5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az USA után az európai tőzsdék is csúnya esésbe kezdtek, a fő aggodalmat az amerikai állampapír-hozamok okozzák. De van itt más is, mint az adósságplafonnal kapcsolatos csata, a kínai ingatlanpiaci lufi és az európai energiaválság. A BUX szemben az árral emelkedett, a forint viszont gyengécske.

Alaposan elromlott a hangulat a tőzsdén tegnap az USA-ban, amit elsősorban az állampapír-hozamok emelkedésének, a Fed szigorúbbá válásával kapcsolatos aggodalmaknak tulajdonítanak. A magasabb hozamok főleg a technológiai szektort sújtják, ez látszott is. A Nasdaq indexe esett jobban, 0,8 százalékkal, míg az ipari részvények Dow Jones indexe kis pluszt is fel tudott mutatni.

Ma is ennek a folyamatnak a folytatása várható, mert miközben az amerikai határidős indexek kifejezetten rondán néznek ki, a Nasdaq-é esik a legjobban, 1,2 százalékkal. Európában a Stoxx 600 egy százalék körüli mínuszban van, a német DAX 0,8, a francia CAC 1,2, a brit FTSE 100-as pedig 0,4 százalékkal megy le.

Széllel szemben megy a BUX

Térségünk jobban áll, Varsóban csak 0,2 százalék az index értékvesztése jelenleg. Budapesten pedig 0,6 százalékos emelkedés van, főleg az OTP húzza a BUX-ot. A bankpapír 0,9 százalékkal megy fel, miközben a Mol és a Richter csak 0,2 százalékkal. A 4iG jobb formában van (1,7 százalék). A Telekom a nagyok közül egyedüliként 0,9 százalékkal esik.

Árfolyam

A forint gyengesége tovább tart, az euró 359,40, helyi maximuma eddig 359,60 volt. A dollár erősödik, az árupiacon esnek a fémek, meredeken emelkednek az energia-hordozók (erre még visszatérünk). Ismét esnek a kriptodevizák is, jellemzően 4-8 százalékkal.

A Fed okozza a fő fejfájást

Jerome Powell tegnap azt nyilatkozta, hogy már a következő kamatdöntés alkalmával, november elején megkezdődhet az eszközvásárlási program kivezetése. Emellett kijelentette, hogy a magas infláció még hónapokig maradhat, mielőtt normalizálódna – írta a KBC Equitas reggel.

A kötvényhozamok emelkedtek az interjú után, a tíz éves amerikai hozam újra 1,5 fölé kúszott. A kétéves kötvényhozam pedig 2020. márciusa óta nem látott szintre emelkedett.

Leszavazta a plafont a szenátus

Mások a Biden-kormányzat költségvetési politikájával kapcsolatos félelmeket is említették, mint komoly hangulatrontó tényezőt, miután nem szavazta meg a szenátus a költségvetési plafon emelését. Emiatt az ügy még hetekig húzódhat.

Ma a tíz éves dollárhozam tovább emelkedett, 1,1539-re, és a német hozam is nőtt (azaz csökkenő mértékben negatív).

Az Evergrande sztorinak vége is?

Meglepő módon ma alig említik a hírekben az Evergrande-ügyet, amit pedig kínai “Lehman Brothersnek” is aposztrofáltak a napokban. Miután a cég a múlt héten nem fizette ki az esedékes kamatokat, van egy hónapja helyzete rendezésére.

Időközben a cég elektromosautó-üzletága is bejelentette, hogy bajban van, és az egészségügyi leányvállalatot pedig vizsgálni kezdték a hatóságok.

Új kínai nevet kell megtanulnunk?

Egy másik ingatlanfejlesztő, a Sunac China Holdings (HK:1918) is segítséget kért, mert tevékenysége megnehezedett. Vélhetően a befektetők, üzletfelek vele kapcsolatban is bizalmatlanok lettek. De ez sem teljesen új, amint a grafikonon megfigyelhető, az utóbbi egy évben a részvény együtt mozgott az Evergrande holdinggal, és már 50 százalékot esett az árfolyama.

A Sunac Holding és az Evergrande Hong Kongban (Tradingview.com)
A Sunac Holding és az Evergrande Hong Kongban (Tradingview.com)

Sok elemző viszont úgy van vele, hogy a kínai hatóságok nem akarhatnak még egy Lehman-válságot, sem társadalmi elégedetlenséget, így előbb-utóbb alighanem kimentik majd a cégcsoportot. A Bloomberg szerint erre utal a hatóságok viselkedése, a legutóbbi jelzései is. Mások szerint viszont Kína igazi problémája az ingatlanpiaci buborék – az Evergrande ebben a tengerben csak a jéghegy csúcsa. Avagy a súlyosabb betegség egyik tünete.

Méregdrága a gáz, araszol az olaj is

Az olaj két százalékkal, az amerikai gáz hét százalékkal emelkedett hétfőn, kedden pedig további egy, illetve hat százalékkal folytatták. A Brent a 80 dolláros határt ostromolja, rövid időre már el is érte. Az amerikai gáz pedig átlépte a hat dolláros határt, amire 2014, előtte pedig 2009 során volt utoljára példa, de csak rövid ideig. Huzamosabban 2008 előtt volt ezen a szinten a láthatatlan energiahordozó tőzsdei ára.

Olajfúró torony (Pixabay.com)
Olajfúró torony (Pixabay.com)

Nagy-Britanniában üzemanyag-felvásárlási pánik alakult ki, Londonban és környékén egyes benzinkutakat be kellett zárni, még a brit hadsereget is készenlétbe helyezték – tudósított az MFor.hu. A Bloomberg esti vezető cikke pedig arról szólt, hogy az európai energiaválság az egész világra kiterjedhet.

Az OPEC megkezdte következő, havonta esedékes tanácskozását Bécsben, és délután elemzést ad majd ki a piacról.

Záporoztatja a jó híreket az AutoWallis

A Kalliwoda Research Gmbh 218 forintos 12 havi célárfolyam és vételi ajánlás mellett az AutoWallis felkérésére megkezdte az AutoWallis Csoport részvényeinek követését – közölte a hazai tőzsdei cég hétfőn. Kedden pedig új stratégiát tett közzé. Jól láthatóan igyekszik minden héten pozitív hírekkel ellátni a befektetőket. A részvény tegnap 7,3, ma pedig újabb négy százalékkal ment fel. Az idén már összesen 53 százaléknál tart.

Hatszoros lesz a magyar középvállalat nyeresége?

Az AutoWallis szerint az “akvizíciókkal is támogatott növekedésnek, valamint a következő időszakban végrehajtandó felvásárlásoknak köszönhetően”:

  • A 2020-as 88 milliárd forintos árbevétele több mint a négyszeresére, 400-433 milliárd forint közé ugorhat 2025-re.
  • Az EBITDA több mint a hatszorosára, 2,3 milliárdról 14-15,2 milliárd forint közé emelkedhet.

 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG