kamatemelés esélyét, de csak átmeneti megingást okozott a részvénypiacon, amely végül szép pluszban zárt.
A BUX index mínusz-plusz-mínusz pályát írt le eddig, délig csak 0,1 százalékkal csökkent az értéke. Az OTP 0,5 százalékos esését a Mol hasonló mértékű emelkedése kompenzálta, a Richter stagnált. A Telekom 0,7 százalékkal, az Opus öt-hat százalékkal esett.
A forint köszöni, jól van
Az euró/forint hétfő reggel elszaladt ugyan kevéssel 389 fölé is, de késő délelőtt már csak 387,50-en állt, ami alig harminc fillérrel volt magasabb a péntek estinél. A három százalékkal dráguló olaj és a kilenc százalékkal megugró hollandiai földgáz már inkább kellemetlen a magyar gazdaság számára. A nemesfémek árfolyamai csak mintegy egy százalékkal mentek fel a hét első napján.
Amennyiben az újabb háború miatt kialakult bizonytalan befektetői hangulat tartós marad, a 389-nél húzódó EURHUF ellenállás tesztelése várható – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Magyar adatok a fókuszban
Stabil maradt a forint pénteken, a hétfőn reggel publikált külkereskedelmi többlet is pozitív fejleménynek tekinthető – írja az Erste Befektetési Zrt. Ezzel együtt az izraeli események nyomán bekövetkezett olajár-emelkedésnek is betudhatóan gyengüléssel indította a hetet a magyar deviza.
Hétfőn az államháztartási adatok kerülhetnek a fókuszba, valamint a keddi inflációs adatokat várja a piac.
Előzetes árszínvonal-adatokat a saját árkosár-felmérésünkben olvashatnak:
Meglódult az olaj ára
A dollár emelkedett, a devizakereskedők így reagáltak az Izrael elleni támadásra. Az olaj több mint három százalékkal ugrott meg, miután a meglepetésszerű palesztin támadás azzal fenyeget, hogy destabilizálja az egész Közel-Keletet. Ahol egy sor kulcsfontosságú tengeri szállítási csomópont és több vezető nyersolaj-, üzemanyag- és energiaszállító ország található.
A West Texas Intermediate (WTI) három százalékkal, hordónként 85,30 dollárra, a Brent pedig 87 dollárra emelkedett. Az olajpiaci megfigyelők a Washington és Teherán közötti konfliktus jeleit figyelik, a kapcsolatok hónapok óta tartó lassú javulása után – írta a Bloomberg.
A Brent azonban nemrég még 94-95 dollár között is forgott, és sok befektető a 100-120 dolláros határok elérésére várt. A dráguló olaj növeli az inflációt, ezen keresztül a kamatemelés esélyét, és csökkentheti számos vállalat nyereségét, így alapvetően nem jó a részvénypiacnak.
Mit hozott a kínai Aranyhét?
Az ázsiai részvények a Wall Street pénteki emelkedését követően emelkedéssel kezdtek, de azután mínuszban végeztek. A kínai "szárazföld" részvénypiaca az egyhetes Aranyhét nemzeti ünnepet követően újra kinyitott hétfőn, a hongkongi kereskedés reggel egy tájfun miatt a tervezettnél később indult.
A kínai Aranyhét turisztikai bevételei az előző évhez képest megugrottak, de csak kismértékben haladták meg a Covid előtti szintet. A fogyasztói hangulat tehát továbbra is viszonylag visszafogott, ami nem sok jót ígér az ország gazdasági növekedésével kapcsolatban.
A belföldi turizmusból származó bevétel 753,4 milliárd jüant (103 milliárd dollárt) ért el a nyolcnapos ünnepi időszakban, ami 1,5 százalékos növekedés a 2019-es szinthez képest - közölte az ország turisztikai minisztériuma.
Higgadt maradt a bitcoin
A kriptovaluták piacát nem rázta meg különösebben a világpolitikai bizonytalanság növekedése, de nem is tudtak belőle profitálni. Enyhe mínuszban vannak a vezető kriptók, a bitcoin 27 800, az ether 1620 dollár közelében.
Csoda történik az FTX-károsultakkal?
Miközben folyik a per, a 2022 őszén csődbe ment FTX kriptotőzsde károsultjai csodával határos módon talán visszakaphatják az értékeiket. Az FTX ugyanis annak idején befektetett egy mesterségesintelligencia-üzletágban aktív cégbe, az Anthropic-ba, és ez a részesedés még megvan.
Az Anthropic nemrég ismét tőkét emelt, ami jóval magasabbra értékeli, így sokat javulhat általa az FTX-hitelezők helyzete. (Az amerikai igazságügyminisztérium, a DoJ állítása szerint az FTX ügyfélpénzekből vásárolt be az Anthropic-ból.)
Elindult a Shopper Park Plus jegyzése
Hétfőtől október 20-ig jegyezhetők a Shopper Park Plus (SPP) részvényei, ez lesz a Budapesti Értéktőzsde első euróalapú bevezetése – közölte a társaság. A szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás (szie) értékpapírjai az OTP Bank és a Concorde Értékpapír Zrt. közreműködésével vehetők meg, 11,5 eurós maximális áron.
A cég 14 magyarországi és – leányvállalatokon keresztül – négy csehországi ingatlant birtokol, több mint 320 ezer négyzetméteres bruttó bérelhető területtel. Az átlagosan 95 százalék fölötti kihasználtsági rátával működő kiskereskedelmi egységeken közel 600 üzlethelyiség osztozik – tették hozzá.
Amerikai állampapírok a blokkláncon
Tokenizált amerikai állampapírokat bocsát ki a Coinbase-féle új Base láncon (Ethereum második rétegű blokklánc) a svájci székhelyű Backed Finance cég. A tokenizált amerikai kincstárjegyek piaca idén a hatszorosára, 666 millió dollárra nőtt. A kibocsátás az első "valós világbeli" (RWA) eszközöket képviselő kriptovaluta lesz, amelyet a Base hálózaton bocsátanak ki. A Base a népszerű – mások szerint pilótajáték-szerű – Friend.tech közösségi tokenizációs platformnak is otthont ad.
A "Backed bIB01" kriptotovaluta a BlackRock egyik rövid lejáratú amerikai állampapírokra szóló tőzsdén kereskedett alapjának (ETF) blokklánc-alapú változata. Mintegy 5,25 százalékos éves dollárhozamot kínál. Olyan befektetők érhetik el, akik megfeleltek a cég által végzett ügyfélismereti (KYC) és pénzmosás elleni (AML) ellenőrzéseken.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.