7p

Az árupiacokon az élénkülés jelei látszanak, ami azonban nagy veszélyeket hordoz. Ha nagyon megdrágulnának az energiahordozók és az ipari fémek, az az infláció visszatérését és a gazdaságok lassulását okozhatja, végső soron pedig általános válsághoz vezethet. Különösen a kőolaj kényes kérdés, az ugyanis a többi nyersanyag árfolyamát is erősen befolyásolja.

Az orosz invázió alaposan felkavarta a nyersanyagpiacokat 2022 elején, az energiahordozók mellett számos más olyan termék ára is felment, amelyeknek Ukrajna vagy Oroszország fontos termelője. Olaj, földgáz, nikkel, búza – nagy áremelkedések, sőt árrobbanások jellemezték azt az évet. Azután 2022 végére, 2023-ra eléggé lecsendesedett a piac, és 2023 közepére több nyersanyag is meglehetősen alacsony szintre süllyedt vissza.

A most hétvégi iráni légitámadást az olajár jól átvészelte. Az utóbbi hetekben azonban ettől függetlenül is mintha ismét megmozdult volna valami. Az arany új és új történelmi rekordokat állított fel, az ezüst sokéves csúcsokat ostromol, éves rekordot ért el a réz vagy például az alumínium is. A Brent típusú kőolaj is újra 90 dollár fölé ért, október óta nem látott árszintre. Mi történik a nyersanyagpiacokon?

Árupiaci indexek öt éve (Thompson-Reuters és S&P Goldman Sachs). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Árupiaci indexek öt éve (Thompson-Reuters és S&P Goldman Sachs). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Emelkedést vár a Goldman Sachs

Március végi elemzésében a Goldman Sachs kitartott azon álláspontja mellett, hogy 2024-ben a nyersanyagok áremelkedése várható. Az addig átlagosan kilenc százalékos drágulás az év végére várhatóan 15 százalékra emelkedik tovább – “a kereslet ciklikus és strukturális” élénkülése, valamint a geopolitikai kockázatok miatt. De egyes szektorokban, mint például az energia és az ipari fémek, a bank inkább húsz százalékos emelkedést prognosztizált (kivéve a nikkelre és a cinkre).

Árfolyam

A nyersanyag-kereslet szempontjából mindenképpen kulcskérdés a globális gazdasági növekedés és a kamatszint. Az USA-ban és Európában idén júniustól valószínűsíthető kamatcsökkentések további támogatást jelentenek a nyersanyagok kereslete és az árak számára, különösen a réz, az alumínium és az olajtermékek esetében.

A nyersanyag-befektetéseknek emellett “geopolitikai fedezeti szerepe” is van, vagyis védelmet jelentenek a politikai kockázatok ellen, ahogy azt a vörös-tengeri hajózási zavarok és az orosz finomítókapacitások elleni támadások is mutatják.

Rézbika és akkumulátor-medve

A réz tulajdonságai különösen a bikapiacra utaló jeleket mutatnak, a kínálata szűkös, különösen az idei év második felétől kezdve lesz az. Így a Goldman Sachs 12 hónap alatt 40 százalékos áremelkedést vár tőle. Ugyanakkor esésre számít egyes más nyersanyagoktól, mint az amerikai földgáz, a lítium, a nikkel és a cink.

A leggyengébb fundamentumokkal rendelkező szegmens továbbra is az akkumulátor-anyagoké – írták.

Árrobbanás szélén a réz?

A nagyobb, sokéves árupiaci emelkedő szakaszok (szuperciklusok) egyik fő oka a szakirodalom szerint a beruházások elmaradása a nyersanyagszektorban. Erre jó példa lehet a réz helyzete. Befektetők, kereskedők és bányászati cégek már évek óta várják a réz nagyobb emelkedését, mivel a keresletet növeli az energetikai átállás (is).

A réz (HG), a cink (ZS) és az alumínium (AL) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A réz (HG), a cink (ZS) és az alumínium (AL) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Eközben pedig az új bányákba történő beruházások alacsony szintűek, nehezen tartanak lépést a kereslettel. A legnagyobb rézbányák tavaly 20 százalékkal kevesebbet termeltek. Az év végén egy panamai bányát zártak be, más cégek pedig csökkentették a kitermelésüket. Nemrég a rézérc-koncentrátum piacának szélsőséges mozgása is arra utalt, hogy a réz talán nemsokára megdöntheti a korábbi rekordokat.

A Citi elemzői úgy vélik, hogy már elkezdődött a réz második nagy bikapiaca ebben az évszázadban, nagyjából húsz évvel az előző után.

Minden áron veszik az aranyat?

Bár az arany új történelmi csúcsokon mozog – legalábbis dollárban, mert inflációval korrigálva még nem ért oda –, a jegybankok továbbra is vásárolják. Főleg a kínai és az orosz központi bankok, amelyek függetleníteni igyekeznek magukat a nyugati pénzügyi rendszertől – írja a Schiffgold.com. Másutt az aranykeresletet a súlyosan eladósodott amerikai állam miatti, a dollár összeomlásától való félelem is növeli.

A kínai állampolgárok is megpróbálnak leválni – a saját gazdaságukról. Az arany ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) árai emiatt teljesen elszabadultak, és Kína többször leállította a kereskedést, mert az ETF-ek a fizikai aranyrudakkal szemben elképesztően magas felárral forogtak.

Az arany GC) és az ezüst (SI) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az arany GC) és az ezüst (SI) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Emögött az van, hogy a kínaiak számára egyre nehezebbé vált a Kínán kívüli befektetés, mivel a rezsim igyekszik az országon belül tartani a befektetéseket. Az állampolgárok azonban próbálnak lépéseket tenni, hogy megvédjék magukat az általuk érzékelt belföldi gazdasági bizonytalanságtól.

Nagy válságot okozhatnak a nyersanyagárak

A magas nyersanyagárak korántsem csak a tankolni készülő autósoknak, az ékszervásárlóknak vagy a házépítőknek fájnak, emelkedésük növeli az inflációt, és ez mindenbe begyűrűzhet. Magasabb olaj- és fémárak mellett magasabb pénzromlási ütemre lehet felkészülni, ami magasabb kamatokat, lassuló gazdaságot, sőt részvénypiaci, devizapiaci turbulenciákat, eséseket okozhat. Súlyosabb esetben akár világválság is kialakulhat ennek következtében.

A geopolitikai feszültségek is hajtják az árakat, elsősorban az olajét. Az erőteljes nyersanyagár-emelkedés fejtörést okozhat a Fed-nek, s megfordíthatja az inflációs folyamatokat írta nemrég az Erste Befektetési Zrt.

Másutt a nyersanyagár komoly politikai tényező – az üzemanyagár például eldöntheti az amerikai elnökválasztás eredményét.

Árfolyam

Infláció, áruk, tyúk, tojás

A magasabb infláció növeli a nyersanyagtermelők költségeit is, amire azok – ha tudnak – előbb-utóbb áremeléssel válaszolnak. Így akkor a magasabb nyersanyagárak okozzák az inflációt, vagy az infláció a magasabb nyersanyagárakat? – teszik fel a kérdést a Nasdaq honlapján.

Valószínűleg egy kicsit mindkettő.

Külső erők magasabbra kényszeríthetik a nyersanyagárakat, ami inflációt okoz. Ugyanakkor a gazdaság más részein, például a költségvetési és monetáris politika által okozott infláció is megzavarja a szokásos árupiaci árképzési mechanizmusokat, az árak emelkedését okozhatja.

A Brent típusú kőolaj árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent típusú kőolaj árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az olaj lehet a főbűnös

Emiatt az elmúlt néhány hétben tapasztalt olajár-emelkedés is aggasztó sokak számára. A nyersanyagárak növekedését is elsősorban az olaj hajtja, használják a műanyagokban, a közlekedésben, de a bányászati gépek működtetése is energiaigényes. Így szinte minden előállított vagy importált termék költségeit befolyásolja, köztük a többi nyersanyagét is.

Tehát az olajárak, és így valószínűleg a nyersanyagárak összességében egy ideig még emelkedni fognak, ami visszavezet minket a tyúk-tojás kérdéshez. Ez lesz az újraéledő infláció oka, vagy pedig ez az újabb inflációs nyomás eredménye? írta a Nasdaq szerzője.

A fejlődő országok verhetik fel a nyersanyagok árát

Bár még nem ideálisak a körülmények hozzá, de van három fontos érv amellett, hogy közel lehetünk egy “árupiaci szuperciklus”, egy többéves árupiaci fellendülés kezdetéhez – írja az Economic Times.

  1. A világ népessége a becslések szerint meghaladja a nyolcmilliárd főt, ami az áruforgalmi elemzők számára fontos tényező.
  2. Az egy főre jutó nyersanyagfogyasztás a feltörekvő piaci gazdaságokban továbbra is alacsony, különösen Indiában, amely Kínához hasonlóan még a jelentős középosztály kialakulásának csak viszonylag korai szakaszában van. (Ha sokan jutnak fel a középosztályba, az hatalmas keresletet teremt új építmények, járművek, elektronikai eszközök és még sok más cikk iránt.)
  3. A G-20 országainak nagyobb elkötelezettsége az energetikai átállás mellett szintén megteremtheti a kereslet, a kínálat és az árak tartós emelkedésének feltételeit. Az akkumulátorfémek, mint a lítium-karbonát kitartó áremelkedést mutatnak, amely arra utal, hogy egy nagyobb ciklus van kialakulóban.

Az előző, szakértők szerint nagyjából a kilencvenes évek végétől 2012-ig tartó árupiaci emelkedő szakaszt jórészt Kína gazdaságának hatalmas fellendülése okozta.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28690 28550 28690 +0,56% 0 0 10 619 202 170 HUF 2025-07-18 17:10:16
MOL 3050 3004 3050 +0,99% 0 0 2 297 071 352 HUF 2025-07-18 17:10:23
MTELEKOM 1772 1764 1786 -0,11% 0 0 381 103 036 HUF 2025-07-18 17:14:51
RICHTER 10200 10130 10210 +0,69% 0 0 1 662 365 660 HUF 2025-07-18 17:10:39
OPUS 592 585 596 -0,34% 0 0 83 614 478 HUF 2025-07-18 17:06:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vészesen közel került a forint egy lélektani határhoz
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:46
Közel volt a 400.
Részvény / Deviza / Áru Megint durroghatnak a pezsgők a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 607,69 pontos, 0,6 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 16:31
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,13 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,20 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,35 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre jó napja van a pesti tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:11
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Új megatrend lehet az európai részvények felülteljesítése?
Richter Péter | 2025. július 18. 14:16
Donald Trump tavaly novemberi újraválasztása óta a német részvények felülteljesítették amerikai társaikat és idén már hasonló trend figyelhető meg az egész európai részvénypiac szempontjából is. Ez azért is érdekes, mert a megelőző években éppen ellenkező trendet figyelhettünk meg. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindennapi dolgok történnek a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:45
A BUX értékét csaknem teljes egészében meghatározó valamennyi blue chip árfolyama emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Főhet a feje, ha ilyen részvénye van (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:50
A Magyar Nemzeti Bank a mai naptól felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését. A felfüggesztés a Pensum Group rendszeres és rendkívüli tájékoztatási kötelezettségeinek maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.
Részvény / Deviza / Áru Most megláthatjuk, kik a parkett ördögei
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:27
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj is drágult, az arany viszont olcsóbbodott.
Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elrohan egy pénzváltóba, ha meglátja, mennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:37
Bár az éjjel egy picit gyengült a forint, így is 399-on cserél gazdát az uniós pénzzel szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Megadták péntekre az alaphangulatot New York-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:07
A vezető részvényindexek kivétel nélkül erősödtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG