7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai fizetőeszköz az euróval szemben például 408,50 forinton állt dél körül. A tőzsdéken összességében pozitív hangulat uralkodik, az OTP és a Richter is emelkedik, feljebb húzva a BUX-ot, amely elviselte a Mol és a Telekom gyengülését. Az árupiacokon is felfelé tartanak a jegyzések, a nemesfémek, az energiatermékek és a kriptoeszközök egyaránt drágulnak.

A kínai DeepSeek megjelenésére és az ezzel kapcsolatos hírekre negatívan reagáltak az amerikai piacok hétfőn, így a Nasdaq 100 index 3,07 százalékos mínuszban zárt, habár napközben még alacsonyabb szinteken is járt. A chipgyártók húzták magukkal a piacot, hiszen az Nvidia és a Broadcom is 17 százalékot veszített, de több AI-kapcsolt vállalat is nagyobb negatívumot mutatott fel. A csodálatos hetesből egyébként az Apple tartotta legjobban magát, hiszen 3 százalékos pluszba került, de a Meta is közel 2 százalékos pluszban zárt.

Látható tehát, hogy a szektorok közül főleg a defenzívebb (egészségügy, közmű) teljesítettek erősen, míg a technológiai szektor lemaradó volt – mutatott rá a K&H Értékpapír. Ezen belül viszont nem volt egységes a kép, a hardveres cégek inkább gyengélkedtek, de a szoftveres vállalatok alapvetően erősebbek voltak.

A másik két vezető tengerentúli tőzsdeindex közül az S&P 500-as 1,46 százalékos bukóban fejezte be a hét első napját, ezzel szemben a Dow Jones 0,65 százalékkal emelkedett.

A világ többi, kedd reggel elsőként kinyitott börzéi közül az ázsaiak vegyesen szerepeltek. Míg a hongkongi börzebarométernek sikerült 0,14 százalékos pluszt elérnie, addig a sanghaji, ha minimálisan, 0,06 százalékkal is, de csökkent a hétfői záróértékéhez képest, a tokiói Nikkei viszont már jelentősebben, 1,39 százalékkal ment lejjebb. 

Árfolyam

Európa viszont ezúttal a nyugalom és a béke kontinensének ígérkezett, kedd délhez közeledve valamennyi index zöldben pompázott. A frankfurti DAX 0,62, a párizsi CAC 0,44, a londoni FTSE pedig 0,58 százalékkal izmosodott.

S e sorból Budapest sem akart kimaradni. A BUX a kereskedés harmadik órájának végén 0,15 százalékkal állt magasabban a hétfő esti zárásához képest. Az értékét leginkább meghatározó részvények közül az OTP 0,21, a Richter 0,39 százalékkal állt magasabban dél körül, ezzel szemben a Mol 0,42, a Magyar Telekom 0,43 százalékkal gyengült. .

Az OTP erősödését segíthette az is, hogy 2 millió darab saját részvényt vásárolt vissza hétfőn, a záróárnál több mint ezer forinttal magasabb, 25 ezer forintos átlagáron. Így a múlt héten meghirdetett 60 milliárd forintos részvény-visszavásárlási keretből 50 milliárdot kimerített a bank.

A pénteki látványosabb erősödés után hétfőn is jól tartotta magát a forint. Az EURHUF kurzusa végig 410 alatt maradt, a zárás 408,4-en történt. Devizánkat továbbra is az támasztotta elsősorban, hogy a dollár gyors erősödése abbamaradt az elmúlt napokban – vélik az Erste Befektetési Zrt. elemzői. A keddi nyitásban viszont ismét erősödéssel kezdett a dollár, ami rögtön meg is mutatkozott a forint gyengülésében, s ezt az amerikai vámfenyegetések tovább fokozhatják.

Mindazonáltal dél körül a forint gyakorlatilag ugyanott állt, mint ahol hétfőn este zárt. Egy euró 408,58, a dollár 391,89, a svájci frank 432,22 forintot ért.

Délután a fókusz visszaterelődhet itthonra, hiszen 2-kor érkezik a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntése. Az alapkamat nagy valószínűséggel 6,50 százalékon maradhat – ahogy azt laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor cikke is előrejelezte. Kommunikációjában a jegybank várhatóan továbbra is az óvatosságot hangsúlyozza majd, ami némi fundamentális támaszt jelenthet a hazai devizának.

A nemzetközi devizapiacon tegnap a nyitáshoz képest alig változott az EURUSD kurzusa, napközben viszont meglehetősen széles sávban mozgott az árfolyam. A zárás kicsivel 1,05 alatt történt, most viszont újból dollárerősödés látszik kibontakozni. Kedd reggel 1,043-n kereskedtek a devizapárban. A részvénypiaci eladások és az Nvidia körüli turbulenciák kevésbé hatottak most a devizapiacon, ellenben Trump újabb vámfenyegetései érdemben hozzájárulhattak a dollár újbóli erősödéséhez. Az amerikai elnök „sokkal nagyobb” vámokat akar, és célzott vámokat fontolgat olyan termékekre, mint az acél, a réz és a félvezetők.

