Ma az európai tőzsdék szép pluszban vannak, a német index 0,7, a francia 1,3, a brit 1,4 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek viszont nulla körül billegnek.
Előzmény, hogy a tegnapi adat szerint a várt évi 8,1 helyett 8,2 százalék lett az infláció az USA-ban (a maginfláció pedig 6,6 lett 6,5 helyett), ami nem nagy eltérés, a tőzsdék mégis eléggé nagy csalódásnak élték meg. Az amerikai indexek kezdetben jó nagyot estek, majd mégis felfelé indultak el és szép, 2-3 százalékos pluszban zártak.
Elfogytak az eladók?
Mi lehetett a nagy pálfordulás oka? Állítólag főleg technikai, túl sok volt a short pozíció, túl nagy, extrém nagy volt a pesszimizmus.
Egyszerűen elfogytak az eladók – mondta egy kereskedő.
A short állomány csökkentése vételekkel pedig áremelkedést okozott. (Egy hónappal ezelőtt az amerikai inflációban 0,2 százalékpontos eltérés okozott kisebbfajta pánikot a részvénypiacon.)
Megint 8300 az OTP
Európában a brit költségvetésben várható fordulat javítja a hangulatot. Itthon a BUX index 1,7 százalékkal emelkedik, az OTP 2,1 százalékkal 8300-ra ment fel, a Mol 2,4, a Telekom bő három százalékkal drágul. Mintegy fél százalékkal esik viszont a Richter és a Masterplast.
Az euró jelenleg már csak 416,70, a dollár 428,0 forint, az európai gázár 4-5 százalékkal csökkent.
A kormányzat felbeszélte a forintot
Ma reggel Orbán Viktor miniszterelnök beszédében már jelezte, hogy az inflációt egy év alatt a felére kívánja csökkenteni. Ez után a piac Virág Barnabás MNB-alelnök előadását várta, közben a forint rohamosan erősödött. Már a “verbális intervenció” is igen hatásosnak bizonyult, majd hatalmas kamatemelés követte. Az alapkamathoz ugyan nem nyúltak, de a hitelkamatokat a korábbi 15 százalékról 10 százalékponttal, 25 százalékra emelték.
Ezzel a forintot alaposan megtámogatta a kormányzat, ami csökkentheti az inflációt, az pedig csökkentheti a forintra irányuló leértékelődési nyomást is. (Félő volt ugyanis, hogy negatív spirál, ördögi kör alakul ki: Az egyre gyengébb forint egyre magasabb inflációt okoz, az pedig tovább erodálja a forint értékét.)
Ma indul a gyorsjelentési szezon
Ma az amerikai nagybankokkal beindul a következő gyorsjelentési szezon, amely a következő hetekben nagyban befolyásolhatja a tőzsdei hangulatot. A Citigroup, a JP Morgan, a Morgan Stanley és a Wells Fargo is ma teszi közzé eredményeit.
A jó hangulathoz az is elég lenne, ha nem jönnének annyira rossz eredmények, mint amire számítanak – idéz egy kereskedőt a sajtó.
Két erő esett egymásnak az olajpiacon
A vártnál nagyobb mértékben emelkedtek az amerikai nyersolajkészletek a múlt héten az Energia Információs Hivatal (EIA) szerint, 9,88 millió hordóval. Ez sokkal nagyobb, mint az 1,75 millió hordós növekedésre vonatkozó várakozások.
Erre azonban részben azért került sor, mert a Biden-kormányzat a múlt héten 7,7 millió hordó nyersolajat szabadított fel az amerikai stratégiai kőolajtartalékból. Az amerikai nyersolaj-export szintén csökkent. A kettő együtt több mint ellensúlyozta a rendkívüli nyersolajkészlet-felhalmozódást az október 7-ig tartó héten – értékelte az Investing.com elemzője.
Az utóbbi időben nagy volt az ingadozás a heti EIA jelentésekben, és ez folytatódhat. Ugyanis mind a Biden-kormányzat, mind az OPEC+ harcol az olajáraknak a saját szája íze szerinti irányba tereléséért – mondta.
(Az USA-ban a közelgő időközi választások előtt igyekszik a kormányzat az üzemanyag-árakat elfogadható szinten tartani.)
Örülnöd kellene az inflációnak, ha…
Mármint, ha jelentős tőkével rendelkező befektető vagy. Emiatt ugyanis sok befektetés olcsóbbá vált – derül ki a Holdblog írásából.
Mindenki az inflációról beszél. A 20,1 százalék óriási szám, de valójában ez nem a befektetők inflációja, hanem a fogyasztóké. Azok számára, akik megtakarítással is rendelkeznek, ez akár lehetőséget is jelenthet.
A nagybefektetők szempontjából nézve negatív inflációról beszélhetünk egy ilyen típusú vásárlás esetén. Ők ugyanis nyomott áron tudnak most vásárolni, befektetni – foglalják össze.
Csúnya világ jön Amerikában?
Jamie Dimon, a JPMorgan vezére szerint 6-9 hónapon belül beköszönthet az Egyesült Államok gazdaságában a recesszió. A központi banknak nagyon nehéz lesz leszorítani az óriási inflációt, a puha landolással kapcsolatban is kételyei vannak – írja az Erste Befektetési Zrt.
Dimon megérzése, hogy a jelenleg célba vett 4-4,5 százalék közötti alapkamat nem lesz elég, és a Fed-nek ennél is magasabbra kell emelnie.
Esett, majd kilőtt a bitcoin, az ether
A tegnapi amerikai inflációs adat után a kriptovaluták a részvénypiacokhoz hasonlóan először lefelé indultak el, majd felfelé. A bitcoin már közelített a 18 ezer dolláros határhoz, de mára szép zöldbe borult a szektor. Most 19 640 dollár az ára (ez három százalékos plusz), az ether 3,4 százalékkal 1322-re ment eddig.
Offenzívában a Metamask
A legelterjedtebb Ethereum-pénztárca, amely számos más, Ethereum-kompatibilis blokkláncon is használható, folytatja felhasználóbarát terjeszkedését. Mostantól lehetővé teszi az amerikai felhasználók számára, hogy közvetlenül a bankszámlájukról vásároljanak kriptovalutákat – írja a Cryptopotato.
Ehhez október 13-án a Sardine, egy azonnali, automatizált elszámolásokat (ACH-t) kínáló pénzügyi platform megerősítette a ConsenSys-szel való partnerségét. A Sardine a jogszabályoknak való megfelelés érdekében szükséges ügyfélazonosítást (KYC) végzi, ami már 48 USA-tagállamban elérhető.
A Metamask nemrég jelentette be a Portfolio Dapp elindítását is, amellyel a felhasználók több hálózaton – Ethereum, Optimism, BNB Smart Chain, Polygon, Fantom, Abritrum és Avalanche – nyomon követhetik befektetéseiket.
A 4iG ismét bevásárolt
A 4iG Nyrt. 100 százalékos tulajdonrészt szerzett az INNObyte Zrt.-ben október 14-én, részvény-adásvételi szerződések révén. A tranzakciók zárása jelenleg folyamatban van.
A 4iG ezen kívül saját részvényeket is vásárolt tegnap, 5000 darabot 693,3156 forintos átlagáron.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.