6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy százalék körüli pluszban vannak az európai tőzsdék, hasonló nyitás várható az Egyesült Államokban is. A jó hangulatot az oltóanyaggal kapcsolatos biztató tesztek alapozták meg, de az eheti európai uniós csúcstalálkozótól is sokat várnak kontinensünkön. Ma ülésezik az OPEC+, szerény pluszban van az olaj és a nemesfémek is drágulnak. A tegnapi stagnálás után erősödésre váltott a forint.

Ma is jó hangulatban nyitottak az európai tőzsdék, a német, francia, brit indexek egy százalék körüli pluszban vannak. További emelkedést vetítenek előre az amerikai határidős indexek is, Kínában és Hongkongban viszont esős volt a reggel.

Itthon a BUX index szerény pluszban van, a 0,2 százalékos emelkedést az OTP, a Richter és a Mol egyaránt támogatta. Ám mindegyik csak szerény, 1-3 ezrelékes pluszban van. A Magyar Telekom fél százalékkal süllyed, az Opus viszont 2,1 százalékkal emelkedik. A forint a tegnapi stagnálás után ma erősödésre váltott, 353,8 az euró ára, több mint egy forinttal olcsóbb a tegnap estinél.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Alapvetően két tényezővel magyarázzák a mai jó hangulatot a tőzsdéken, az egyik a koronavírus-oltással kapcsolatos biztató fejlemény. A másik pedig a hétvégi európai uniós csúcstalálkozó, ahol fontos gazdaságélénkítő lépésekről dönthetnek – írta az Investing.com.

Folytatódó adok-kapok

Kína és az USA között folytatódik az adok-kapok, ennek sokadik lépéseként Donald Trump elnök megvonta Hongkong különleges státusát. A britek pedig a Huawei ellen határoztak el szankciókat. Magyarországon “Mától élnek a koronavírus miatt elrendelt beutazási korlátozások”, és Egy mozdulattal százmilliárdokat vett ki a kormány a Gazdaságvédelmi Alapból – írtuk ma délelőtt.

A vakcinától a robotokig

A Moderna Inc. Covid-19 oltása antitesteket termelt az összes páciens esetében a kezdeti kísérleti fázisban – erősítették meg amerikai szövetségi szakemberek. Ezzel fontos mérföldkőhöz érkezett a vakcina kutatása a Bloomberg.com szerint. Az eredmények nagyban javították az esélyt, hogy gyorsan a piacra kerülhet egy oltóanyag. Bár még mindig ajánlott az óvatosság, mivel a kísérlet során a páciensek egy része erősebb mellékhatásokat élt át. A Moderna részvénye a németországi Xetra rendszerben ma 21 százalékos pluszt mutat.

Eközben Florida ismét rekordszámú halálesetet jelentett. Tokióban pedig a legmagasabb szintre emelték a járványügyi készültséget a fertőzések terjedése miatt. A Skyscanner LTD, egy skóciai központú, repülőjegy-foglaló rendszert üzemeltető vállalkozás nagy leépítéseket jelentett be. A brit Heathrow Airport pedig bejelentette, hogy takarító robotokat fog szolgálatba állítani.

Csak egy kis fejfájás?

Jól teljesített a teszten a Moderna vakcinája az Equilor Befektetési szerint is.

A gyógyszergyártó oltóanyaga minden egyes tesztalany esetében kimutatható antitesteket eredményezett, ám a résztvevők közül többen is különböző mellékhatásokról számoltak be. Az oltóanyagot még ebben a hónapban egy szélesebb körű tesztelés alá vetik az Egyesült Államokban, ennek eredménye határozhatja meg, hogy elfogadja-e azt a gyógyszerfelügyelet. Az antitestek száma elérte azt a tartományt, melyet a fertőzésen átesett páciensek szervezetében is megfigyelhető volt a gyógyulás után. A jelentett mellékhatások mint például fáradtság, fejfájás, izomfájdalom nem bizonyultak elég súlyosnak ahhoz, hogy további tesztelést tegyenek szükségesséírta a brókercég.

Olajár és Apple-per 

Ma kezdődik az OPEC+ online találkozója, ahol tárgyalnak azzal kapcsolatban, hogy szinten tartsák a jelenlegi kitermelés-csökkentést, vagy visszavegyenek belőle. Eközben vannak jelei annak, hogy egyetértés alakul ki a tagok között a kvótákat be nem tartó országok problémájának megoldására. Ilyenek például Irak és Nigéria. Megjelent egy jelentés az amerikai olajkészletekről is. Mindezek nyomán az olaj ára egy százalék körüli pluszban van. Ismét drágulnak a nemesfémek is.

Ma folytatódott az Apple 13 milliárd eurós írországi adófizetési ügye, és az Apple-nek adott igazat az Európai Bíróság. Az adót az EU hatóságai vetették ki, Írország és azt Apple ellenzik. Az ügy előzménye egy 2016-os európai bizottsági döntés, amely szabályellenesnek találta az Apple azon gyakorlatát, mely szerint a bevételeit az alacsony adójáról híres Írországban bejegyzett leánycégén folyatja át.

A per fontos mérföldkő lehet abban a harcban, amelyet az EU az amerikai technológiai óriások megadóztatása érdekében folytat. A döntés ellen azonban a Bloomberg.com reggeli hírlevele szerint valamelyik fél biztosan fellebbezni fog. Az Apple részvénye a frankfurti Xetra rendszerben 2,6 százalékos pluszban van.

Meglepő tétel az inflációban

Az USA-ban 0,6 százalékkal emelkedtek az árak júniusban az egy évvel korábbi szinthez képest, Németországban 0,8 százalékos volt az év/év infláció. Ezek megfeleltek a várakozásoknak. Az Egyesült Királyságban azonban a pénzromlás magasabb lett a vártnál, 0,6 százalék. (Májusban még 0,5 százalékon állt, ami négyéves mélypont volt.)

Meglepő tételt találunk a brit áremelkedést fűtő tényezők körében, mégpedig a számítógépes játékkonzolokat. Hiány alakult ki a konzolokból világszerte, egyrészt mert megszakadt a karantén miatt a beszállítók ellátási lánca. Másrészt a karanténban ülő emberek tömegei akartak játszani, ehhez felszerelést vásárolni - írta a Reuters.com.

A brit inflációban fontos növelő tétel volt az is, hogy elmaradtak a nyár eleji ruházati kiárusítások, árleszállítások. Ezt ugyanis a válság miatt, a karanténban az eladók idén már jóval korábban meglepték. (Az elemzők júniusra 0,4 százalékos áremelkedést vártak, vagyis az infláció csökkenését emelkedés helyett.)

Játékosok. Milliók szoktak rá a karanténban. (Pixabay.com)
Játékosok. Milliók szoktak rá a karanténban. (Pixabay.com)

Tegnapi hír volt, hogy az Egyesült Királyságban a vártnál lassabban növekedett a GDP, az áprilisi húsz százalékos zuhanás után csak 1,8 százalékkal ment feljebb májusban. Az egész évre a kormány már 14,3 százalékos zsugorodást vár. Az inflációt tovább nyomhatja lefelé, hogy épp most vezettek be az országban alacsonyabb általános forgalmi adót a vendéglátásban és a turizmusban.

Hogy lehet, hogy még mindig emelkedik?

Miért nem teljesít alul az S&P500 annak ellenére, hogy az USA nem képes megfékezni a járványt? – teszi fel a kérdést a MarketWatch és az Erste Befektetési Zrt.

Három dologgal magyarázható: (i) jelentős a technológiai túlsúly; (ii) az egészségügy is magas súllyal rendelkezik az indexben; (iii) nagy részük nemzetközi nagy kapitalizációjú részvény, mely cégek jelentős készpénzállománnyal rendelkeznek. Ugyanakkor azok az indexek (pl. small cap index) amelyekre ez nem igaz, komolyabb korrekciót mutatnak. A McKinsey szerint a kormányok és a jegybankok intézkedései olyan mértékben manipulálják a gazdaságot, hogy a jövőbeli pénzáramok nem nagyon fognak eltérni a járvány előtti előrejelzésektől. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hozamszintek most alacsonyabbak mint korábban voltak, akkor az akár magasabb részvényárakat is eredményezhet, mint amire korábban számíthattunkírja a brókercég.

 

 

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27800 27950 +0,76% 0 0 5 728 160 800 HUF 2025-07-15 17:10:18
MOL 3024 3004 3030 +0,33% 0 0 623 625 772 HUF 2025-07-15 17:05:18
MTELEKOM 1790 1776 1798 0,00% 0 0 790 563 766 HUF 2025-07-15 17:05:56
RICHTER 10100 10040 10150 -0,49% 0 0 1 571 678 950 HUF 2025-07-15 17:09:55
OPUS 593 593 601 -0,67% 0 0 160 535 592 HUF 2025-07-15 17:08:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú kedd köszöntött a forintra
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 18:33
A magyar deviza gyengélkedett kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanul, de feljebb kúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 332,32 pontos, 0,33 százalékos emelkedéssel 99 787,20 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvvel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP vezeti az emelkedést a parketten
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:09
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,30 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az UniCredit – és még mehet feljebb?
Nagy András | 2025. július 15. 14:15
A kedvező iparági környezeten túl is érdemes az UniCredit részvényeit figyelni, egyrészt a bank M&A aktivitása miatt, másrészt pedig a várható magas részvényesi javadalmazás miatt.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen mennek a legfontosabb papírok a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:12
Helyzetjelentés kedd ebédidőben.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nem ijedt meg Trumptól sem Európa, sem Budapest
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:36
Európai tőzsdenyitások a vámfenyegetés árnyékában.
Részvény / Deviza / Áru Már megint káprázhat a szemünk a forintot nézve
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:21
Újra hármassal kezdődik az euró ára.
Részvény / Deviza / Áru Így reagáltak a piacok Trump súlyos bejelentéseire
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:28
Bedurvuló vámháború, eszkalálódó ukrajnai háború – de mit szóltak hozzá a tőzsdén?
Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG