A pénteki nagy esés után ma is a mélypiros az uralkodó szín a tőzsdéken, már ma reggel Kínában öt, Japánban kettő, Hong Kongban négy százalék körül volt az indexek esése. A fő oka ennek az lehet, hogy Sanghajban nem sikerül megfékezni a járványt, és Pekingben is felütötte a fejét, ami gazdasági lassulást vetít előre.
A német DAX index 1,7 százalékkal esik jelenleg. A francia elnökválasztáson Emmanuel Macron győzött, ami némileg megnyugtathatta a piacokat, ám a francia részvények ennek ellenére jobban esnek a németeknél, 2,3 százalékkal. A piac ugyanis valószínűleg már beárazta ezt, a Párizsban forgó papírok a múlt héten felülteljesítők voltak. A brit index is 2,3 százalékkal megy le. Az amerikai határidős indexek újabb 0,8-0,9 százalékos mínuszban vannak.
A lengyel index 2,6 százalékkal esik, ennek fényében a hazai BUX 1,7 százalékos süllyedése tűrhetőnek mondható. Az OTP 1,4, a Mol 1,6, a Richter 2,3 százalékos esését a Telekom szerény emelkedése nem tudja érdemben ellensúlyozni.
A forint is számottevően gyengül, 1,8 forinttal drágább lett az euró, 373,4 jelenleg. A növekedési aggodalmak miatt szakad az olaj, már 4,5 százalékos mínuszban van.
De mit lép holnap az MNB?
A forint visszapattanását a 370-es szintről nemzetközi folyamatoknak tudja be a KBC Equitas, szerintük a dollár erősödése kedvezőtlenül hatott a magyar devizára. A 370 forintos támaszszint ismét akadályt jelentett a forint erősödése előtt.
Az MNB kedden tartja a kamatdöntő ülését, ahol a várakozások szerint 100 bázispontos kamatemelést hajthat végre a jegybank. Így a keddi események kihatással lehetnek a forint mozgására.
(Korábban sokáig a 370-es szint jelentette a forintgyengülés netovábbját, a történelmi csúcsot, úgy látszik, most már erős ellenállásként működik.)
Bejelzett a bolyhoskutya-indikátor
A kisállatboltok forgalmi adatai alapján recesszió közeleg az USA-ban – írja a Yahoo Finance. Ez a következtetés (a bolyhoskutya-mutató, "Fluffy Puppy Indicator") azon a megfigyelésen alapul, hogy az emberek, ha nincs elég pénzük, visszafogják a kedvenceik kiegészítőinek (játékszerek, kozmetikai cikkek stb.) vásárlásait, miközben az állateledel-forgalom stabil marad. Az amerikai fogyasztók most főleg a magasabb benzin- és élelmiszerárak miatt kényszerülhetnek megtakarításokra.
A Nielsen legfrissebb adatai szerint az április 9-én véget ért négy hét alatt a háziállatoknak szánt, nem élelmiszer-jellegű cikkek eladásai 1,9 százalékkal csökkentek. Ez jelentős visszaesés a 12 hetes átlag 3,6 százalékos növekedéshez képest. Az ápolószerek értékesítése például 19,2, az állatágyaké 12,7 százalékkal csökkent.
A recesszió esélyei
A cikk a továbbiakban nagy befektetési bankházak elemzéseit is idézi, amelyek szintén kisebb-nagyobb esélyt adnak egy gazdasági visszaesésnek. A Goldman Sachs vezető közgazdásza szerint például a recesszió esélye nagyjából 15 százalék a következő 12 hónapban és 35 százalék lehet két éven belül.
A hónap elején Matthew Luzzetti, a Deutsche Bank közgazdásza a Wall Street-i nagyok közül elsőként amerikai recessziót jósolt.
Meglepő növekedési modell
A Bloomberg Economics recesszió-valószínűség modellje nulla százalékos esélyt jelez elő arra, hogy a következő 12 hónapan recesszió lesz – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ez a modell hasonló a Jerome Powell által használthoz. Érdekesebb azonban, hogy 2024 januárjáig 44 százalékos valószínűséggel fordulhat elő gazdasági visszaesés.
Különösen gyengék ma az “altcoinok”
Egész hétvégén gyenge volt a kriptoedviza-piac, ma pedig némi gyorsulás is látszik az esésben. A bitcoin 3,3, az ether 4,6 százalékkal süllyed (38 500, illetve 2800 dollár közelébe). Ez az első számú kriptodevizánál 40 napos mélypont. Többnyire ennél nagyobbat esnek a fontosabb alternatív kriptodevizák (altcoinok), mint például solana, cardano, polkadot, avalanche, jellemzően 6-9 százalékkal.
Egy év alatt a bitcoin 22 százalékkal lejjebb, az ether viszont 21 százalékkal feljebb van.
Jelentenek a nagyágyúk a héten
A Wall Street sűrű hét elé néz, technológiai óriáscégek eredményei és az USA-ból érkező makroadatok állnak a figyelem középpontjában. Az S&P 500 legnagyobb súlyú összetevői közül a Microsoft (MSFT), az Alphabet (GOOGL), a Meta (volt Facebook, FB), az Apple (AAPL) és az Amazon (AMZN) is ezen a héten jelent az első negyedévről, plusz még legalább másfél száz indexkomponens.
Emellett pénteken adatokat közölnek az infláció mellett az amerikai személyi kiadások indexéről is, amit a Federal Reserve is figyelemmel kísér, és az infláció, a kamatok és a gazdasági növekedés szempontjából is fontos.
Az S&P 500 vállalatainak egyötöde számolt be eddig az első negyedévről, 79 százalékuk növelte nyereségét a FactSet adatai szerint, ami kissé az ötéves átlag felett van. A pozitív meglepetések mértéke azonban elmarad az ötéves 8,9 százalékos átlagtól, csak 8,1 százalékos.
Mit keresnek az autógyárak a metaverzumban?
Április 22-én a Nissan és a Toyota japán autógyártók bejelentették, hogy “belépnek a metaverzumba” a VRChat nevű videojáték-fejlesztő startup céggel kötött partnerségen keresztül – írta a Nikkei Asia. De eltérően közelítik meg a kérdést.
A Nissan arra összpontosít, hogy virtuálisvalóság-szobákat hozzon létre ügyfelei számára, ahol bemutathatja termékeit. Ezzel szemben a Toyota a távmunkakörnyezetre fókuszál, irodákat hoz létre a munkatársai számára, ahol a műszaki fejlesztéseket avatarjuk (virtuális képviselőjük) segítségével vitathatják meg. A vállalat képviselője szerint ez az új munkaterület a koronavírus okozta problémák miatt szükséges.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.