Újabb BUX-rekorddal indult a hét, ha csak 0,2 százalékkal is ment feljebb, 38 097,6 az új csúcs. Az OTP 0,4 százalékkal 10 440 forintra, a Richter 0,6 százalékkal 6720-ra emelkedett, a Mol 0,2 százalékkal süllyedt 23 785-re. A Telekom három forinttal ment feljebb, 485-re.
Négy százalékkal 399-re esett az Appeninn, a cég holnap délelőtt sajtótájékoztatót tart. Közel hat százalékos mínuszban a Konzum. Az Alteo tőzsdezárás után tette közzé gyorsjelentését. A forint kissé erősödött, 304,30 az euró, annak ellenére csak alig, hogy felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar államadósság osztályzatának kilátását a Standard & Poor's. (Az eddigi stabilról.)
Alulértékelt a forint
Az OECD statisztikája alapján délután azt néztük meg, hogy melyik országban milyen az árszínvonal, és ennek alapján mennyire felül-vagy alulértékelt a nemzeti valuta. Eszerint a forint 11-35 százalékkal is alulértékelt lehet. A reális érték 230 és 275 között lenne eurónként.
Az OTP egyébként pénteken saját részvényeket is vett, elég jelentős tételben, 863 millió forintért, 10 414 forintos átlagáron. Az Erste Befektetési azt írta, hiába a túlvettség az OTP-nél, szárnyal a részvény. „A technikai indikátorok alapján már jó ideje túlvett az OTP, az RSI értéke már 77, ennek ellenére sem indult még meg az árfolyam korrekciója. A mostani magasságban már 10 éve nem járt a részvény.”
Sem Yellen, sem Draghi nem szólt
Ami az európai tőzsdéket illeti, a tovább erősödő eurónak tulajdonítják, hogy estek az árfolyamok. Az euró 2,5 éves csúcson volt és vészesen közelít az 1,2-es szinthez az euró/dollár (legutóbb már 1,1975 volt). Emögött az állhat, hogy a múlt heti Jacksonville-i jegybankári találkozón sem a Fed elnöke, Janet Yellen, sem az EKB feje, Mario Draghi nem mondott semmi értékelhetőt. Ez a dollárra gyengítően, az euróra erősítően hatott.
A német index 0,4, a francia 0,5 százalékkal esett, Nagy-Britanniában nem volt kereskedés. A britek ma újra kezdték a tárgyalásokat Brüsszelben a Brexitről, pedig, ahogy ma egy kommentátor megjegyezte, még egymás között sem igazán tudtak megegyezni arról, mit akarnak.
Száguld az arany, gyengélkedik az olaj
Csütörtökön eurózónás inflációs adatot tesznek közzé, pénteken pedig az USA-ból jönnek fontos munkaerő-piaci adatok. Az USA-ban az S&P 500 index alig változik, a Dow Jones ipari átlag 0,1 százalékos mínuszban van, a Nasdaq technológiai index viszont 0,3 százalékkal emelkedik.
A gyenge dollár következtében közel 11 havi csúcsra, 1307 dollárra emelkedett az arany ára, ez 1,2 százalék plusz. Három százalékkal megy fel az aranybányák indexe (HUI). Több más fém is pluszban van, az olaj azonban mínuszba csúszott vissza.
Jók voltak a jelentések
Nem lehet panasz a második negyedévre – írta ma a KBC Equitas a gyorsjelentésekről. Nem okoztak csalódást a második negyedévben sem a tengerentúli, sem az európai vállalatok. A jó gyorsjelentéseket persze örömmel fogadták a befektetők, így az S&P 500 is új csúcsra tudott menni a jelentési szezon alatt, de a magyar nagypapírok is hozták a formájukat, így a BUX is új csúcsot hódított. Az elemzők szerint a következő negyedév is jól alakulhat, bár a várakozások valamelyest alacsonyabbak.
Ütik a Teslát
Az Equitas azt is írta, 2018 harmadik negyedévében emelhet tőkét legközelebb a Tesla a Goldman Sachs elemzője szerint. A szakértő korábban 2018 első negyedévét várta, ezzel együtt még mindig nem optimista, 200 dolláros célárral eladási ajánlást tart fenn a papírra. Az Equilor pedig a Tesla nemrég zajlott kötvényeinek kibocsátását elemzi, ami eléggé kockázatosnak tűnik egy stabilan veszteséges cég esetében.
Egyébként régóta rengeteg a szkeptikus – és a lelkes – hang a részvény körül, ma egy visszavonult hedge fund-menedzser a Marketwatch-nak azt mondta, a Tesla a Wall Street szénbányájában a leghangosabb kanárimadár. (A kanárikat régen a sújtólég-robbanás előrejelzésére használták.) A részvény ma egy százalékos mínuszban van 344,40 dollár körül.