Tegnap folytatódott az amerikai tőzsdéken a részvények áresése, vagy inkább zuhanása, miután a Nasdaq 100 index 4,8 százalékkal, az S&P 500 2,8 százalékkal került lejjebb. A Nasdaq 100-as három egymást követő tőzsdenapon 11 százalékkal esett összesen az előtte beállított új történelmi rekordjáról. (Hétfőn szünnap volt.) Ma azonban nagyon valószínű, hogy némi korrekció érkezik a korrekcióban, azaz felfelé mozdulnak majd az árak.
Reggel Ázsiában még mínuszok voltak jellemzők, Sanghajban két százalékos, másutt inkább egy százalékos süllyedéssel. Európában azonban zöldbe borultak az árfolyamjelző táblák. A Stoxx 600 index 0,8 százalékkal van a pozitív tartományban, a német DAX egy százalékkal emelkedik, 13 100 környékére. Hasonló mértékben araszol felfelé a lengyel index is. Az amerikai határidős S&P 500 ma 0,8, a Nasdaq 100 futures pedig 1,7 százalékkal megy fel.
Az MNB közbelépett
Itthon a BUX-index azonban 0,2 százalékkal süllyed, négy fontosabb részvényünkből három mínuszban van. Az OTP 0,4, a Richter 0,3, a Telekom 0,1 százalék körüli mértékben veszít értékéből, miközben a Mol 0,9 százalékkal drágul. Persze éppen az utóbbi papír volt az, amely tegnap a legnagyobb zuhanást szenvedte el.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Közzétették az augusztusi inflációs adatot, amely ismét meglehetősen magas volt. A forintot azonban ez nem mozgatta meg, az euró 357,90 fillér, alig tér el a tegnap este jegyzett értéktől. Ennek az oka az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárjában szerepelt.
Tegnap délután, miközben az EUR/HUF árfolyam újra 360 fölötti szinteken mozgott, az MNB piac-kiegyensúlyozó lépést jelentett be. Bevezet egy új FX swap eszközt, amelynek segítségével a negyedév végén átmenetileg megnövekedő devizakeresletet swap-ügyletekkel elégíti ki. Így a spot piac stabilabb marad, hiszen jelentős devizakeresletet szív ki az azonnali piacról. Ennek köszönhetően a forint nagyot erősödött tegnap. Ez nemcsak szóbeli, hanem valós lépésnek tekinthető a forint mellett az MNB részéről. Fontos üzenet a piac számára, hogy az EUR/HUF árfolyamban mi lehet a tolerancia sávja.
Sok a gond Nagy-Britanniában
A dollár ma alig mozog, stagnálnak a nemesfémek is, viszont több napos esés után két százalék körüli pluszban van az olaj is. Ezzel a Brent ismét 40 dollár fölé ért. Második napja nagyot esik a londoni jegyzésű robusta kávé árfolyama, éppen 5,7 százalékkal. Igaz, néhány nappal korábban új éves csúcs alakult ki, onnan fordult le az árfolyam.
Nagy-Britanniában harmadik napja aggódnak amiatt, hogy a miniszterelnök kemény a Brexittel kapcsolatban és megállapodás nélkül is hajlandó felállni az asztaltól. Ma ehhez újabb aggodalmak jöttek a vírusfrontról. A hirtelen megugró fertőzésszám miatt ismét betiltják a hat főnél nagyobb rendezvényeket, igaz, egyelőre sok a kivétel. (Erről itt írtunk bővebben.) Napok óta romlanak egyébként az esetszámok Franciaországban és Németországban is.
Ijedtséget okoz az is, hogy egyetlenegy személy furcsa megbetegedése és néhány erősebb mellékhatás miatt felfüggesztették az oxfordi egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett oltóanyag humán kísérleteit. (Erről itt olvashat többet.) Ráadásul az országban kiújult az Észak-Írországgal kapcsolatos vita és belpolitikai feszültséghez vezetett.
Jön az Apple-show
Az Apple közzétette a termékbemutatójának a szeptemberi időpontját - írta az Equilor Befektetési Zrt.
Szeptember 15-én online rendezik a technológiai cég eseményét. Az Apple jellemzően szeptember elején mutatja be az új generációs telefonjait Cupertinoban, idén azonban az iPhone-ok váratnak magukra és az Apple Watch- és az iPad-termékek fognak frissülni. Az esemény helyi idő szerint délelőtt 10-kor kezdődik és várhatóan a vállalat honlapján lehet követni élőben. A meghívón az „idő repül” szlogen szerepelt, ami a legújabb okosóra megjelenését sugallja.
Ritkaság, hogy Buffett technológiai részvényeket vesz
Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway 570 millió dollárt fektet a Snowflake nevű társaságba, amely adatbázisokkal, felhőben való nagy tömegű adatfeldolgozással foglalkozik. A Snowflake tőzsdei kibocsátást szervez, amely a céget 23,7 milliárd dollárra értékeli. Egy másik fontos partner, amely az IPO előtt beszáll a cégbe, a Salesforce Ventures.
A Financial Times megemlíti, hogy Buffett sokáig híresen elkerülte a technológiai szektort, amelyet túl sérülékenynek talált. Ám 2011-ben szakított ezzel a hagyománnyal, amikor nagy összeget fektetett az IBM részvényeibe. Az IBM azonban teret veszített a felhőben operáló versenytársakkal szemben, most is alacsonyabban forog annál, mint amikor a Berkshire Hathaway először belefektetett. Buffett eladta IBM-részesedését, majd inkább az Apple-be vásárolta be magát, amelyik jobban illik a portfóliójába, amelyben jellemzően iparági piacvezetők, nagy márkanevek találhatók.