Kivárás tapasztalható a részvénypiacokon, aminek a fő oka Jerome Powell Fed-elnök délutáni kongresszusi meghallgatása. Sokan attól tartanak, hogy itt valami új hangzik el a kamatpolitikával kapcsolatban, és az felkavarja a tőkepiacokat. Az európai tőzsdeindexek alig mozognak, a német, francia és brit mutató egyaránt 0,2 százalékkal megy felfelé. Az amerikai határidős indexek is csak 1-2 ezrelékes pluszban vannak.
Itthon a BUX index viszont csúnyán néz ki, 1,2 százalékkal esik. A varsói WIG 20 eközben 0,4 százalékkal erősíteni tud. Az OTP 2,3, a Mol 0,5, a Richter 0,6 százalékkal megy le. A Telekom stagnál, a Masterplast és az Alteo 1,3 százalékkal drágul.
Jön az inflációs adat, drágább az euró
Az euró 378,10, ami 1,4 forintos drágulást jelent tegnap estéhez képest. A hollandiai földgáz fél százalékkal többe kerül, az olaj viszont kissé olcsóbb lett a tőzsdéken. Ismét esnek az ipari fémek.
Holnap a magyar infláció értékét teszik közzé, az elemzők becsléseinek átlaga 25,4 százalék februárra év/év alapon. (A januári 25,7 volt.) Lásd még:
Kissé csökkent az OTP célára
Az Autonomous Research elemzője megvágta az OTP célárát, bár csak kis mértékben, a korábbi 10 492 forintról 10 482-re. Emellett továbbra is eladásra ajánlja a részvényt. A konszenzusos célár a 13 ezer forintot közelíti jelenleg – írta a KBC Equitas.
Kapott egy gyomrost a magyar ipar
Az előző hónaphoz és tavaly januárhoz képest is jelentős a hazai ipari termelés visszaesése a KSH adatai szerint – írta az Mfor.hu. Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője pedig egyenesen úgy fogalmaz, hogy “satuféket nyomott az ipar januárban”.
A mostaninál nagyobb visszaesést a Covid-leállásoknál láttunk utoljára, hosszabb távra tekintve pedig egészen 2010-ig kell visszamennünk hasonló mértékű zuhanáshoz.
Bár decemberben a legnagyobb súlyú ágaknak és az akkumulátorgyártásnak sikerült túlszárnyalni a többi visszaesését, januárban ez már nem sikerült. Javulást az elemző leginkább a “globális konjunktúra helyreállásának” és az “energiahelyzet európai kezelésének” függvényében vár.
Csúnya kamatemelési sorozat jöhet?
Robert Holzmann, az osztrák központi bank elnöke egy interjúban elmondta, hogy az infláció rendkívül makacs, így a következő négy kamatdöntő ülésen 50-50 bázispontos kamatemelésekre van szükség – írta az Equilor Befektetési Zrt. A következő, március 16-án esedékes ülésre eredetileg is 50 bázispontos szigorítást jelzett előre az EKB, de a további lépéseket a beérkező adatok függvényében teszik majd meg. Holzmann arra számít, hogy nagyon hosszú időbe fog telni, míg az infláció érdemben mérséklődik.
Korábban egyik EKB-s döntéshozó sem tett ennyire héja-hangvételű nyilatkozatot, így izgalmasnak ígérkezik a jövő heti kamatdöntés.
Befutott a BUX
Legalábbis abban az értelemben, hogy megérkezett a Tradingview rendszerébe. Ebből az alkalomból megnéztük, hogy hogyan alakult a magyar, a német és a lengyel vezető tőzsdeindexek értéke 2021 vége óta. Amint az ábrán látható, a BUX alaposan alulteljesítette a német indexet, akkor pedig még jobban, ha a DAX-ot forintra is átszámoljuk. (Bár 2021 vége óta nem sokat változott a forint, hála az utóbbi időben látott erősödésének.)
A lengyel index azonban még lejjebb van. A lengyel részvénypiac a földrajzi közelség miatt is jobban megszenvedhette a háborút. Másrészt Varsóban technológiai papírok is inkább vannak, amelyeket a kamatemelési hullám különösen erősen sújtott.
Nagyon félnek a befektetők az újabb eséstől
A több mint öt hónapja tartó rali és a múlt heti két százalékos árfolyamemelkedés ellenére a német befektetők továbbra is szkeptikusak a Handelsblatt.com DAX-Sentiment felmérésének aktuális adatai szerint. A gyenge 2022-es év után az újabb árfolyamveszteségektől való félelem továbbra is erős. Más mutatók, mint például a stuttgarti tőzsde Euwax hangulatindexe vagy a frankfurti határidős tőzsde put/call aránya is ezt a nagyfokú óvatosságot jelzik.
Az Egyesült Államokban ez a szkepticizmus már félelemmé változott. A pesszimisták, azaz az úgynevezett medvék száma majdnem kétszer annyi, mint a bikáké, akik emelkedő árfolyamokra számítanak. Az Atlanti-óceán túloldalán az alapkezelők csökkentették kockázatos befektetéseik arányát, és sokan eladási opciókat vásárolnak, hogy fedezzék magukat az árak esése ellen.
Csúcsközelben a DAX index
Így a “meglepetéspotenciál” a Handelsblatt szerint továbbra is felfelé mutat.
Az ilyen viselkedés általában emelkedő árakat jelez, mert egyszerűen rengeteg pénz van, amivel be lehet szállni. De egy kikötéssel: ha nem történik semmi meglepően negatív – írták.
Amint az ábrán látható, a DAX index nincs túl távol 2021 novemberében beállított 16 272 pontos történelmi csúcsától. A hétfői záróértéke kevesebb mint négy százalékra volt attól.
Két bank is betöltené a kiptóűrt
Ahogy a napokban beszámoltunk róla, az amerikai Silvergate Capital nevű “kriptóbank”, amely kriptovaluta-tőzsdéknek és más kriptós vállalkozásoknak vezetett számlát, várhatóan nem sokáig fog túlélni. Ám úgy látszik, jelentkezőkben nincs hiány. A londoni BCB Group erősen dolgozik azon, hogy betöltse az űrt, és ennek érdekében dolláralapú szolgáltatásokat, fizetési megoldásait fejleszti – derült ki egy interjúból.
A tengeri szörnyről elnevezett Kraken kriptopénz-tőzsde viszont saját bankot akar alapítani, nagyon hamarosan. A teljesen online bank “átfogó betétgyűjtési, letétkezelési és vagyonkezelési szolgáltatásokat nyújt majd a digitális eszközök számára” – nyilatkozta egy cégvezető. A terv egyébként nem új, a Kraken eredetileg már 2020-ban banki engedélyt szerzett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.