10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten a kriptovaluta-szektort újabb hatalmas válság rázta meg, a bitcoin kétéves mélypontra zuhant, egyes érintett érmék pedig az értékük 50-90 százalékát is elveszítették. Valami különlegesen nagy tragédia történik itt, vagy csak valamiféle szokásos, ami után majd újra lassacskán magához tér a szektor?

Novemberben újabb hatalmas botrány rázta meg a kriptovaluta-piacot világszerte, amely a második legnagyobb kriptotőzsde, az FTX csődjéhez vezetett, és a pontos károk egyelőre felmérhetetlenek. Az első jeleket már november első napjaiban látni lehetett, de a múlt héten hirtelen felgyorsultak az események, és a piac az aktuális árfolyamokon számolva egy-két nap alatt százmilliárd dolláros nagyságrendű veszteségeket szenvedett el.

Pánik tört ki a befektetők körében

De mi is történt itt? Röviden összefoglalva az FTX és a körülötte levő cégháló vagyona valószínűleg jóval kevesebbet ér annál, mint amennyit a könyveikben kimutattak. Amikor ez nyilvánosságra került, akkor az ügyfelek pánikba törtek ki. Elkezdték elvinni a pénzüket, kiutalni a kereskedési platformról. Mivel félő volt, hogy a források elfogynak, a tőzsde felfüggesztette a kifizetéseket. (Ami persze csak olaj volt a tűzre, és az egész piacot megrázta.) De ha nem tették volna, valószínűleg mindenki vitte volna az értékeit, amire viszont nem lett volna elég fedezet.

Mindebben jelentős szerepe lehetett a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének, a Binance-nek is. Sőt nehéz szabadulni a gondolattól, hogy valójában ez a cég adta meg versenytársának az igazi lökést a szakadék szélén.

Túlárazott tőzsdetoken, mint hitelfedezet

Mindebben nagy szerepe volt még egy úgynevezett tőzsdetokennek is, amelyet maga az FTX tőzsde hozott létre, egyébként sok más kriptovaluta-tőzsdéhez hasonlóan. Ennek eredetileg számos felhasználási területe van, de inkább csak az FTX-ügyfelek körében. Például a tulajdonosok árengedményt kapnak a tőzsdei kereskedési díjakból, le tudják kötni kamatra, fel lehet használni kártyás fizetéseknél, és ezen keresztül cashback (pénzvisszatérítés) jár a kártyás kötéseknél.

A bitcoin (BTC), az ether (ETH), FTX (FTT) és a solana (SOL) kriptovaluták árfolyama. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin (BTC), az ether (ETH), FTX (FTT) és a solana (SOL) kriptovaluták árfolyama. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ez önmagában bevett szokás, a Binance és legalább féltucatnyi egyéb kereskedési platform készítette már el a saját kriptovalutáját. Az azonban már kevésbé bevett gyakorlat, hogy egy ilyen érme állományának nagy része a kibocsátó cégcsoportnál van, az értékét mesterségesen felhajtják, majd jó nagy hitelt vesznek fel rá. Valószínűleg ez történt az FTX esetében is, és amikor ez kiderült, az FTT-érmék 90 százalékot zuhantak. A csoporthoz csak lazán kapcsolódó solana (SOL) pedig 52 százalékkal ér kevesebbet, mint egy hete.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az FTX esete a magyar brókercég-csődhullámmal

Egy másik dolog pedig, ami jóval túlmutat a kriptovaluta-szektoron, az volt, hogy hozzányúltak az ügyfélpénzekhez is. Az FTX-nél letétben levő ügyfélértékekből hitelezték az Alameda Research kockázatitőke-társaság nagyon rizikós befektetéseit. Ami többnyire szigorúan tilos a hagyományos pénzügyi szektorban.

Bitcoin-áresés. Fotó: Behnam Norouzi, Unsplash.com
Bitcoin-áresés. Fotó: Behnam Norouzi, Unsplash.com

Ez a gyakorlat okozta például a 90-es évek végén, a kétezres évek elején a magyarországi brókercég-csődhullámot is (illetve később, 2015 elején a Quaestor és a Buda Cash brókerházak bedőlését). Ez a jelenség tehát egyáltalán nem kriptovaluta-specifikus, a hagyományos pénzügyi rendszerben is számos szenvedés forrása volt és a hatóságok egyik elsődleges feladata (lenne) ennek megakadályozása. (Vagy a kriptovaluta-piac önszabályozó mechanizmusaié.)

Ekkorát bukott a kriptóguru

A cégbirodalom feje, a sokszor csak monogramjával, SBF-ként emlegetett Sam Bankman-Fried a becslések szerint 14 milliárd dollár körüli vagyonából mintegy 13 milliárdot veszített el mindössze néhány nap alatt. Ilyen gyorsan állítólag még soha senki nem bukott ekkora összeget. Ráadásul a kriptós mémgyárban már SBF nevét is átírták, mégpedig erre:

Sam Bankman-Fried (SBF) Scam Bankrun-Fraud. (A scam is és a fraud is csalás, szélhámosság, átverés a szótár szerint. Bankrun: bankok elleni roham, egyéb ügyfélroham, pénzkivételi pánik.)

Az FTX-csoport összeomlásának története

Összeszedtük az eseményeket nagyjából időbeli sorrendben is, amelyek mintegy nyolc nap alatt egy hatalmas kriptóbirodalom összeomlásához vezettek.

A kezdőrúgások

  • Egy újságcikk megszellőzteti az FTX tőzsdéhez szorosan kötődő Alameda Research kockázatitőke-társaság mérlegét. Eszerint mintegy 14 milliárd dollárra becsült vagyonából több milliárd dollár is az FTX saját kibocsátású FTT-tokenjeiben van. Valószínűsíthető, hogy ezeket az érméket, melyek valós értéke nagyon nehezen becsülhető meg, hitelfedezetként használják. (November 2.)
  • A Binance, amely egy korábbi üzletből több száz millió dolláros FTT-készlettel rendelkezik, kinyilatkoztatja, hogy eladná a csomagot. (Nem logikus, nem piacszerű, nem racionális lépés, hiszen ezzel lenyomja a saját tulajdonának árfolyamát.) (November 6.)
  • Beindul az ügyfelek rohama, akik ki akarják venni a pénzüket az FTX tőzsdéről.
  • Az FTX felfüggeszti az ügyfélértékek kiadását a globális tőzsdéjéről (egyes regionális fiókok, mint az amerikai, a japán vagy a törökországi kezdetben még nem).
  • Az FTX (FTT)-érmék árfolyama pár nap alatt 80-90 százalékot zuhan, a főbb kriptovaluták 20-40 százalékkal veszítenek értékükből.

Megveszik, vagy nem veszik meg?

  • Az FTX és a Binance kijelentik, nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot tesznek arról, hogy a Binance megvásárolja az FTX-et (jelképes áron). De csak amennyiben a könyvelés átvizsgálása megfelelő eredménnyel zárul.
  • Kevesebb, mint 48 óra múlva kiderül, hogy az FTX könyveinek első megtekintése  után a Binance inkább eláll az üzlettől.(November 9.)
  • Egy hír szerint Sam Bankman-Fried zárt körben, nagybefektetőknek azt mondta, nyolc milliárd dollárnyi feltőkésítésre lenne szüksége a cégcsoportjának.
  • A Binance közzéteszi főbb számláinak egyenlegét és elérhetőségét, ahol mintegy 40 milliárd dollárnyi vagyon van. (Bitcoinban, etherben, dollárhoz kötött stabilérmékben és a Binance saját kibocsátású érméiben vegyesen.)

FTX-gyászjelentés (sajtóközlemény). Több mint 130 cégnek lehet vége. Forrás: Twitter, FTX
FTX-gyászjelentés (sajtóközlemény). Több mint 130 cégnek lehet vége. Forrás: Twitter, FTX

Csődhullám, lemondás, letartóztatás

  • Az FTX nemzetközi részlege lényegében csődben van. Mindenki azt találgatja, hogy mennyi ügyfélpénz hiányzik, nyolc milliárd dollárra becsülik a lyukat.
  • Egy BlockFi nevű, milliárdos értékekkel dolgozó kriptovaluta-hitelezési platform az FTX-problémákra hivatkozva szintén felfüggeszti a kifizetéseket.
  • A kriptovaluta-piac zuhanása megáll, szerény emelkedés látható, de ez inkább a szerdai jó amerikai inflációs adatnak köszönhető. (Nove,ber 10.)
  • Sam Bankman-Fried nyilvánosan bocsánatot kér. Az FTX egyik nagy befektetője, a Sequoia Capital kockázatitőke-társaság nullára írja le a befektetését.
  • SBF utal arra, hogy az USA-leányvállalatnál megvannak az értékek, valamint hogy "boxpartnere" (Changpeng Zhao, CZ) jól játszott és győzött. (Lásd a képet.)
  • Az FTX és az FTX US, az amerikai leányvállalat, az Alameda Research és mintegy 130 további leányvállalat hivatalosan is csődvédelmet kér az USA-ban. A cégcsoport vezére, Sam Bankman-Fried lemond, sőt a pletykák szerint le is tartóztatták a Bahamákon. (November 11.)
  • Az FTX szombatra virradóra állítólag 600-650 millió dolláros hacker-támadásnak esett áldozatul, amit egy belső ember is elkövethetett. A megmaradó értékeket cold wallet-ekbe (offline, biztonsági tárolókba) mozgatják. (November 12.)

Sam Bankman-Fried Twitter-üzenete, amelyben homályosan a Binance felelősségére is utal és az FTX US vagyonának meglétéről ír. Forrás: Twitter
Sam Bankman-Fried Twitter-üzenete, amelyben homályosan a Binance felelősségére is utal és az FTX US vagyonának meglétéről ír. Forrás: Twitter

Az Apokalipszis negyedik lovasa?

Valahol itt lehetünk most. Sokak attól tartanak, hogy ez a csődesemény esetleg végképp bevágja az ajtót a kriptovaluták piaca előtt. Ez volt az Apokalipszis negyedik lovasa, amely után már a vég következik.

Akkora károkat, válságot is okozhat, amelyekből esetleg évek alatt sem tud kilábalni a kriptovaluta-piac. Olyan tovagyűrűző hatásokat, dominó-eldőléseket indít el, amelyek következtében újabb és újabb cégek, esetleg intézmények, befektetési alapok, vagyonos magánszemélyek kerülnek bajba. Ezzel pedig végképp elveszi a kis befektetőknek – a medvepiac és a május-júniusi csődhullám miatt már amúgy is alaposan megtépázott – kedvét a kriptovaluta-befektetésekről.

Az Apokalipszis lovasai, más néven Az Apokalipszis négy lovasa a végítélet egyik előjeleként szerepel a bibliai Jelenések könyvében. A középkorban a kereszténység egyik fontos apokaliptikus motívuma. (Wikipedia)

A remény hal meg utoljára

Egy másik olvasatban azonban ez az esemény is hozzájárulhat ahhoz, hogy a kriptovaluta-piac megtisztuljon. A gyenge cégek és a káros gyakorlatok háttérbe szoruljanak, és úgy a befektetők, mint a szolgáltató vállalatok megtanulják a helyes üzleti, viselkedési normákat. Lehet, hogy valami új, valami biztonságosabb és előremutatóbb rendszer születik majd meg az összeomlásból.

Elvégre sok éve tartja magát a piacon a pofonegyszerű jótanács:

Ne tarts soha nagyobb összeget kriptotőzsdéken!

A kockázatok tehát eddig is ismertek voltak, az emberek mégsem tartották be ezt a szabályt. Az események után biztos, hogy még jobban megnő majd a kockázatkezelés szerepe, az intézmények, a vállalatok és kisbefektetők körében is.

A bitcoin (BTC), az ether (ETH) kriptovaluták árfolyama hosszabb távon, öt évre. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin (BTC), az ether (ETH) kriptovaluták árfolyama hosszabb távon, öt évre. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A szektor válságállónak bizonyult

Az is valószínű, hogy az események hatására a szabályozó politikusok és hatóságok megemberelik végre magukat, és jobban odafigyelek majd a szektorra. Hogy mennyire a szektorért és mennyire a szektor ellen fog ez történni, az egyelőre még kérdéses.

A kriptodevizák eltűnése azonban valószínűtlen. Már túléltek jó pár nagy válságot. Amint még a júniusi mélypontoknál írtuk:

Az egyik legnagyobb a Mt. Gox japán tőzsde 2014 eleji meghekkelése volt, amely fénykorában a teljes bitcoin-forgalom 70 százalékát bonyolította. Ezt követően a bitcoin 2015 elejére 176 dollárra esett. Ma, még az esések után is annak 119-szeresét éri.

Apokalipszis-ministatisztika

Az FTX-csoport mérlegeiben levő hiányt nyolcmilliárd dollárra becsülik. De ez még változhat, és a csődök során általában felfelé szokott. Ahogy azt is nehéz megmondani, hogy a 2022 tavaszi, a Terra (LUNA) összeomlásával kezdődött kriptovaluta-krízisben mekkora kár érte a befektetőket.

A kriptovaluta-piac április 3-i állapota. Akkor a Terra még 40,0, az UST 16,6 milliárd dollárt ért. Forrás: Coinmarketcap.com
A kriptovaluta-piac április 3-i állapota. Akkor a Terra még 40,0, az UST 16,6 milliárd dollárt ért. Forrás: Coinmarketcap.com

Főleg, hogy egyrészt eleve egy eső trendben volt a piac, amikor a tavasz végi-nyár eleji csődhullám beindult. A részvénypiaccal együtt már hónapok óta lefelé tartottak a kriptovaluta-árak, főleg a Fed kamatemelési ciklusának következtében. Másrészt pedig az egyik cégnél elolvadt vagyon a másik cégtől felvett hitelen keresztül amott is kárként jelenik meg, tehát átfedések (halmozódások) vannak.

De a kár minden bizonnyal több tízmilliárd dolláros nagyságrendű lett. A csődhullámot elindító Terra (LUNA)- és UST-érmék áprilisban együtt még 56,6 milliárd dollárt értek, ez a vagyon egészen biztosan elolvadt. Ezen kívül a Three Arrows Capital (3AC) és a Celsius cégek márciusi adatok szerint mintegy 10, illetve 14,7 milliárd dollárnyi kriptóvagyont kezeltek.

Egyes feltételezések szeirnt az FTX-nél kialakult hiány már akkor, májusban keletkezhetett.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG