Alaposan elromlott a hangulat a tőzsdén tegnap az USA-ban, amit elsősorban az állampapír-hozamok emelkedésének, a Fed szigorúbbá válásával kapcsolatos aggodalmaknak tulajdonítanak. A magasabb hozamok főleg a technológiai szektort sújtják, ez látszott is. A Nasdaq indexe esett jobban, 0,8 százalékkal, míg az ipari részvények Dow Jones indexe kis pluszt is fel tudott mutatni.
Ma is ennek a folyamatnak a folytatása várható, mert miközben az amerikai határidős indexek kifejezetten rondán néznek ki, a Nasdaq-é esik a legjobban, 1,2 százalékkal. Európában a Stoxx 600 egy százalék körüli mínuszban van, a német DAX 0,8, a francia CAC 1,2, a brit FTSE 100-as pedig 0,4 százalékkal megy le.
Széllel szemben megy a BUX
Térségünk jobban áll, Varsóban csak 0,2 százalék az index értékvesztése jelenleg. Budapesten pedig 0,6 százalékos emelkedés van, főleg az OTP húzza a BUX-ot. A bankpapír 0,9 százalékkal megy fel, miközben a Mol és a Richter csak 0,2 százalékkal. A 4iG jobb formában van (1,7 százalék). A Telekom a nagyok közül egyedüliként 0,9 százalékkal esik.
A forint gyengesége tovább tart, az euró 359,40, helyi maximuma eddig 359,60 volt. A dollár erősödik, az árupiacon esnek a fémek, meredeken emelkednek az energia-hordozók (erre még visszatérünk). Ismét esnek a kriptodevizák is, jellemzően 4-8 százalékkal.
A Fed okozza a fő fejfájást
Jerome Powell tegnap azt nyilatkozta, hogy már a következő kamatdöntés alkalmával, november elején megkezdődhet az eszközvásárlási program kivezetése. Emellett kijelentette, hogy a magas infláció még hónapokig maradhat, mielőtt normalizálódna – írta a KBC Equitas reggel.
A kötvényhozamok emelkedtek az interjú után, a tíz éves amerikai hozam újra 1,5 fölé kúszott. A kétéves kötvényhozam pedig 2020. márciusa óta nem látott szintre emelkedett.
Leszavazta a plafont a szenátus
Mások a Biden-kormányzat költségvetési politikájával kapcsolatos félelmeket is említették, mint komoly hangulatrontó tényezőt, miután nem szavazta meg a szenátus a költségvetési plafon emelését. Emiatt az ügy még hetekig húzódhat.
Ma a tíz éves dollárhozam tovább emelkedett, 1,1539-re, és a német hozam is nőtt (azaz csökkenő mértékben negatív).
Az Evergrande sztorinak vége is?
Meglepő módon ma alig említik a hírekben az Evergrande-ügyet, amit pedig kínai “Lehman Brothersnek” is aposztrofáltak a napokban. Miután a cég a múlt héten nem fizette ki az esedékes kamatokat, van egy hónapja helyzete rendezésére.
Időközben a cég elektromosautó-üzletága is bejelentette, hogy bajban van, és az egészségügyi leányvállalatot pedig vizsgálni kezdték a hatóságok.
Új kínai nevet kell megtanulnunk?
Egy másik ingatlanfejlesztő, a Sunac China Holdings (HK:1918) is segítséget kért, mert tevékenysége megnehezedett. Vélhetően a befektetők, üzletfelek vele kapcsolatban is bizalmatlanok lettek. De ez sem teljesen új, amint a grafikonon megfigyelhető, az utóbbi egy évben a részvény együtt mozgott az Evergrande holdinggal, és már 50 százalékot esett az árfolyama.
Sok elemző viszont úgy van vele, hogy a kínai hatóságok nem akarhatnak még egy Lehman-válságot, sem társadalmi elégedetlenséget, így előbb-utóbb alighanem kimentik majd a cégcsoportot. A Bloomberg szerint erre utal a hatóságok viselkedése, a legutóbbi jelzései is. Mások szerint viszont Kína igazi problémája az ingatlanpiaci buborék – az Evergrande ebben a tengerben csak a jéghegy csúcsa. Avagy a súlyosabb betegség egyik tünete.
Méregdrága a gáz, araszol az olaj is
Az olaj két százalékkal, az amerikai gáz hét százalékkal emelkedett hétfőn, kedden pedig további egy, illetve hat százalékkal folytatták. A Brent a 80 dolláros határt ostromolja, rövid időre már el is érte. Az amerikai gáz pedig átlépte a hat dolláros határt, amire 2014, előtte pedig 2009 során volt utoljára példa, de csak rövid ideig. Huzamosabban 2008 előtt volt ezen a szinten a láthatatlan energiahordozó tőzsdei ára.
Nagy-Britanniában üzemanyag-felvásárlási pánik alakult ki, Londonban és környékén egyes benzinkutakat be kellett zárni, még a brit hadsereget is készenlétbe helyezték – tudósított az MFor.hu. A Bloomberg esti vezető cikke pedig arról szólt, hogy az európai energiaválság az egész világra kiterjedhet.
Az OPEC megkezdte következő, havonta esedékes tanácskozását Bécsben, és délután elemzést ad majd ki a piacról.
Záporoztatja a jó híreket az AutoWallis
A Kalliwoda Research Gmbh 218 forintos 12 havi célárfolyam és vételi ajánlás mellett az AutoWallis felkérésére megkezdte az AutoWallis Csoport részvényeinek követését – közölte a hazai tőzsdei cég hétfőn. Kedden pedig új stratégiát tett közzé. Jól láthatóan igyekszik minden héten pozitív hírekkel ellátni a befektetőket. A részvény tegnap 7,3, ma pedig újabb négy százalékkal ment fel. Az idén már összesen 53 százaléknál tart.
Hatszoros lesz a magyar középvállalat nyeresége?
Az AutoWallis szerint az “akvizíciókkal is támogatott növekedésnek, valamint a következő időszakban végrehajtandó felvásárlásoknak köszönhetően”:
- A 2020-as 88 milliárd forintos árbevétele több mint a négyszeresére, 400-433 milliárd forint közé ugorhat 2025-re.
- Az EBITDA több mint a hatszorosára, 2,3 milliárdról 14-15,2 milliárd forint közé emelkedhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.