Ma mínuszban van az európai tőzsdeindexek többsége, a német DAX 0,5, a francia CAC 0,2 százalékkal csökken. Londonban és Amszterdamban viszont 0,2 százalék emelkedés látható. Az amerikai határidős indexek a tegnapi kellemes emelkedés után ma is 0,4 százalékkal feljebb mentek.
Tegnap este rakétatalálat érte Lengyelországot, nem tudni, hogy honnét, de az USA szerint nem valószínű, hogy Oroszországból. Európában a “befektetők emésztik a rakétacsapást” a külföldi sajtó szerint, de magas inflációs adat is érkezett az Egyesült Királyságból (11,1 százalék), és számos újabb vállalati eredmény.
Varsó és a Mol esik nagyot
A varsói WIG 20 index érthető módon nagyobb, 1,7 százalékos értékvesztést szenvedett el. Ma az USA-ban kiskereskedelmi eladások, termelői árak inflációja, ipari termelés, lakáspiaci adatok érkeznek. Kiderül az is, mennyi volt a pénzromlás Kanadában.
Budapesten a BUX index egy nagyobb mínuszból egy kisebbe jött fel délelőtt, de így is 0,7 százalékkal esik. Az OTP 1,2 és a Mol 1,5 százalékos esése húzza le, a Richter csak 0,2 százalékkal van lejjebb. A Magyar Telekom másfél százalékkal drágul, az Opus 1,3-al süllyed.
Pánik után korrigált a forint
Tegnap este a Barátság kőolajvezeték leállása és a Lengyelországban becsapódó rakéta miatt az euró/forint elszállt, az euró 414,15 forintig ugrott fel. Azóta azonban folyamatosan süllyed az árfolyam, most 406,70, ami közel öt forinttal alacsonyabb a tegnap késő estinél. Tegnap délben egyébként 406 forint körül volt az árfolyam, így már szinte teljes normalizálódásról beszélhetünk.
A földgáz ára az utóbbi napok ütemes emelkedése után végre ismét lefelé tart, a hollandiai szállítású nyersanyag egysége 119,50 euró, négy százalékkal csökkent. Az olaj a politikai feszültségek ellenére csak fél százalékkal drágul, 94,40 a Brent ára.
Leállt a Barátság kőolajvezeték
Tegnap este kiderült, hogy nem folyik a nyersolaj a Barátság kőolajvezeték déli ágán, mivel az orosz hadsereg szétrombolt egy transzformátor-állomást. A mai hírek szerint a szállítás rövid idő alatt helyreállhat, és az országnak jelentős kőolajtartalékai vannak. A leállás azonban így is negatív a Molra nézve az Erste Befektetési Zrt. szerint, mivel a “cégcsoport számára jelentős előnyt jelent az olcsó orosz kőolaj vásárlása”.
Az olajvállalatoknak általában egyhavi készletük van kőolajból a finomítók területén, míg az egyes országok 90 napnyi fogyasztásnak megfelelő nyersolaj tartalékkal rendelkeznek.
Ezen túl a Mol az Adria-rendszerről is tud behozni alapanyagot Horvátországon keresztül.
Jót jelentettek a kiskereskedelmi óriások
A Walmart amerikai kiskereskedelmi óriás kedden publikálta a negyedéves eredményeit. Árbevétel- és eredménysoron is felülteljesítette az elemzői várakozásokat, az organikus növekedés is a várt felett alakult – írja az Equilor Befektetési Zrt. A menedzsment a kedvező eredmények láttán egy húszmilliárd dolláros keretösszegű sajátrészvény-visszavásárlási programot jelentett be. A részvény 6,5 százalékos emelkedéssel zárt.
Jelentett a Home Depot is, a barkácsáruházlánc árbevétele és eredménye is a Wall Street prognózisa felett alakult. Ennek ellenére a menedzsment csak megerősítette a korábbi, teljes évre vonatkozó előrejelzését.
Az élő legenda részvényt vásárolt
Még A nagy dobás (The Big Short, 2015) című filmből ismert, legendás Michael Burry is vásárol most – írja az Investing.com. Burry pedig a világjárvány óta shortolta az amerikai piacokat (vagyis esésre játszott), a cikk “a világ egyik legelismertebb medvéjének” is nevezi. Cége, a Scion Asset Management legfrissebb nyilvános adataiból azonban kiderül, hogy a befektető az elmúlt negyedévben öt részvényt vásárolt. Ezek:
- A kaliforniai székhelyű Aerojet Rocketdyne Holdings (AJRD).
- A Charter Communications (CHTR) távközlési és tömegmédia-vállalat.
- A CoreCivic (CXW) nashville-i székhelyű börtönkezelő vállalat.
- A bermudai Liberty Latin America távközlési vállalat (LILA).
- A Qurate Retail médiakonglomerátum (QRTEA).
A híres befektető augusztusban szinte teljes portfólióját felszámolta, hogy csak egyetlen részvényt tartson meg, a Geo Group-ot (GEO), amely egy másik amerikai börtönüzemeltető. Érdekes, hogy az öt új részvény közül három az erősen megtépázott telekommunikációs szektorban található, ez ugyanis az S&P 500 idei legrosszabb teljesítményt nyújtó szektora.
Revolut: a kriptód biztonságban van
Az FTX kriptovaluta-tőzsde csődje után szinte az összes hasonló kereskedési platform szükségesnek tartja, hogy a befektetőit megnyugtassa. Így tett az utóbbi időben a Binance, a Kraken, a Coinbase, a Gate.io is. A Binance azon nyilvánosan követhető számlákat is közzétette, amelyeken 40 milliárd dollár körüli érték található.
Tegnap a Magyarországon népszerű fintech-alkalmazás, a Revolut is küldött e-mailt felhasználóinak, amelyben azt írják, a fejlemények “jogos kérdéseket vetettek fel” az ügyfelek kriptovaluta-eszközeire vonatkozó letétkezeléssel kapcsolatban.
A Revolutnál tartott kriptovaluták biztonságban vannak, megbízható letétkezelőinknél, akik teljes körű engedéllyel rendelkeznek a kriptovaluta letétkezelési szolgáltatások nyújtására. Biztosíthatjuk Önt, hogy nincs ok aggodalomra, és a helyzet alakulását továbbra is figyelemmel kísérjük.
Állításuk szerint a Revolutnak nincsenek olyan lényeges kitettségei, amelyek hatással lennének a kriptokereskedési szolgáltatásukra.
Bitpanda: Mi rettentően szabályozottak vagyunk
Mindig arra törekszünk, hogy a helyes utat válasszuk, ne pedig a könnyebbet. Ezért úgy döntöttünk, hogy számos engedélyt szerzünk be, a pénzpiaci hatóságok széles köre felügyel minket – írja az osztrák Bitpanda befektetési társaság, amelynek szintén fő profilja a kriptó. Állításuk szerint megfelelnek az európai befektetési irányelveknek, és a Bitpanda GmbH virtuális eszközszolgáltatóként (VASP) van bejegyezve az osztrák, francia, spanyol, olasz, cseh és svéd pénzügyi szabályozó hatóságoknál.
Újabb bírság az OTT-One-nak
Az MNB kétmillió forint összegű felügyeleti bírságot szabott ki z OTT-One-ra újabb szabályszegésekkel összefüggésben. A kibocsátó mostanáig nem bízott meg új könyvvizsgálót az éves beszámolók ismételt könyvvizsgálatára. Nem tette közzé határidőben a 2022. évi I. féléves jelentését sem.
Változatlanul érvényben van az OTT-One részvények tőzsdei kereskedésének felfüggesztése, mert továbbra is hiányzik a társaság 2019., 2020., 2021. évi auditált éves beszámolója és 2022. I. féléves jelentése. Az MNB most ismételten felszólította a kibocsátót, tegyen eleget az eddigi határozataiban foglaltaknak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.