Megérkeztek a várva várt amerikai adatok, 2,4 millió új munkanélküliségi kérelmet nyújtottak be a múlt héten az Államokban. Ez nagyjából megfelelt a várakozásoknak, bár vannak olyan vélemények, hogy valójában sokkal rosszabb a várnál. A statisztika ugyanis csak az állami hivatalok számait tartalmazza, miközben mások a kormány ideiglenes pandémiás támogatási programján keresztül nyújtották be kérelmüket. (Erről délután itt írtunk.)
Az amerikai tőzsdeindexek az adat nyomán először kissé felfelé indultak el, majd esni kezdtek. Este hatkor az S&P 500 index 0,6 százalékos, a Nasdaq Composite 0,7 százalékos, a Dow Jones ipari átlag 0,3 százalékos mínuszban volt. Az európai tőzsdék ennél rosszabbul zártak, a német DAX index másfél százalékkal, a francia mutató 1,2 került lejjebb.
Az OTP talpon maradt
Itthon a BUX index csak 0,4 százalékkal süllyedt. Miközben az OTP 9700 forinton stagnált, a Mol 0,8, a Magyar Telekom 0,9, a Richter 0,4 százalékkal esett. Az MNB pedig közzétette stabilitási jelentését a magyar bankrendszerről, erről itt írtunk.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint azonban megtartotta a nap eleji erejét, az euró 348,20 forint, több mint egy forinttal lett olcsóbb. Az utóbbi napokban hatalmasat emelkedő nemesfémek korrigáltak, az arany 1,6, az ezüst 2,9 százalékkal süllyed. A platina több mint hét, a palládium közel öt százalékkal zuhan. Az olaj egy százalékos pluszban van.
Új kereskedelmi háború?
A TJX nevű amerikai diszkont üzletlánc jelentése nyomán 7,6 százalékkal emelkedik, ez na az S&P 500 index legerősebb eleme. Kisebb riválisa, a Ross Stores is nyolc százalékkal drágul. A BestBuy viszont esett, mivel az elektronikai cikkek forgalmazója nem jött ki túl jól a vírusválságból, eladásai csökkentek.
Amint délelőtt is beszámoltunk róla, a tőzsdei hangulatot erősen nyomasztja, hogy Donald Trump elnök és kabinetje megint csúnyán nekiment Kínának, sőt most külön a kínai elnöknek is. A piacokat ismét bejárja a kereskedelmi háború kísértete. Persze a sajtó sűrűn emlékeztet arra, hogy valószínűleg már a novemberi elnökválasztásra készül az elnök és a kardcsörtetésnek ez lehet a valódi oka.
Valószínűleg az sem tesz jót a tőzsdék hangulatának, hogy a fertőzöttek száma globálisan elérte az ötmilliót. Pedig csak nemrég lépte át a szám a négymilliós határt, kevesebb, mint két héttel ezelőtt. A WHO is újra figyelmeztetett arra, hogy a vírusválságnak még korántsincs vége.
Könnyebben nyithatsz Facebook-boltot
A Facebook és az Instagram új integrált szolgáltatást indított Shop néven, hogy az ügyfelek közvetlenül az ő üzleti webshopjaikból vásárolhassanak. Igaz, a Facebook-on már most is van “Marketplace”, és az Instagram is lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy termékeket hirdetések, posztok alapján vásároljanak. Az új boltok azonban a kiskereskedők számára célzottabb vásárlási felületek felállítását teszik lehetővé.
A lépés nyilván összefüggésben van azzal, hogy a koronavírus-járvány több vásárlót vonz az online felületekre, a közösségi média eladásai is meredeken emelkednek a kutatások szerint. A Facebook azt állítja, hogy a Shop megkönnyíti majd a koronavírus-korlátozások miatt szenvedő kisvállalkozások életét. Az első kritikák szerint valóban nagyon könnyű ebben a rendszerben eladási felületet létrehozni.
Ilyen sokat ér a Tiktok
A Bytedance cég, a TikTok nevű, a fiatalok körében nagyon népszerű közösségimédia-alkalmazás tulajdonosának értéke átlépte a 100 milliárd dolláros határt, már 105-110 milliárd közé teszik. Sőt, a tőzsdén kívül, elszórt üzletekben forgó részvények állítólag olyan áron is forogtak nemrég, ami már 140 milliárdra értékeli a céget. Ezért ezt a vállalkozást nevezik a világ legtöbbet érő startup-jának. (Magyarország GDP-je tavaly 170 milliárd dollár volt.)
Aktív felhasználóinak számát 800 millióra tették januári adatok szerint. (A Facebook-nak ekkor közel 2,5 milliárd, a Youtube-nak kétmilliárd felhasználója volt.) Az alkalmazás hazájában, Kínában a Douyin névre hallgat.