A német tőzsdeindex ma 0,3, a francia 0,4 százalékkal ment fel, a londoni pedig stagnál. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban állnak. A piacok kivárnak különböző fontos adatok érkezése előtt, az amerikai tőzsdenyitást nem sokkal megelőzve érkezik majd az ottani inflációs adat.
Éves csúcson áll az Eurostoxx 50 részvényindex, a francia CAC 40. Szintén mindenkori vagy éves rekordot ütött például a BMW, a Ferrari, a Porsche, valamint a frankfurti tőzsdét irányító Deutsche Börse AG.
Itthon a BUX index alulteljesítő, 0,3 százalékkal esik, az OTP 0,4, a Richter 0,7 és a Mol 0,1 százalékos süllyedése közepette. A Magyar Telekom 0,6 százalékkal lett olcsóbb, három százalék körüli mértékben zuhan az Alteo és a Zwack Unicum. Ismét 2000 dollár felett áll az arany árfolyama, már több mint egy hete küzd ezzel a határra az első számú nemesfém.
Meglepően erős a forint
A várakozásoknál magasabb hazai inflációs adat ellenére az euró/forint 375,60, ami még 10-20 fillérrel csökkent is az előző estihez képest. Az árfolyam ma reggel még megközelítette a 377-et, majd egy időben a 375-öt is. A dollár és az európai gázár kissé esik, az olaj csak alig emelkedik, ami szintén segítheti a fizetőeszközünket. Az IMF korábban 1,8 százalékos GDP-növekedést várt Magyarországon erre az évre, míg most már csak 0,5 százalékra számít.
Van abban logika, hogy a rosszabb infláció ellenére is erős maradjon a forint. Ugyanis így tovább maradhat magasan a magyar kamatszint, ami pedig erősíti a devizánkat.
Alig csökkent a magyar infláció
Az éves infláció Magyarországon márciusban 25,2 százalékra mérséklődött a februári 25,4 százalékról. Ez lényegében megfelelt az általunk vártnak – írta Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. Az éves maginflációs mutató 25,7 százalékon állt, ami viszont a vártnál magasabb lett, sőt még emelkedett is a februári 25,2 százalékról, “jól mutatva a továbbra is erős másodkörös inflációs hatásokat”.
A mostani adat azt sugallja, hogy az árak emelkedésének fékeződése a korábban gondoltnál jóval lassabban megy majd végbe – teszi hozzá az elemző.
Ennél jobbat vártak az elemzők a forinttól
Kellemetlen meglepetést okozott a ma reggel közzétett márciusi infláció, hiszen a várakozásokat felülmúló, 25,2 százalékos áremelkedés mutatkozott márciusban az előző évhez képest – írta a KBC Equitas. Havi alapon 0,8 százalékos infláció látható, míg az elemzők 0,6 százalékos emelkedéssel kalkuláltak.
Így egyelőre nem látható, hogy érdemben csökkenne a magyar infláció, bár az MNB is jelezte, hogy jelentősebb mérséklődés csak nyártól várható.
Az elemzői várakozások átlaga 25,0 százalék volt.
Már nincs pénzük a magyaroknak
“Győztek az árak… Nem csak arról van szó, hogy a maginfláció emelkedett, hanem arról is, hogy csúcsra ugrott” – értékeli negatív meglepetésként az inflációs adatot az Erste Befektetési Zrt. is.
Ez baj. Így maradhat a magas kamatszint, ami amúgy jót tesz a forint árfolyamának.
Csak reménykedhetünk abban, hogy a kiskereskedelmi forgalom hatalmas csökkenése “elhozza az árak fékeződését, hiszen a fizetőképes kereslet megszűnőben van. Méghozzá rekord sebességgel” – teszik hozzá.
Fontos hírek jönnek a héten
Ez a hét kulcsfontosságú lehet a részvények és más tőkepiaci eszközök számára is. A legfontosabb lehet ma az USA fogyasztói árindexe (CPI), ami az elemzők szerint 5,2 százalék lehet év/év alapon, 2021 augusztusa óta a legalacsonyabb. Majd csütörtökön a legutóbbi FOMC (Fed bizottság) ülés jegyzőkönyve és a PPI (termelői) inflációs adat érkezik.
Pénteken amerikai kiskereskedelmi forgalomra és a fogyasztói hangulatra vonatkozó adatok jönnek. A héten indul az újabb amerikai gyorsjelentési szezon is, amely sok kérdőjelet oszlathat el a vállalatok jövedelmezősége, a részvények értékeltsége körül.
Újra 30 ezer felett a bitcoin
Tavaly június eleje, tehát mintegy tíz hónap óta nem látott szintre, 30 532 dollárig is elment az utóbbi 24 órában a bitcoin árfolyama, bár mostanra visszatért kevéssel 30 ezer alá. Az ether vásárlói óvatosabbak voltak, az 1925 dolláros csúcs kisebb emelkedést jelent, mint a bitcoiné. Ma ráadásul már két százalékos mínuszban van 1870 körül.
Meghekkelték a SushiSwap nevű decentralizált pénzváltót, ami rossz hír, mivel egy eléggé jól bejáratott, vezető DeFi– (decentralizált pénzügyi) rendszerről van szó. A jó hír, hogy a kár viszonylag alacsony, 3,3 millió dollárra becsülik.
Nagy nap ez a mai az Ethereumnál
Ma magyar idő szerint késő este az Ethereum-rendszer újabb fontos frissítését élesítik, az összevont Shapella (Shanghai + Capella) módosítást. Ez lehetővé teszi majd a korábban lekötött, stake-let ETH érmék felszabadítását, ami nagyban növeli a rendszer rugalmasságát, likviditását. Ám rövidebb vagy középtávon eladói nyomást okozhat, emiatt is lehet az ether árfolyamemelkedése visszafogott mostanában.
Az is szerepet játszhat ebben, hogy a legutóbbi komoly frissítés, a The Merge idején szeptemberben a reform előtt alaposan felment az árfolyam. Az esemény után azonban elfogytak a vevők, és jelentős visszaesés következett be. Valamint az is, hogy a Bitcoint annak idején részben a bankválságokra adott válaszként, gyógyírként találták ki, de ez a narratíva az Ethereumnál kevésbé van jelen.
Történt-e monetáris hátraarc?
A Sillicon Valley Bank csődje és március vége között a Fed közel 350 milliárd dollárnyi likviditást bocsátott ki a bankközi piaci feszültségek enyhítésére. Ezzel a lépésével bő félévnyi monetáris szigorítást tett semmissé a jegybank mérlegfőösszege szerint nézve – írta a Holdblog. Tekinthető-e monetáris politikai hátraarcnak a Fed likviditásteremtése a SVB-csődöt követően, és ez meglódítja-e az inflációt?
A cikk következtetése szerint a pénz- és tőkepiaci stresszek nyugtatása érdekében kinyomtatott dollármilliárdok a reálgazdaságba elsősorban a bankokon keresztül tudnának eljutni. De csődöket követően az amerikai bankok épphogy visszafogni, nem pedig növelni fogják hitelezésüket. Az intézkedés így összességében nem tekinthető inflatórikusnak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.