Vannak, akik szerint az is csoda, hogy még léteznek, mások szerint viszont fantasztikus fejlődést mutattak fel a kriptodevizák 2021-ben. De mindenképpen a kriptó-csodák éve volt, és így fog bevonulni a történelembe, hacsak a következő évek valamelyike teljesen el nem homályosítja ezt a csillogást.
A három legnagyobb siker
Három sikeres kriptót és három nagy kudarcot vett számba az igen mozgalmas évből a Cointelegraph. Emlékeztetnek arra, mennyire átalakult az élmezőny: a bitcoin és az ether őrzi az első és második helyét, de utána komoly átrendeződés volt. Január elején még a litecoin (LTC), a chainlink (LINK) és a bitcoin cash (BCH) is gazdagították az élbolyt. Ma viszont egészen mások a nagy nyertesek, például a solana (SOL), a polkadot (DOT), az USD Coin (USDC, dollárhoz kötött) vagy az avalanche (AVAX) léptek a helyükbe.
1. A dogecoin már nemcsak mém
A három legnagyobb siker között említik a dogecoint, amely – nagyrészt Elon Musk, a világ leggazdagabb emberének tevékenysége nyomán – mém-kriptóból sok szempontból a komolyabbak közé küzdötte fel magát. Bár már sokat esett a tavaszi csúcsokról, még mindig 3800 százalékos nyereségnél tart hosszabb távon.
2. Az olcsó és gyors solana
A solana (SOL) év elején csak 1,5 dollár volt, év végén 175. Az ethereum-riválisok között ez érte el a legnagyobb sikereket nagy elszámolási sebességével és alacsony díjaival. Bár a rendszer folyamatos működésével voltak gondok, hacker-támadások is meg tudták tépázni, még mindig az egyik legnépszerűbb alternatíva a rettentően megdrágult etherrel szemben.
Egy egyszerű ether-küldés manapság 5-15 dollárba, egy bonyolultabb okosszerződés blokkláncba írása 100-300 dollárba (!) is belekerülhet. Mindez a solana rendszeren egy dollárcentnél is kevesebbe fáj ma.
3. A gyakran használt terra
A terra (LUNA) egy éve még 0,65 centbe került, és jószerével ismeretlen volt, nemrég viszont a száz dollárt is elérte. Ennek titka állítólag az, hogy jó sokan használják – főleg Ázsiában – olcsó pénzátutalásokra, online fizetésekre. Ezen kívül a rendszer számos partnert nyert meg magának kereskedők és pénzügyi közvetítő cégek körében.
Zuhant az Internet Computer
A nagy kudarcok között a portál első helyen említi az Internet Computer (ICP) érmét, amely az információ-technológiai iparágat készül forradalmasítani. A tavaszi őrület (hype) után azonban a csillaga gyorsan leáldozott, és azóta 95 százalékot esett.
Az EOS, az egykori darling
Valamikor az EOS (EOS) számított az ether legnagyobb kihívójának, ám éveken keresztül folytak a soha véget nem érő fejlesztések, és a konkurencia alaposan elhúzott mellette. Bár nemrég a rendszert működtető rendszergazdák (a validátorok) is fellázadtak, és a fejlesztő-alapító cég ellen szavaztak, összességében ma sem látszik túl sok fény az alagút végén.
A titkos Monero
A harmadik nagy bukásnak a Monero (XMR) érméjét tartja a Cointelegraph, mivel ennek ára is jókorát zuhant. Ebben szerepet játszott, hogy a kriptodeviza-ipar alapvetően szeretne a jogszabályoknak megfelelni.
Ez az érme pedig – ellentétben a legtöbb egyéb kriptóval – valóban anonim és követhetetlen pénzmozgásokat tesz lehetővé. Emiatt sok kriptotőzsde le is vette a kínálatából.
A kriptók tíz legnagyobb pillanata
A CryptoBriefing tíz pontban foglalta össze a kriptodevizák tavalyi legnagyobb pillanatait, a mérföldköveket, amelyek az iparág fejlődését jelezték. Ezek közül számos meglepetésként érte még a szakma képviselőit is. (Az elsőt mi tesszük hozzá, nem ők, talán mert nem volt annyira váratlan.)
