A Fed tegnapi, várva várt ülésén hozta a papírformát, nem változtatott a kondíciókon, de utalt a márciusi kamatemelés lehetőségére. Utána Jerome Powell Fed-elnök viszont meglehetősen héja-stílusú, azaz erős monetáris szigorításokra utaló beszédet mondott, amivel alaposan elrontotta az addig szépen alakuló tőzsdei hangulatot. Az amerikai kötvényhozamok erre rég nem látott magasságba emelkedtek, a dollár erősödött.
Így a vezető amerikai indexek végül 0,2-0,4 százalékkal lejjebb fejezték be a napot, ma viszont a határidős indexek ehhez hasonló mértékű pluszban vannak. Az európai piacok is mínuszban nyitottak, jelenleg a német DAX fél, a francia CAC viszont csak 0,1 százalékkal süllyed.
Az OTP miatt felülteljesítő a BUX
Az FTSE 100-as brit mutató 0,4 százalékkal még emelkedni is képes, vélhetően ebben a javuló járványhelyzetnek, az ottani korlátozások eltörlésének van nagy szerepe. Reggel Ázsiában viszont csúnya esések voltak, Hong Kong és Japán indexei két százalék körüli mértékben csúsztak vissza.
Itthon a BUX index viszont 1,2 százalékkal emelkedik, amit főleg az OTP 1,8 százalékos drágulása fűt. A Richter és a Telekom stagnál, a Mol 0,2 százalékkal megy csak fel. A 4iG 1,8 százalékkal felfelé, az Opus 0,7 százalékkal lefelé tart. A lengyel irányadó mutató eközben szerény mínuszban van.
Az olaj a rossz hírek és egy meglepően magas amerikai készletadat ellenére stagnál. A kriptodevizák a részvényekhez hasonlóan fordultak este lefelé, jelenleg négy százalékos mínuszban van a bitcoin és az ether.
Erősítették a forintot
Tegnap este és ma reggel a forint viszonylag gyengécske volt, az euró elérte a 361,10-et is. De délelőtt szépen megerősödött devizánk az MNB – egyébként az elemzők által szinte egyöntetűen előrejelzett – egyhetes aukciós kamata emelésének hatására. Már csak 358,70 az euró, ami 1,2 forinttal alacsonyabb a tegnap esti értéknél.
Az új kamat 4,3 százalék, ami az idei első emelés, de vélhetően nem az utolsó. A legtöbb elemző az emelési sorozat folytatódására számít ebben az évben.
Mit akarhat Putyin?
Az Egyesült Államok és a NATO írásos választ adott Oroszország biztonsági követeléseire, kifejtették, hogy nem tudják teljesíteni Putyin azon követeléseit, hogy a NATO vonuljon ki Közép-Kelet Európából – foglalja össze az Erste Befektetési Zrt. Ugyanakkor az amerikai ajánlatban szerepel a hadgyakorlatok átláthatóbbá tétele, valamint az a hajlandóság, hogy ne telepítsenek közepes hatótávolságú rakétákat vagy harci csapatokat Ukrajnába.
Szerintünk Putyin célja az, hogy kikényszerítsen a NATO-tól egy nyilatkozatot, hogy Ukrajnát soha nem fogja befogadni a sorai közé – írja a brókercég.
Tegnap az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, Török Lajos kifejtette, a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az oroszok az Északi Áramlat miatt szeretnének nyomást gyakorolni a nyugati világra. Így lehetséges a diplomáciai megegyezés.
Mit is mondott Powell?
A hazai brókercégek is aggodalomra okot adóként értékelik a tegnapi Fed-elnöki beszédet.
- Powell megjegyzései azt mutatják, hogy az agresszívabb szigorítás valószínűsége lényegesen nagyobb, mint az utolsó ülésen volt. (Erste Befektetési Zrt.)
- Powell kiemelte, a jegybank anélkül fogja tudni emelni a kamatot, hogy az a gazdaságban problémát okozna. Így ez akár azt is jelentheti, hogy a vártnál gyakoribb, illetve nagyobb mértékű kamatemelés is jöhet majd. (KBC Equitas.)
- Jerome Powell meglehetősen héja üzeneteket küldött, a jegybankelnök szerint fennáll a veszélye, hogy az infláció az optimálisnál magasabb szinten ragad. (Equilor Befektetési Zrt.)
Fordulat az Evergrande-ügyben?
Kína szétszabdalná a bajban levő Evergrande ingatlankonszernt, hogy megakadályozzon egy szélesebb adósságválságot – írja a Equilor Befektetési Zrt. Értékesítenék a vállalat eszközeinek nagy részét, kivéve az üzemeltetési és az elektromosautó-gyártó részleget. Egy állami, rossz hiteleket menedzselő cég, a China Cinda Asset Management venné át az eddig eladatlan ingatlanokat.
Amennyiben a tervek megvalósulnának, Hszi Csin-Pingnek ez lenne az eddigi legnagyobb lépése az összeomlás szélén táncoló Evergrande-val kapcsolatban – véli a brókercég.
Idén nem lesz új Tesla-modell
Ismét sikerült felülmúlnia a várakozásokat a Teslának, mind bevétel, mind pedig profit terén – írta a KBC Equitas.
Az elmúlt három negyedév során egymás után döntött új csúcsokat a Tesla, most sem alakult másképp, éves alapon 65 százalékos bevételnövekedést realizált a társaság. Pedig az elmúlt év során a chiphiány, illetve az ellátási gondok miatt nem tudott teljes kapacitáskihasználást elérni a Tesla.
Negatív hír lehet azonban, hogy idén hiába várnának új Tesla modellre Elon Musk vezérigazgató szerint. (A cybertruck is csúszik – a szerk.) A zárás után 0,8 százalékos mínuszba került az árfolyam.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.