Még mindig az EKB-nak örülnek a befektetők
A nemzetközi befektetői hangulat javulása főleg a bankszektor számain látszik, a pénzügyi részvények vezeti az emelkedést. Az ok az EKB tegnapi bejelentése a vártnál jóval magasabb összegű banki likviditási programról. Segített az amerikai makroadat is. Bár az amerikai GDP felülvizsgált adatsora az első becslésnél rosszabb képet festett az Egyesült Államok harmadik negyedéves teljesítményéről, az újabb munkaerőpiaci adat egyelőre azt a véleményt látszik alátámasztani, hogy tényleges pozitív fordulat kezdődhetett az amerikai foglalkoztatásban.
Trendforduló az amerikai foglalkoztatásban?
Az Egyesült Államokban az első alkalommal munkanélküli segélyt igénylők száma 4 ezerrel csökkent múlt héten. Ez abból a szempontból ugyan csalódás volt, hogy a szakértők 14 ezres növekedést vártak, viszont a 364 ezer első segélykérelem 2008 áprilisa óta a legkevesebb. Az irányzatot pontosabban mutató négyhetes mozgóátlag 8 ezerrel 380.250-re mérséklődött, 2008 július közepe óta legalacsonyabb szintre került. Az elemzői konszenzus szerint akkor várható munkaerőpiaci javulás, ha hosszabb ideig 400 ezer alá csökken a heti segélykérelmek száma. A 306 millió lakosú országban a munkanélküliségi ráta novemberben 8,6 százalékra, 2009 márciusa óta legalacsonyabb szintre csökkent az októberi 9 százalékról. Jó hír volt az is, hogy féléves csúcsra emelkedett az amerikai fogyasztói bizalom decemberben.
A vezető new york-i tőzsdemutatók 0,2 százalék körüli emelkedéssel kezdték a kereskedést. Az EUR/USD viszonylatban nem volt érdemi mozgás, reggel óta szűk sávban kereskednek a devizapárral, a Wall Street nyitása idején az 1,3030-as szinten állt az árfolyam. Az arany piaca nyomás alatt maradt, az unciánkénti árat ugyanakkor tartja az 1600 dolláros árfolyam, ez alá nem került a jegyzés. A kőolaj piaca viszont továbbra is vételi nyomás alatt van. Az amerikai WTI könnyűolaj tegnap óta drágul, mióta megjelent az amerikai olajtartalékokról szóló beszámoló, ami a nyersolaj-tartalék nagyon kemény csökkenéséről adott számot.
Magyarország kimaradt a dobásból, kemény hozamemelkedés az állampapír-piacon
A magyar eszközök a tegnap esti leminősítés miatt a nyitás óta szenvednek. Ez nem meglepő, az azonban többek számára az lehet, hogy nincsen eladói pánik sem a tőzsdén, sem a forint piacán. Szakértők szerint nem is lehet szélsőséges piaci reakcióra számítani, a befektetői közösség ugyanis számított a leminősítésre, a komoly piaci szereplők többsége pedig nem várta meg a bóvli kategóriát, jóval korábban megszabadulhatott a kockázatos magyar kitettségtől. (Ez azt jelenti, hogy az S&P lépését kvázi beárazta már a piac.) A BUX az amerikai tőzsdenyitás idején 2 százalék körüli veszteséget mutatott, az OTP részvények közel 2, a Mol több mint 2 százalékos mínuszban állt. ( A BUX végül 0,8 százalékos veszteséggel zárt, az OTP a nap végére 0,8 százalékkal drágult, a Mol 1,4 százalékos veszteséggel fejezte be a kereskedést.)
A forint euróval szembeni jegyzése nagyjából ugyanott mozog ahol reggel, az eurót valamivel több, mint 307 forinton, a svájci frankot 251 forint fölött jegyzik.
A délelőtti 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción majdnem 60 bázisponttal emelkedett a hozam, és 10 milliárd forinttal csökkentették az eladott mennyiséget. A kora délután számolt állampapír-piaci referencia hozamok 30-50 bázisponttal emelkedtek, ami egy nap alatt kiugrónak számít, főleg a mostanihoz hasonló erős befektetői hangulatváltozások idején.A legtöbb elemzés szerint komoly eladói nyomás akkor indulhatna a forint piacán, és a tőzsdén, ha a súlyos figyelmeztetések ellenére továbbra sem lenne hajlandó módosítani a kormány azokat a terveit, amelyeket a nemzetközi szervezetek kifogásoltak. Itt talál friss árfolyamokat.