Az Alphabet, azaz Google várnál jobb eredménye négy százalékos pluszba, rekorszintre repítette a részvény árfolyamát, ami történelmi csúcsra vitte fel a Nasdaq Composite indexet is Amerikában (7928,80 az új nap közbeni csúcs).
Az S&P 500 index is február eleje óta nem látott magasságban van, 0,6 százalékkal megy fel. A Dow Jones ipari átlag 0,9 százalékkal emelkedik. Elsősorban a gyorsjelentések húzzák fel az indexeket, de az árupiac is hat, az amerikai olaj 1,4, a réz 2,4 százalékos pluszban van. Az olajat főleg az Iránnal kapcsolatos feszültség drágíthatja.
Az EU-ban még jobban emelkedtek az indexek, amit a jó beszerzésimenedzser-indexek is támogattak. A német, francia indexek kicsivel egy százalék feletti mértékben, a brit 0,7 százalékkal ment feljebb.
Kereken az OTP
A BUX index 0,3 százalékkal süllyedt, ezúttal a Mol 0,7 százalékos esése miatt 2680-ra. Az OTP pont 10 000 forinton állt meg, ez csupán öt forintos pluszt jelent. A Richter 0,3 százalékkal 4810-re drágult, három százalékkal esett viszont az Opus.
További árfolyamok itt láthatók
Stabil forint, zuhanó líra
Az MNB megint nem változtatott kondícióin, a forint a kora délutáni órákban gyengécske volt, 327,30-ra drágult az euró, majd később 325,50-re esett vissza. A zloty és a lej is erősödött. Az ÁKK emelte a fix kamatozású lakossági állampapírok kamatát, fél-fél százalékponttal, talán a megugró infláció miatt.
A török tőzsdeindex három százalékkal zuhant, a dollárban számított párja hat százalékkal, miután a líra valósággal összeomlott. A török jegybank a várakozásokkal ellentétben nem emelt a líra kamatain. Az euróhoz képest majdnem új történelmi csúcsra jutott az árfolyam, 5,78 körül, később visszaesett 5,71-re, de ez is három százalékkal több.
Így működik a kontraindikátor
A Handelsblatt.com szokásos heti körkérdése szerint a német kisbefektetők erősen pesszimisták, ami a következő hónapok áralakulását illeti. Ebből inkább stabilabb vagy emelkedő árfolyamokra lehet következtetni.
A múltban ugyanis az igazolódott be, hogy ha sok az optimista, akkor az azt jelenti, hogy sokan befektettek már, és nem marad új vevő. Ha pedig pesszimisták, akkor a többség nem fektetett be, így kevés a potenciális eladó. Tehát a körkérdés kontraindikátorként működik: az optimizmus inkább esést, a pesszimizmus emelkedést vetít előre.
Drágulnak a kriptók
Ismét emelkedett a bitcoin árfolyama, ezúttal hat százalékkal 8200 közelébe. Az ether négy százalékkal 471-re ment fel. A többi alternatív kriptodeviza is többnyire drágul. A jelenséget azzal magyarázzák, hogy augusztusban dönthetnek végre egy Bitcoin ETF létrehozásáról, ám ez az információ már vagy két hete ismert.