7p

A kriptodeviza-piacon annyi csodálatos és váratlan esemény történt 2021-ben, hogy számba venni is nehéz. Elon Musk piacmozgató húzásai, óriási NFT-árcsúcsok, a Facebook zászlóbontása a metaverzum felé vagy a kolosszális hackertámadás talán örökre átírják a játékszabályokat.

Vannak, akik szerint az is csoda, hogy még léteznek, mások szerint viszont fantasztikus fejlődést mutattak fel a kriptodevizák 2021-ben. De mindenképpen a kriptó-csodák éve volt, és így fog bevonulni a történelembe, hacsak a következő évek valamelyike teljesen el nem homályosítja ezt a csillogást.

A három legnagyobb siker

Három sikeres kriptót és három nagy kudarcot vett számba az igen mozgalmas évből a Cointelegraph. Emlékeztetnek arra, mennyire átalakult az élmezőny: a bitcoin és az ether őrzi az első és második helyét, de utána komoly átrendeződés volt. Január elején még a litecoin (LTC), a chainlink (LINK) és a bitcoin cash (BCH) is gazdagították az élbolyt. Ma viszont egészen mások a nagy nyertesek, például a solana (SOL), a polkadot (DOT), az USD Coin (USDC, dollárhoz kötött) vagy az avalanche (AVAX) léptek a helyükbe.

Az első 12 kriptodeviza december 29-én (Coingecko)
Az első 12 kriptodeviza december 29-én (Coingecko)

1. A dogecoin már nemcsak mém

A három legnagyobb siker között említik a dogecoint, amely – nagyrészt Elon Musk, a világ leggazdagabb emberének tevékenysége nyomán – mém-kriptóból sok szempontból a komolyabbak közé küzdötte fel magát. Bár már sokat esett a tavaszi csúcsokról, még mindig 3800 százalékos nyereségnél tart hosszabb távon.

A bitcoin, az ether és az avalanche árfolyama (Tradingview.com)
A bitcoin, az ether és az avalanche árfolyama (Tradingview.com)

2. Az olcsó és gyors solana

A solana (SOL) év elején csak 1,5 dollár volt, év végén 175. Az ethereum-riválisok között ez érte el a legnagyobb sikereket nagy elszámolási sebességével és alacsony díjaival. Bár a rendszer folyamatos működésével voltak gondok, hacker-támadások is meg tudták tépázni, még mindig az egyik legnépszerűbb alternatíva a rettentően megdrágult etherrel szemben.

Egy egyszerű ether-küldés manapság 5-15 dollárba, egy bonyolultabb okosszerződés blokkláncba írása 100-300 dollárba (!) is belekerülhet. Mindez a solana rendszeren egy dollárcentnél is kevesebbe fáj ma.

3. A gyakran használt terra

A terra (LUNA) egy éve még 0,65 centbe került, és jószerével ismeretlen volt, nemrég viszont a száz dollárt is elérte. Ennek titka állítólag az, hogy jó sokan használják – főleg Ázsiában – olcsó pénzátutalásokra, online fizetésekre. Ezen kívül a rendszer számos partnert nyert meg magának kereskedők és pénzügyi közvetítő cégek körében.

Az ether, a terra (LUNA) és a solana (SOL) árfolyama (Tradingview.com)
Az ether, a terra (LUNA) és a solana (SOL) árfolyama (Tradingview.com)

Zuhant az Internet Computer

A nagy kudarcok között a portál első helyen említi az Internet Computer (ICP) érmét, amely az információ-technológiai iparágat készül forradalmasítani. A tavaszi őrület (hype) után azonban a csillaga gyorsan leáldozott, és azóta 95 százalékot esett.

Az EOS, az egykori darling

Valamikor az EOS (EOS) számított az ether legnagyobb kihívójának, ám éveken keresztül folytak a soha véget nem érő fejlesztések, és a konkurencia alaposan elhúzott mellette. Bár nemrég a rendszert működtető rendszergazdák (a validátorok) is fellázadtak, és a fejlesztő-alapító cég ellen szavaztak, összességében ma sem látszik túl sok fény az alagút végén.

Vesztes kriptodevizák fél évre, plusz az ether (Tradingview.com)
Vesztes kriptodevizák fél évre, plusz az ether (Tradingview.com)

A titkos Monero

A harmadik nagy bukásnak a Monero (XMR) érméjét tartja a Cointelegraph, mivel ennek ára is jókorát zuhant. Ebben szerepet játszott, hogy a kriptodeviza-ipar alapvetően szeretne a jogszabályoknak megfelelni.

Ez az érme pedig – ellentétben a legtöbb egyéb kriptóval – valóban anonim és követhetetlen pénzmozgásokat tesz lehetővé. Emiatt sok kriptotőzsde le is vette a kínálatából.

A kriptók tíz legnagyobb pillanata

A CryptoBriefing tíz pontban foglalta össze a kriptodevizák tavalyi legnagyobb pillanatait, a mérföldköveket, amelyek az iparág fejlődését jelezték. Ezek közül számos meglepetésként érte még a szakma képviselőit is. (Az elsőt mi tesszük hozzá, nem ők, talán mert nem volt annyira váratlan.)

A Tesla bitcoint vásárolt

Éppen kifulladni látszott februárban a kriptoidevizák áremelkedése, amikor bejelentették, hogy a vezető elektromosautó-gyártó milliárd dolláros nagyságrendű vásárlást eszközölt. Nem volt ugyan teljesen váratlan, sokan találgatták már, mikor következik be, de így is nagy hatást gyakorolt. Megszilárdult az “intézményi befektetők is belépnek a piacra” narratíva, ami sokat hozzátett a 2021-es kriptó-optimizmushoz.

Elon Musk beindítja a dogecoin-ralit

A dogecoin 0,73 dolláros csúcsa az év egyik legnagyobb és legkevésbé várt trendje volt, megkezdődött a mémérme-őrület. Számos követője lett azután, és persze sok kockázat is keletkezett. Egy előnyt mindenképpen újra és újra emleget a szakirodalom: Ezek az érmék nagyon könnyen kezelhetők, mobilalkalmazások segítségével is, így az egyszerű felhasználók is könnyen boldogulnak velük.

A Gemini tőzsde egyik tulajdonosa, Cameron Winklevoss üzenete a dogecoin bevezetéséről. Mennyit ér? (Forrás: Twitter.com)
A Gemini tőzsde egyik tulajdonosa, Cameron Winklevoss üzenete a dogecoin bevezetéséről. Mennyit ér? (Forrás: Twitter.com)

A Beeple 69,34 millió dolláros NFT-je

Annak idején 2021 elején alig volt, aki tudta, mit jelent az „NFT” mozaikszó (non-fungible token, egyedi kriptoérme). Ma már mindenhol megtalálhatók ezek, amit az olyan úttörők segítettek, mint a Beeple földrengető Christie’s aukciója, ahol hatalmas rekordárat értek el.

De épp a napokban tudósítottunk arról is, hogy a Ferrari is NFT-t készít. Korábban pedig az Adidas és a Nike lépett be a piacra.

A Coinbase tőzsdére ment

Április 14-én a Coinbase amerikai kriptokereskedési platform tőzsdén jegyzett társasággá vált a Nasdaq-on (COIN jelzéssel). Napokkal előtte rekord eredményeket tett közzé, amelyből kiderült, hogy a vállalat 1,8 milliárd dollárt keresett 2021 első negyedévében. A bevezetés körül nagy felhajtás (hype) volt, ami hozzájárult a bitcoin akkori történelmi csúcsához is.

A Coinbase bevezetésének reklámja New York szívében (forrás: Coinbase a Twitteren)
A Coinbase bevezetésének reklámja New York szívében (forrás: Coinbase a Twitteren)

Kína betiltja a kriptót

Bár technikailag nem egyetlen eseményhez kötődik, Kína növekvő ellenérzése a kriptodevizákkal és bányászatukkal szemben 2021 egyik fő témája volt. A hír hatására a kriptopiac emelkedése megakadt, de a tilalmat követően sok bányász áthelyezte tevékenységét olyan helyekre, mint Texas vagy Kazahsztán, és ment minden majdnem ugyanúgy tovább, mint előtte. A kínai kereslet kiesése azért komoly érvágás lehet a piacnak a mai napig is.

Az Ethereum újítása

Augusztusban az Ethereum-rendszer egy új jutalék-mechanizmust vezetett be (az EIP-1559 módosítás, avagy “London” keretében), amely alapvető változást hozott. Elindult a díjak (a “gáz”) égetése (egy részük bevonása, megsemmisítése), ami csökkenti a forgalomban levő etherek mennyiségét. Így hosszabb távon ez jó hatással lehet az árfolyamra.

