Még két hét sem telt el a brit népszavazás óta, de egyre inkább érződnek a gazdasági hatások. A bizalom megrendült, a tőke menekülőre fogta, maguk az eddig illúziókban élő polgárok is elhagynák az ingatlanalapokat, de némelyiket csak nagy veszteséggel tudják, másokat sehogy: a nagy kivonás miatt felfüggesztették a kifizetést. Eközben az angol font tovább gyengül: ugyan a nemzetközi sajtó inkább a dollárhoz szereti mérni, jelentősebbnek tartjuk az euróhoz képesti mozgást, hisz egyelőre mégiscsak az eurózónához kötődik ezer szállal a brit gazdaság.
Angol font/euró |
Ha összeurópai szemmel nézzük, egyáltalán nem baj, hogy most ezek az események bekövetkeznek. Az angolok úgy szavaztak, ahogy a szívük diktálta, de a következményekkel jobb, ha minél előbb szembesülnek. A kilépést ellenzők ugyan figyelmeztettek, hogy nehezen felmérhetőek, ezért veszélyesek az Európával való szakítás hatásai, de nagyobb volt a hangjuk az azóta a süllyedő hajóról menekülő hordószónokoknak, akik azt állították, remekül megél majd az ország külön is.
Most még csak a népszavazás volt meg, a kilépést eddig nem merték megindítani, és nem is tervezik fél éven belül. Addig legalább van idejük szembesülni a gazdasági hatásokkal, átgondolni az egészet, de legalábbis azt, hogy érdemes-e konfrontatív tárgyalási stratégiát választani a válási tárgyalásokon, vagy inkább a kármentésre érdemes figyelni.
Folytatódik az arany szárnyalása, vidáman meghaladta azt a tetőpontot, amit a népszavazás utáni pánikban napon belül elért, immár 1370 dolláron jár. A népszavazás előtt 1250 körül volt, év elején pedig 1050 volt a mélypont, így az idei legstabilabb trendet láthatjuk: éven belül 30, a népszavazás óta kevesebb, mint két hét alatt 10 százalékos nyereség.
Arany, egy hónap |
A részvénytőzsdék viszont egész csendesek: Amerika illendőségből egy kicsit esett tegnap a négy napos rali és az ezt követő ünnepnap után, Európa a tegnapi érdemibb esés után ma szerény mínuszban van. A tőzsdéket egyszerre két, ellentétes hatás éri a brit mizéria kapcsán: egyrészt van valamennyi félelem, és ebből adódó eladás, ugyanakkor egy olyan tényezőt is figyelembe vesznek a befektetők, hogy a bizonytalanság miatt a jegybankok még későbbre halasztják kamatemeléseiket, tovább marad a 0 és negatív kamatok világa, így nem marad alternatívája a részvényvásárlásnak.
A BÉT-en is elenyésző mozgások észlelhetők ma, legfeljebb az FHB-t érdemes megemlíteni, ami tovább gyengélkedik. 510 forintot ér, ezzel lassan megközelíti az elmúlt hetek pánikjának legalacsonyabb értékeit. A bank további sorsáról nem sokat tudunk, nagy a bizonytalanság, érthető, hogy ez az árfolyamban is mutatkozik.
Az olaj esett egy keveset, de még így sincs messze az 50 dolláros szinttől. A WTI 46,80 dollár, a Brent 48,10. A forint megpihent a 316,50 körüli szinteken az euróhoz képest, az angol font árfolyama természetesen eközben forintban is csökken: 370 a népszavazás előtti 410-zel szemben.
Angol font/forint |