A Tesla bitcoint vásárolt
Éppen kifulladni látszott februárban a kriptoidevizák áremelkedése, amikor bejelentették, hogy a vezető elektromosautó-gyártó milliárd dolláros nagyságrendű vásárlást eszközölt. Nem volt ugyan teljesen váratlan, sokan találgatták már, mikor következik be, de így is nagy hatást gyakorolt. Megszilárdult az “intézményi befektetők is belépnek a piacra” narratíva, ami sokat hozzátett a 2021-es kriptó-optimizmushoz.
Elon Musk beindítja a dogecoin-ralit
A dogecoin 0,73 dolláros csúcsa az év egyik legnagyobb és legkevésbé várt trendje volt, megkezdődött a mémérme-őrület. Számos követője lett azután, és persze sok kockázat is keletkezett. Egy előnyt mindenképpen újra és újra emleget a szakirodalom: Ezek az érmék nagyon könnyen kezelhetők, mobilalkalmazások segítségével is, így az egyszerű felhasználók is könnyen boldogulnak velük.
A Beeple 69,34 millió dolláros NFT-je
Annak idején 2021 elején alig volt, aki tudta, mit jelent az „NFT” mozaikszó (non-fungible token, egyedi kriptoérme). Ma már mindenhol megtalálhatók ezek, amit az olyan úttörők segítettek, mint a Beeple földrengető Christie’s aukciója, ahol hatalmas rekordárat értek el.
De épp a napokban tudósítottunk arról is, hogy a Ferrari is NFT-t készít. Korábban pedig az Adidas és a Nike lépett be a piacra.
A Coinbase tőzsdére ment
Április 14-én a Coinbase amerikai kriptokereskedési platform tőzsdén jegyzett társasággá vált a Nasdaq-on (COIN jelzéssel). Napokkal előtte rekord eredményeket tett közzé, amelyből kiderült, hogy a vállalat 1,8 milliárd dollárt keresett 2021 első negyedévében. A bevezetés körül nagy felhajtás (hype) volt, ami hozzájárult a bitcoin akkori történelmi csúcsához is.
Kína betiltja a kriptót
Bár technikailag nem egyetlen eseményhez kötődik, Kína növekvő ellenérzése a kriptodevizákkal és bányászatukkal szemben 2021 egyik fő témája volt. A hír hatására a kriptopiac emelkedése megakadt, de a tilalmat követően sok bányász áthelyezte tevékenységét olyan helyekre, mint Texas vagy Kazahsztán, és ment minden majdnem ugyanúgy tovább, mint előtte. A kínai kereslet kiesése azért komoly érvágás lehet a piacnak a mai napig is.
Az Ethereum újítása
Augusztusban az Ethereum-rendszer egy új jutalék-mechanizmust vezetett be (az EIP-1559 módosítás, avagy “London” keretében), amely alapvető változást hozott. Elindult a díjak (a “gáz”) égetése (egy részük bevonása, megsemmisítése), ami csökkenti a forgalomban levő etherek mennyiségét. Így hosszabb távon ez jó hatással lehet az árfolyamra.
A 611 millió dolláros DeFi hack
A 2021-es év minden eddiginél magasabb árfolyamokon kívül több nagy értékű betörést, hacker-támadást is hozott. Ami mindenki figyelmét felkeltette, az a Poly Network-öt érintette, egy blokkláncok közötti hidat. (Az Ethereum, Polygon és Binance Smart Chain láncok között.) Augusztusban egy ismeretlen hacker 611 millió dollárnyi kriptoeszközt lopott el, ami a történelem legnagyobb kriptórablása lett. A Poly Network csapatával folytatott tárgyalások után azonban visszaadták a pénzt.
Salvador bevezeti a bitcoint
A kriptodeviza-szkeptikusok kedvenc éve, hogy a kormányok betiltják az eszközosztályt, ha az túl nagyra nő. Ez az érv sokat veszített erejéből, amikor Salvador az első ország lett, amely bevezette a bitcoint törvényes fizetőeszközként.
A Facebookból Meta lett
A médiaóriás a kriptoeszközökhöz kapcsolódó területen erősít, és az első számára a metaverzum lesz a jövőben - jelentették be ősszel. Ez az kriptodevizák piacát is alaposan felforgatta, az online játékokkal, pénzügyekkel, NFT-kkel foglalkozó érmék is nagy szárnyalásba kezdtek. A folyamat a mai napig is tart.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.