A 611 millió dolláros DeFi hack

A 2021-es év minden eddiginél magasabb árfolyamokon kívül több nagy értékű betörést, hacker-támadást is hozott. Ami mindenki figyelmét felkeltette, az a Poly Network-öt érintette, egy blokkláncok közötti hidat. (Az Ethereum, Polygon és Binance Smart Chain láncok között.) Augusztusban egy ismeretlen hacker 611 millió dollárnyi kriptoeszközt lopott el, ami a történelem legnagyobb kriptórablása lett. A Poly Network csapatával folytatott tárgyalások után azonban visszaadták a pénzt.

 El Salvador elnöke, Nayib Bukele (jobbra, farmernadrágban) (forrás: az elnöki hivatal Twitterje)
El Salvador elnöke, Nayib Bukele (jobbra, farmernadrágban) (forrás: az elnöki hivatal Twitterje)

Salvador bevezeti a bitcoint

A kriptodeviza-szkeptikusok kedvenc éve, hogy a kormányok betiltják az eszközosztályt, ha az túl nagyra nő. Ez az érv sokat veszített erejéből, amikor Salvador az első ország lett, amely bevezette a bitcoint törvényes fizetőeszközként.

A Facebookból Meta lett

A médiaóriás a kriptoeszközökhöz kapcsolódó területen erősít, és az első számára a metaverzum lesz a jövőben - jelentették be ősszel. Ez az kriptodevizák piacát is alaposan felforgatta, az online játékokkal, pénzügyekkel, NFT-kkel foglalkozó érmék is nagy szárnyalásba kezdtek. A folyamat a mai napig is tart. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27100 26960 27200 +0,11% 0 0 3 067 702 650 HUF 2025-06-27 17:05:06
MOL 2956 2942 2972 +0,14% 0 0 557 432 682 HUF 2025-06-27 17:05:27
MTELEKOM 1796 1780 1796 +0,56% 0 0 277 143 496 HUF 2025-06-27 17:05:18
RICHTER 10110 10060 10160 +0,30% 0 0 943 438 200 HUF 2025-06-27 17:05:02
OPUS 596 584 596 +2,05% 0 0 125 347 663 HUF 2025-06-27 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kinizsiként viselkedett a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 18:42
A magyar fizetőeszköz erősödni tudott a hét utolsó munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Kis forgalom mellett kapaszkodott fel a BUX
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 260,06 pontos, 0,27 százalékos emelkedéssel 97 975,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Április eleje óta nem látott szinten van az euró
Eidenpenz József | 2025. június 27. 12:35
A tőzsdék kellemes emelkedéssel fogadják a világpolitikai híreket, egy délutáni makrogazdasági adat azonban mindent felkavarhat. A BUX stagnál, a forint erősödik, és április eleje óta nem volt ilyen olcsó az euró. A tech-szektor húzza az indexeket, de az amerikai bankok is jól viselkednek. Villantott a platina, remekelnek az uránbányák.
Részvény / Deviza / Áru Elemzői meglepetés: nyereséget mutatott a H&M gyengébb eladások mellett
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:52
Kisebb forgalom, nagyobb optimizmus.
Részvény / Deviza / Áru Megint a lélektani határ fölött van az euró
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 07:57
Pedig benézett csütörtökön 400 forint alá is.
Részvény / Deviza / Áru A forintot nem zavarja a hőségriadó, még erőre is kapott
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 19:10
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Még a Magyar Telekom bejelentése sem rázta fel a tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 17:56
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 122,12 pontos, 0,12 százalékos csökkenéssel, 97 715,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Mélybe zuhant a dollár, áttörte az álomhatárt a forint
Gáspár András | 2025. június 26. 12:23
Egy háborút valószínűleg lezárt Donald Trump, viszont fontos mérföldkő közeleg egy másikban, amit épp az amerikai elnök indított nemrég. Július 9-én valami jó eséllyel történni fog a vámháborúban – ennek hatását próbálják beárazni a piacok és a jegybankárok is. Egy harmadik háborúban is nyakig benne van Trump: ezt a Fed elnökével vívja. A dollár gyengül, a forint hasít.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul Budapest? Ezt várják a befektetőktől
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:59
Így indulhat a kereskedés.
Részvény / Deviza / Áru Öröm a forintra nézni: ennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 07:21
Erősödéssel nyitott a forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG