Az utóbbi évek a Glosternél is folyamatos válságkörnyezetben teltek, nem volt olyan, hogy a világgazdasági körülmények segítették volna őket – mondta a Gloster 2022-es beszámolójáról szóló sajtóbeszélgetésen Szekeres Viktor, az igazgatóság elnöke. Jött a Covid, a GDPR EU-s jogszabály, majd a háború. Ennek ellenére tavaly 19 százalékos volt a cégnél az EBITDA bővülése és 27 százalékos az árbevétel-növekedés.
Amire legbüszkébbek vagyunk, az az, hogy megalapoztuk a további növekedést. Három szoftverfejlesztő vállalatot vásároltunk fel tavaly – mondta Szekeres.
Egyre több a rendszeres bevételük
Tavaly minden negyedévben újabb és újabb rekordmagas rendelésállományt tudtak elérni. Legnagyobb mértékben, 78 százalékkal az export növekedett. A cég adózott eredménye ugyanakkor 424 millió forintról 414 millióra csökkent, de ebben egy Goodwill-leírásnak volt nagy szerepe, de
2023-ban az IFRS szerinti beszámolóval ez a negatív hatás megszűnik.
Az úgynevezett rendszeres árbevételek már 66 százalékot tesznek ki, ezek azok, amelyek hosszú távú szerződések, ahol nem kell új megbízásokért harcolni. Az új üzletágak, a felhő és nemzetközi szoftverfejlesztés, már szintén több bevételt hoznak, mint a korábbi, hagyományos üzletágak. Ez nagyrészt az akvizíciós politikának köszönhető. Ez a stratéga folytatódni fog – mondta Szekeres Viktor.
A felhőben jobb
A cég finanszírozási struktúráját fenntarthatónak nevezték, a bank az EBITDA 300 százalékáig hajlandó finanszírozni a céget, de jelenleg csak 122 százalékon állnak.
A működési területeik közül a felhőüzletágban várják a szakértők globálisan a legnagyobb, 26-31 százalékos növekedést.
Olyat már hallottunk, hogy valaki a felhőbe ment, de olyat még nem, hogy kivonult onnét – hangzott el.
Az euró a rendes pénz
Üzleti modelljük kivédi a gyenge forintot és az inflációt – állította a vezérigazgató. A szerződéseik nagyrészt devizaalapúak, de a munkabérek emelkedését és az euróinflációt is át tudják hárítani. Az árbevétel 94 százaléka a versenyszférából származik, és csak hat százaléka a közszférából, és azt várják, hogy ez az arány hasonló maradni a jövőben is.
Az euró a rendes pénz, már mindenki jobban szereti, mint a forintot – hangzott el.
Óriási lehetőségeket hozott az MI
A mesterséges intelligenciát (MI vagy AI) illetően ugyanazt a terméket lehet drágábaban előállítani, vagy olcsóbban előállítani. Az MI mindkettőt teljesíti, már MI-megoldást használnak például a számlázásnál és dokumentácónál.
Az MI révén ezek egyszerre lettek olcsóbbak és jobbak, kevesebb emberi hiba fordul elő.
Az MI-t szoftvertesztelésre is használni fogják, mivel óriási hiány van a munkaerőpiacon szoftverfejlesztőkből. Ennek pótlására is részben alkalmas az MI. Egy éven belül megtérül az összes mesterségesintelligencia-beruházás, 60-80 százalékra becsülik az elérhető munkaerő-megtakarítást. Vagy ugyanazzal a munkavállalói csapattal több feladatot lehet elvégezni, de még nem tudják pontosan, mennyit. A technológia az elnök szerint kiforratlan, de feltartóztathatatlan.
Mondatok a mesterséges intelligenciáról
- Szeretnél-e biztosítást? Nem. Szeretnél-e 50 millió forintot a családodnak, ha meghalsz? Igen.
- Szeretnél-e mesterséges intelligenciát? Nem. Szeretnél-e öt helyett két százalékos selejtarányt a gyáradban, ugyanakkora költségszint mellett? Igen.
- Az MI már itt van.
- Olyan, mint a felhő volt tíz éve.
- Olyan, mint a gőzgép meg a szövőgyári munkások esete.
Külföldi befektetőkre számítanak
A Gloster 33 hónap alatt 2,7 milliárd forintnyi friss tőkét vont be. Múlt héten hétfőn pedig bejelentették, hogy megkezdték a felkészülést a BÉT standard kategóriájában való megjelenésre. (Most az Xtrend-rendszerben forog a papír.) Ez sokféle előnnyel jár a kisbefektetőknek is, és a külföldiek számára is végre megvásárolható lesz a részvény.
A német befektetők körében számítok olyanokra, akik számára a sztorink érdekes lehet – mondta az elnök.
Leghamarabb 2024-ben, jobb piaci hangulatban szeretnének forrást bevonni, mégpedig nagybefektetőktől, és nem a nyilvános piacról. Új cégeket vennének ugyanis, amelyek vételárát azután a saját részvényeikkel fizetnék ki.
Fókuszban a nagy német autógyárak
A Sulzer GmbH 24 százalékos tulajdonosa a Gloster egyik leányvállalatának. Velük csinálják a legnagyobb autóipari üzleteket. Daniel Goldberg, a Sulzer értékesítési és gyártási üzletágvezetője szerint cége egy 1978-ban alapított családi vállalkozás, 76 millió eurós 2021-es árbevétele alapján közepes vállalkozásnak számít. Szoftverfejlesztéssel, felhőszolgáltatással, mesterséges intelligenciával, szoftverteszteléssel foglalkozik. Partnerei közé tartoznak nagy német autógyárak, biztosítók és más nagyvállalatok is.
A cég elsődleges működési területén, a németországi autóiparban a szoftverekre fordított kiadások folyamatosan és meredeken nőnek, 2030-ra 59 milliárd eurót tehetnek ki éves szinten. Jelenleg ez csak 26 milliárd.
Kisvállalkozóból BMW-beszállítóig
A Glosternek is fontos üzletága ez, többek között a gyártást, a készleteket, a megrendeléseket vezérlő BMW-szoftvert fejlesztik – hangzott el. Az elektromosautó-piacon pedig még inkább előtérbe kerülnek a szoftveres megoldások.
Kis kkv-ként kezdték, nagyon hosszú utat tettek meg, de még hosszú utat terveznek bejárni – mondta el a harmadik generációs vállalkozó-családból származó Szekeres Viktor. Családi vállalkozásuk annak idején többször csődbe ment és talpra állt, de “a negatív példa is példaértékű” – mondta a menedzser.
Elmaradt a célártól a részvény
Az Equilor megkezdte a Gloster Infokommunikációs Nyrt. részvényének követését – jelentették be 2022 júniusában. Szerintük a cég egy Magyarországon egyedülálló üzleti stratégia mentén fejlődik, mert “az organikus fejlődés mellett a hazai és az európai piacon igényelt szaktudással rendelkező vállalkozások felvásárlásával bővítik kompetenciáikat és kapacitásaikat”. Így pedig méretgazdaságossági előnyökre tesznek szert.
Fundamentális elemzésük alapján akkor 1396 forintos célárat határoztak meg, ami kilenc százalékos felértékelődési potenciált jelentett, és tartásra ajánlották a részvényt. Ma az Xtrend kategóriában forgó papír 1010-től 980 forintra esett.
Ahhoz képest viszont rengeteget emelkedett a részvény, hogy a 2020-as Xtrend-bevezetés idején még 240-250 forint körül forgott. A papírokra a BÉT szerint az OTP Bank Nyrt. árat jegyez.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.