Kitekintve az árupiacokra, az látható, hogy a nemesfémek drágulnak. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,35 százalékkal, 2748 dollárra, az ezüsté 0,46 százalékkal, 30,55 dollárra ment fel.

A piac az Erste elemzői szerint azt figyeli, hogy az Egyesült Államok bevezet-e egy legalább 2,5 százalékos általános vámtételt a bejövő árukra. A hír erősítette a dollárt, ami negatívan hatott az arany árára. Ezt a piacot is megrázta, hogy a kínaiak is egy mesterséges intelligencia megoldással, a DeepSeekkel álltak elő, ami állítólag jóval olcsóbb volt, mint az amerikai megoldás és gyengébb chipeken is elfut. Ez jelentős eladási hullámot generált a félvezetőgyártók és a techrészvények körében, ami érdekesebbé teheti az aranyat a jövőben, de rövidtávon az eladásához vezethet, mivel így fedezhetik a befektetők a veszteséget.

Ezúttal egy irányba mozognak az energiaárak – felfelé. Az olajfajták közül az északi-tengeri Brent hordója 0,43 százalékkal, 77,41 dollárra, az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 0,27 százalékkal, 73,37 dollárra nőtt.

A befektetők nézik Trump elnök megnyilvánulásait, aki 2,5 százaléknál magasabb általános vám bevezetését tervezi az összes Amerikába érkező árura. Az új pénzügyminiszter, Scott Bessent ezzel szemben megelégedne ezzel a mértékkel. Eközben Líbiában ismét problémák vannak a két nagy export kikötő, a Ras Lanuf és az Es Sider körül, mivel a helyi dokkmunkások sztrájkolnak, így fel kellett függeszteni az exportot. Ez a fejlemény csökkenti a Líbiából a világpiacra érkező kőolaj mennyiségét – hívja fel a figyelmet az Erste.

Sokkal jobban erősödött a nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus a rotterdami árutőzsdén, 1,33 százalékkal, 48,5 euróra.

A kriptoeszközök is szárnyalnak. A főbb típusok közül a bitcoin árfolyama 1,79 százalékkal, 102 646 dollárra, az etheré 2,31 százalékkal, 3192 dollárra, míg a solanaé 2,58 százalékkal, 238,5 dollárra rakétázott.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Idén kamatot csökkenthet a lengyel jegybank

Újabb lengyel jegybankár szólalt meg a várható kamatpályával kapcsolatban, Wieslaw Janczyk szerint az év második felében 50-100 bázispontos kamatvágásról tárgyalhatnak – írja az Equilor Befektetési Zrt. Egy kamatcsökkentés még az idei évben lehetséges, de a márciusi előrejelzés fontos információkat fog tartalmazni az árszabályozás inlációs pályára gyakorolt hatásairól. Korábban Ireneusz Dabrowski azt mondta, hogy a szolgáltatási szektorban tapasztalható infláció és az erőteljes bérnövekedés miatt még 2-3 negyedévig nem tudnak kamatot vágni.

Erős számok az AT&T-től

Amelyekre reagálva a részvény több mint 6 százalékot emelkedett, felhúzva a többi telekommunikációs részvényt is. A társaság a most lezárult negyedévben 482 ezer új vezetéknélküli ügyfelet szerzett, felülmúlva a Visible Alpha 425 ezres becslését. Az erősebb keresletet többek közt az 5G és nagysebességű optikai internet kombinált előfizetői csomagoknak köszönhette a társaság, tehát egyelőre kifizetődőnek tűnik az optikai hálózat bővítése az Egyesült Államokban. Így 32,2 milliárd dolláros bevételt generált a negyedév során az AT&T, emellett 54 centes EPS-t realizált, bőven felülteljesítve a konszenzus 50 centes becslését. 

Pozitívan látja a jövőt az SAP

Idén 10,3-10,6 milliárd euró közötti működési profittal számolnak, ami meghaladja a korábbi 10,2 milliárdos előrejelzést. A német szoftveróriás felhőbevételei még magasabban alakulhatnak a korábban prognosztizáltnál, így 21,6-21,9 milliárd euró közötti bevétellel számolnak ebben a szegmensben, míg az összbevétel elérheti a 37,5 milliárdot is. A most lezárult negyedév is erősre sikeredett, 8,27 milliárd eurós bevételt generált az SAP, szemben a konszenzus 8 milliárdos várakozásával, de működési profitsoron is felülteljesítő volt a cég, 2,44 milliárdos eredményével.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint dőltek a rekordok Budapesten, de a Magyar Telekomnál nem örülhettek
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:29
Így alakult a heti tőzsdei körkép.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG